Ocalałe z ISIS niewolnice seksualne ujawniają przerażające historie. "Setki aborcji"

Ocalałe z ISIS niewolnice seksualne ujawniają przerażające historie. "Setki aborcji"
(fot. Conflict Studies / youtube.com)
BBC / The Times / kw

Bojownicy z Państwa Islamskiego uciekli z miasta Ar-Rakka w Syrii, pozostawiając za sobą wykorzystywane seksualnie niewolnice.

Dwie z nich, będace w wieku nastoletnim, rozmawiało z mediami o swojej ciężkiej sytuacji trwającej blisko trzy lata.

Brytyjska gazeta "The Times" przeprowadziła wywiady z dwiema dziewczynkami - z pochodzenia jazydkami - Helin i Takoshin, które trzy lata temu zostały uprowadzone z Góry Sinjar w północnym Iraku, a następnie sprzedane jako niewolnice seksualne przez grupę terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego, znanego także jako ISIS czy Daesh.

Mosul: 19 kobiet zostało spalonych żywcem w żelaznych klatkach

Helin ma teraz 15 lat, natomiast Takoshin skończyła 14 lat. W zeszłym roku Helin musiała poddać się aborcji aż trzy razy, ponieważ była wielokrotnie gwałcona przez bojowników ISIS. "Najgorszego spośród nich, najbardziej okrutnego, zabito w wyniku nalotu" - powiedziała w wywiadzie - "Każdego dnia dziękuję Bogu za to, że mój oprawca został zabity. Teraz chcę zobaczyć moją rodzinę".

DEON.PL POLECA

Takoshin była kupowana i sprzedawana 10 razy. Została poproszona o opiekę nad rocznym chłopcem pochodzącym z mniejszości jazydzkiej, którego rodzice zostali zabici przez bojowników IS. Chłopiec, który ma już cztery lata, mówi po arabsku, nie w języku kurdyjskim. Takoshin podaje się za "matkę" chłopca.

"Mam nadzieję, że moja rodzina pozwoli mi zachować go jako mojego syna. Jestem jego matką" - mówi w wywiadzie.

Inne historie ocalałych niewolnic seksualnych odsłoniły kulisy horroru życia w niewoli ISIS. Jedna z jazydek, której udało się uciec od swoich porywaczy, powiedziała w lipcu BBC, że gwałcono ją codziennie przez sześć miesięcy.

Dziewczyna, nazywana jako Ekhlas, powiedziała w programie Victorii Derbyshire, że została porwana w wieku 14 lat i wybrana spośród 150 dziewczynek. "Wielokrotnie próbowałam się zabić" - powiedziała, opisując swojego gwałciciela jako "bestię".

W sierpniu, siedmiu chrześcijan żyjących pod terrorem ISIS w Ar-Rakka zostało uwolnionych przez bojowników chrześcijańskich stowarzyszonych z Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (czyli armią należącą do syryjskich Kurdów).

Ocalona chrześcijańska kobieta o imieniu Saws Karabidian powiedziała kurdyjskiemu portalowi ARA News, jak wyglądało jej życie w tzw. Państwie Islamskim. "Zmuszali nas do ubioru chust na głowę i pozwalali nam ujawniać swoją twarz tylko w celu rozróżnienia nas od muzułmanów. Musieliśmy zasłaniać swoje twarze, by uniknąć zniewag i obelg w naszą stronę" - powiedziała.

Jazydzi są mniejszością mówiącą językiem kurdyjskim, która wyznaje synkretyczną religię powstałą w XII wieku z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Dżihadyści uważają wyznawców tej religii za czcicieli diabła i prześladują ich.

Latem 2014 roku dżihadyści z IS zajęli zamieszkany przez jazydów region wokół Sindżar i kontrolowali ten obszar do listopada 2015 roku.

W tym czasie tysiące tamtejszych jazydów zostało zmuszonych do ucieczki lub zamordowanych. Wiele kobiet i dziewczynek zostało zgwałconych i uprowadzonych, a także zmuszanych do małżeństwa. Według ONZ w 2014 r. dżihadyści zniewolili około 7 tysięcy kobiet i dziewcząt.

Do tej pory nie udało się dokładnie ustalić, ile osób straciło życie z rąk islamskich terrorystów. W sumie ponad 400 tysięcy członków tej mniejszości religijnej musiało uciekać przed prześladowaniami.

Masakra mniejszości jazydzkiej przez dżihadystów - potępiona przez ONZ jako "próba ludobójstwa" - dostarczyła bezpośredniego powodu do rozpoczęcia zachodnich ataków lotniczych w Iraku i w Syrii.

Jednym z nielicznych przywódców światowych, który regularnie wstawia się za prześladowanymi jazydami, jest papież Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Skomentuj artykuł

Ocalałe z ISIS niewolnice seksualne ujawniają przerażające historie. "Setki aborcji"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.