Wojciech Jędrzejewski OP: Wzniosłe frazy religijne nie pomagają w cierpieniu

Wojciech Jędrzejewski OP:  Wzniosłe frazy religijne nie pomagają w cierpieniu
O. Wojciech Jędrzejewski OP i jego wewnętrzny komentator. Źródło: dominikanie.pl / YouTube.com
dominikanie.pl / YouTube.com / mł

Są takie słowa, które choć wypowiedziane z dobrą intencją, jeszcze bardziej dołują człowieka mierzącego się w życiu z cierpieniem i złem. O trzech rodzajach komentarzy, którymi chcemy pomóc innym albo sobie, ale to nie przynosi nic dobrego, mówi w nowej serii "Wewnętrzny komentator" o. Wojciech Jędrzejewski OP. 

Publikowana na dominikańskim youtube'owym kanale seria ma na razie dwa odcinki. Prowadzący ją o. Jędrzejewski w ciekawy sposób odnosi się w niej do Księgi Hioba, by pokazać "wewnętrznych komentatorów" towarzyszących nam w życiu i często je utrudniających.

Jak pomóc komuś, kto cierpi? 

W Księdze Hioba spotykamy trzech przyjaciół, którzy chcą pomóc Hiobowi.

- Widzimy człowieka, który wiele stracił i zamilkł wobec ogromu zła i cierpienia, które go spotyka. Nie wie, co ma zrobić. I wtedy przychodzą trzej jego przyjaciele: z intencją by pomóc mu nazwać to, co przeżywa. Choć intencję mają dobrą, to jednak - jak to gorzko powie Hiob - tylko obciążają jego duszę. ich komentarze jeszcze bardziej go dołują - wyjaśnia dominikanin.

DEON.PL POLECA

Trzy rodzaje duchowych komentarzy, które nie pomagają

O. Jędrzejewski OP zwraca uwagę na imiona, które noszą trzej przyjaciele Hioba. To Elifas, Bildad i Sofar. Jak zauważa, te trzy imiona sa bardzo wymowne. Zwracają też naszą uwagę na trzy rodzaje komentarzy, które zdarza nam się wygłaszać wobec innych albo wobec siebie i swojego własnego cierpienia.

Według dominikanina można komentować to, co się przydarza komuś albo nam samym "w taki sposób, który wcale nie przynosi ratunku. Jest nawet takie powiedzenie: lekarz opatrzył ranę chorego zbędnym komentarzem - mówi o. Jędrzejewski.

Wzniosłe frazy religijne nie pomagają w cierpieniu

Imię pierwszego przyjaciela to Elifas. Oznacza ono: "Bóg jest czystym złotem".

- To takie komentarze wobec tego, co mnie spotyka, kiedy próbuję mówić wzniosłymi frazami religijnymi, bronić Boga i pokazywać w różnych sytuacjach, że On jest nieskazitelny - wyjaśnia dominikanin. Takie podejście sprawia,  że ludzi "drażnią cytaty z Biblii", bo człowiek przeżywający trudności czuje, że Bóg jest "jak czyste złoto", a on sam wobec takiego Boga jest zupełnie niczym.

Posłuchaj, jakie jeszcze religijne komentarze bardziej szkodzą niż pomagają: 

Źródło: dominikanie.pl / YouTube.com / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Jędrzejewski OP

Najnowsze wydanie cieszącej się od lat popularnością książki o Mszy świętej. Jest napisana prostym i autentycznym językiem, dlatego trafia do każdego. Ojciec Wojciech pokazuje, że 60 minut Mszy św. to nie jest czas stracony.

Wojtek...

Skomentuj artykuł

Wojciech Jędrzejewski OP: Wzniosłe frazy religijne nie pomagają w cierpieniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.