Czego dotyczy stwórcze dzieło Boga?

(fot. theroamincatholic/flickr.com)
Katechizm Kościoła Katolickiego

Boże dzieło stworzenia nie zostało ograniczone samym tylko stworzeniem świata i człowieka. Z kart Pisma Świętego wiemy też, że nadto Bóg stworzył zarówno świat widzialny jak też niewidzialny. Świąt niewidzialny oznacza rzeczywistość, który nie podlega empirycznemu poznaniu człowieka. Wiarę w istnienie "rzeczy niewidzialnych", bytów, istot duchowych, niematerialnych Kościół łączy przede wszystkim z istnieniem istot duchowych, niecielesnych, które Pismo Święte nazywa zazwyczaj aniołami. O ich naturze naucza, że w całym swoim bycie "są sługami" i wysłannikami Boga.

► KKK 329: «Anioł» oznacza funkcję, nie naturę. (…) W całym swoim bycie aniołowie są sługami i wysłannikami Boga. Ponieważ zawsze kontemplują "oblicze Ojca... który jest w niebie" (Mt 18, 10), są wykonawcami Jego rozkazów, "by słuchać głosu Jego słowa" (Ps 103, 20).

DEON.PL POLECA


KKK 330: Jako stworzenia czysto duchowe aniołowie posiadają rozum i wolę: są stworzeniami osobowymi i nieśmiertelnymi przewyższają doskonałością wszystkie stworzenia widzialne. Świadczy o tym blask ich chwały.

KKK 332: Aniołowie są obecni od chwili stworzenia, gdzie są nazwani synami Bożymi i w ciągu całej historii zbawienia, zwiastując z daleka i z bliska to zbawienie oraz służąc wypełnieniu zamysłu Bożego. Oto niektóre przykłady: zamykają raj ziemski (Rdz 3, 24), chronią Lota (Rdz 19), ratują Hagar i jej dziecko (Rdz 21, 17), powstrzymują rękę Abrahama (Rdz 22, 11), pośredniczą w przekazywaniu Prawa (Dz 7, 53), prowadzą lud Boży (Wj 23, 20-23), zwiastują narodziny (Sdz 13) i powołania (Sdz 6, 11-24; Iz 6, 6), towarzyszą prorokom (1 Krl 19, 5).. Wreszcie anioł Gabriel zwiastuje narodzenie Poprzednika oraz narodzenie samego Jezusa (Łk 1, 11.26).

(Czytaj więcej w: "Taka jest wiara Kościoła", s. 41-42)

Kościół przywołuje tajemniczą i potężną pomoc aniołów między innymi przy sprawowaniu liturgii, łącząc się z nimi w uwielbianiu trzykroć świętego Boga. Nadto wzywa ich wstawiennictwa na przykład podczas liturgii pogrzebowej w zanoszonej do Boga prośbie, by zaprowadzili zmarłego do raju - do życia wiecznego z Bogiem. Ponadto Kościół czci pamięć niektórych aniołów: świętego Michała, świętego Gabriela, świętego Rafała czy świętych Aniołów Stróżów. To wielorakie przywoływanie aniołów jest wyrazem wiary, że życie ludzkie od dzieciństwa aż do zgonu toczy się pod opieką aniołów, a także że już na ziemi chrześcijanin uczestniczy - przez wiarę - w błogosławionej wspólnocie aniołów i ludzi zjednoczonych w Bogu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czego dotyczy stwórcze dzieło Boga?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.