Pięć wskazówek papieża Franciszka dla księży. „Porzucając narzekania, odzyskujemy siłę”

Papież Franciszek. Fot. MAURIZIO BRAMBATTI / ANSA / PAP
vatican.va / mł

Papież Franciszek podzielił się swoją wizją kapłaństwa i trudnościami, jakie czekają na tej drodze, z duchowieństwem zebranym podczas ŚDM na nieszporach w klasztorze hieronimitów w lizbońskiej dzielnicy Belém.

Jakich wskazówek udzielił papież kapłanom, przestrzegajac ich przez klerykalizmem? Oto wybrane pięć.

Pięć wskazówek papieża Franciszka dla księży

1.

DEON.PL POLECA

„Kiedy jesteśmy zniechęceni, mniej lub bardziej świadomie, „wycofujemy się” z apostolskiej gorliwości, tracimy ją i zamieniamy się w funkcjonariuszy sacrum. To bardzo smutne, gdy osoba, która poświęciła swoje życie Bogu, zamienia się w funkcjonariusza, zwykłego administratora rzeczy. To bardzo smutne.”

2.

[Jezus] przychodzi szukać nas w naszej samotności i w naszych kryzysach, aby pomóc nam zacząć od nowa. Duchowość rozpoczynania od nowa. Nie lękajcie się. Takie właśnie jest życie: upadanie i zaczynanie od nowa, znużenie i na nowo przyjmowanie radości. Przyjęcie wsparcia Jezusa. (…)kiedy traci się nadzieję, nachodzą nas tysiące usprawiedliwień, aby nie zarzucać sieci; ale przede wszystkim ta gorzka rezygnacja, która jest jak robak, który niszczy duszę.

3.

Kiedy nabywamy przyzwyczajeń i stajemy się znudzeni, a misja zamienia się w rodzaj „zatrudnienia”, to nadszedł czas, aby dać miejsce drugiemu wezwaniu Jezusa, który wzywa nas ponownie, zawsze. Wzywa nas, abyśmy szli, wzywa nas, abyśmy znów szli. Nie lękajcie się tego drugiego wezwania Jezusa.

4.

Nie bądźcie małoduszni! Wypłyńcie na głębię, aby ponownie zarzucić sieci na morze, musimy opuścić brzeg rozczarowań i stagnacji, zdystansować się od tego słodkiego smutku i ironicznego cynizmu, które czasami atakują nas w obliczu trudności. Słodki smutek, ironiczny cynizm. Zróbmy rachunek sumienia w tej sprawie. Trzeba odzyskać nadzieję, ale nadzieję w drugim wydaniu, nadzieję dojrzałą, nadzieję, która przychodzi po porażce lub znużeniu.

5.

Niech każdy odpowie sobie sam: jak się modlę? Jak papuga, bla, bla, czy robiąc sobie sjestę przed Tabernakulum, bo nie wiem, jak rozmawiać z Panem? Czy modlę się? Jak się modlę? Tylko w adoracji, tylko przed Panem człowiek odkrywa na nowo smak i pasję ewangelizacji. To ciekawe: zatraciliśmy modlitwę adoracji; i wszyscy, kapłani, biskupi, osoby konsekrowane muszą ją odzyskać: trwać w milczeniu przed Panem.

Źródło: vatican.va / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pięć wskazówek papieża Franciszka dla księży. „Porzucając narzekania, odzyskujemy siłę”
Komentarze (6)
AS
~Antoni Szwed
24 sierpnia 2023, 18:35
A propos stale zmniejszającej się liczby kleryków w seminariach (zwłaszcza w Europie, w tym: w Polsce) warto zadać pytanie: co zrobił Franciszek w ciągu swojego 10-letniego panowania w Kościele, by tych kleryków i później księży było więcej. Jakoś jego nauczanie jest mało skuteczne, wręcz mizerne. Dlaczego swoim przykładem nie pociąga, lecz wręcz odpycha od bycia księdzem? Dlaczego robi wiele, by księży w Kościele zepchnąć na margines, każąc świeckim krok po kroku przejmować funkcje liturgiczne i nie tylko. Za niedługo w ogóle może nie być księży w Kościele, wszystko przejmą świeccy. Ale czy to będzie jeszcze Kościół katolicki, czy jeszcze jedna sekta protestancka?
AS
~Antoni Szwed
24 sierpnia 2023, 18:25
Nie, nie, nie wszyscy księża są zniechęceni do pracy duszpasterskiej, nie wszyscy popadli w apatię, nie wszyscy prowadzą wygodne życie. A może nawet mniejszość taka jest. O księżach pracowitych, starających się wypełnić swoją misję nie pisze się w mediach, bo i po co. Tam pisze się o duchownych tylko źle (w antyklerykalnych "przekaziorach" ksiądz to uosobienie wszelkiego zła i nikczemności), zaś dobrze tylko wtedy, gdy któryś z nich pomaga "reformować" czyli od środka rozwalać Kościół. No to wtedy taki duchowny zbiera pochwały. Jest jeszcze grupa księży, którzy są zakochani w Bogu. Dla Niego tracą siły, zdrowie a czasem i życie. Głoszą świetne kazania, którymi trafiają d wielu ludzi. Ale tak się jakoś składa, że szybko popadają w kłopoty ze swoimi biskupami, a nierzadko z Watykanem. Bywają suspendowani. Oskarża się ich o jakieś błędy, na co nie podaje się żadnych dowodów. Co najwyżej, że są nazbyt "klerykalni", więc trzeba w nich uderzyć. I wtedy przydają się "pouczenia" Franciszka.
TM
~Tomek Mazurek
24 sierpnia 2023, 15:16
A co z popularyzowanym w polskim Kościele postulacie, aby zejść z kanapy?
MM
Marcin Mizak
24 sierpnia 2023, 14:11
Mądry czlowiek. To rady dla każdego z nas. Jest nadzieja dla Kościoła.
AD
~Andrzej Dąbrowski
24 sierpnia 2023, 10:59
Kochany, do Boga nie trzeba się modlić, z Bogiem trzeba ROZMAWIAĆ!!! Żeby to zrozumieć Kościół Katolicki musi wrócić do korzeni, czyli do 10 Przykazań Bożych w oryginale!!!
PK
Paweł Kopeć
24 sierpnia 2023, 10:21
Wojna! Walka! Ze światem, ze wszystkimi, Por. MS Szarzyński /eschatologiczne sonety "Rytmy abo..."/.