Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 84
Czas na kolejny odcinek podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego. Oto spis treści: medialna burza wywołana felietonem Krzysztofa Vargi nt. Tomasza Terlikowskiego; papież Franciszek o nauce Kościoła w kwestii seksualności; najważniejsze odkrycie synodu o synodalności; rozmowa z Michałem Szułdrzyńskim o trudnej sytuacji w Izraelu; informacje o ukraińskim i białoruskim prawosławiu; rozmowa z Jerzym Rafalskim o tym, czy na księżycach Jowisza może istnieć życie; na koniec o odprawianiu liturgii w bazylice laterańskiej przez duchownych innych wyznań - dlaczego jedni mogą to robić, a inni nie.
(0:00) Powitanie.
(1:37) Tomasz Terlikowski wyjaśnia, że nie zamierza odchodzić z Kościoła katolickiego. Taki zarzut postawił mu Krzysztof Varga w felietonie, który ukazał się na łamach "Newsweeka". Ten tekst wywołał niemało zamieszania w medialnym świecie.
(3:42) - Nauka katolicka w sprawie seksualności jest dopiero w powijakach - powiedział papież Franciszek w rozmowie z grupą młodych ludzi. Tej opinii nie należy lekceważyć, ani odrzucać.
(7:06) Dobiega końca drugi etap Synodu o synodalności. Główny wniosek, jaki z niego wynika to różnorodność Kościoła. Mówił o tym na spotkaniu z dziennikarzami abp Timothy Costelloe, który podkreślił, że "W rzeczywistości istnieje więcej niż jeden sposób bycia Kościołem".
(8:44) W Izraelu wciąż panuje napięta i dynamiczna sytuacja. Tomasz Terlikowski rozmawia o tym z Michałem Szułdrzyńskim, zastępcą redaktora naczelnego dziennika "Rzeczpospolita".
(39:37) Nowe informacje w sprawie ukraińskiego i białoruskiego prawosławia. Co dzieje się w tym Kościele?
(41:21) Na Ukrainie wciąż trwa proces budowania jednej cerkwi prawosławnej, czego chcą tamtejsi politycy.
(45:39) Czy na księżycach Jowisza może istnieć życie? Redaktor Terlikowski rozmawia o tym z Jerzym Rafalskim, astronomem.
(1:19:05) Tomasz Terlikowski wyjaśnia, dlaczego przedstawiciele jednych wyznań mogą odprawiać liturgię w bazylice św. Jana na Lateranie (Rzym), a inni nie mogą tego zrobić. To pokłosie odprawienia w tej świątyni liturgii przez duchownych anglikańskich, co jest niezgodne z prawem kanonicznym.
Skomentuj artykuł