Czy seks przed ślubem to dalej grzech?

Czy seks przed ślubem to dalej grzech?
Fot. Depositphotos.com
Bez sloganu / YouTube / mł

Kiedy można rozpocząć uprawianie seksu przed ślubem? Ile miesięcy od poznania się można już współżyć? - takie pytania zadał jeden z obserwatorów kanału "Bez sloganu", prowadzonego przez dwóch franciszkanów - o. Leonarda Bieleckiego i o. Franciszka Chodkowskiego. 

Jak zaznaczają prowadzący kanał ojcowie, to pytanie jest mocno związane z kwestią budowania relacji, która jest między dwojgiem ludzi. Seks jest wyrazem miłości i bliskości, nie tylko chęcią zaspokojenia przyjemności. Jest czymś pięknym i tworzącym relację. Natomiast nie można na seks patrzeć bez spojrzenia na całego człowieka i tak właśnie naucza Kościół.

Franciszkanie zaznaczają, że przykazania nie zostały przez Pana Boga dane bez przyczyny; ich przekraczanie rodzi wiele bólu i trudności w życiu. Ludzie, którzy łamią przykazanie i zaczynają współżycie przed ślubem, doświadczają wielu trudnych sytuacji, bolesnych rozstań, skrzywdzenia przez przedmiotowe traktowanie i traumy z tym związanej. Bywa, że ktoś uważa, że taka relacja jest związana tylko z przyjemnością, bo po to jest ciało, i właśnie wtedy pojawia się problem przedmiotowego traktowania drugiego człowieka. Kościół jasno mówi, że współżycie nie jest tylko i wyłącznie nastawione na prokreację, ale też nie może być nastawione wyłącznie na przyjemność.

Na pytanie, czy po jakimś czasie bez ślubu para może ze sobą współżyć, franciszkanie odpowiadają jasno: nie. Dlaczego Kościół tak uczy? Bo Pan Bóg daje nam przykazanie "Nie cudzołóż". Chroni ono bardzo ważną wartość - czystość. O tym, jak ważna była ta wartość już za czasów Jezusa, może świadczyć prawo, które wtedy obowiązywało. Za cudzołóstwo groziła śmierć przez ukamienowanie. Ta drastyczność mówi, jak bardzo ceniono wtedy czystość, skoro była chroniona aż taką karą.  

Jak zauważają o. Bielecki i o. Chodkowski, żyjemy w czasach, w których wydaje się, że czystość się zdewaluowała. Jednak nauka Kościoła w tej kwestii się nie zmienia. Nie obwiązuje nas starotestamentowe prawo, ale w każdym przypadku, w którym seks ma miejsce poza małżeństwem - czy to przed ślubem, czy poza związkiem małżeńskim - jest popełniany grzech. 

DEON.PL POLECA

Posłuchaj całego odcinka poświęconego tematowi seksu przed ślubem:

Źródło: Bez sloganu / YouTube.com 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Robert Skrzypczak

Podczas ostatniego synodu głośnym echem odbiły się głosy stwierdzające nieaktualność nauczania Jana Pawła II i encykliki Humanae vitae Pawła VI oraz postulaty domagające się udzielania Komunii św. osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach. Z różnych...

Skomentuj artykuł

Czy seks przed ślubem to dalej grzech?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.