Trzy wskazówki w relacji z Bogiem, które rozświetlą Twoje życie

Trzy wskazówki w relacji z Bogiem, które rozświetlą Twoje życie
Fot. Riccardo Annandale / Unsplash.com

Dziś ostatni poniedziałek Adwentu – a przed nami ostatnie trzy kroki w adwentowym cyklu inspirowanym liturgicznymi czytaniami. O czym będzie? O trzech rzeczach, dzięki którym nasze życie naprawdę może się zmienić.  

Tydzień temu, w trzecim odcinku przyglądaliśmy się dobrym radom i tym, jak do nich podchodzimy, temu, jak przyjmujemy porażki i jakie trudne pytania stawia przed nami życie. A dziś, w czwartym i ostatnim odcinku przyjrzymy się trzem rzeczom, które trzeba zrobić, by nasze życie naprawdę mogło się po tym Adwencie zmienić.

Krok 10. Cierpliwość

Jest owocem współpracy z Duchem Świętym i niezastąpionym zasobem pozwalającym iść przez życie spokojnie i z uśmiechem. Pomaga przetrwać trudne poranki z dziećmi, trudne wieczory z dorosłymi i znieść to, co nie od razu idzie po naszej myśli. Jest dostępna dla wszystkich i każdy ją ma – ale często się mylimy, określając, kto jest cierpliwy, a kto nie. Także w stosunku do… siebie.

Pomyśl. Uważasz się za człowieka cierpliwego czy niecierpliwego? Do czego i do kogo masz w życiu najwięcej cierpliwości? Do czego masz najmniej? Dlaczego? Zapisz odpowiedzi.

Dziś w pierwszym czytaniu Izajasz opowiada nam o Achazie, który nie poprosił Boga o znak, bo nie chciał wystawiać Go na próbę. Ta historia kończy się podsumowaniem: Bóg sam da wam znak. To inspiracja, by zobaczyć, czy przypadkiem osobą, do której mamy najmniej cierpliwości z życiu nie jest właśnie Bóg. A On jak nikt potrafi wystawiać naszą cierpliwość na próbę, obiecując i każąc czekać.

I w relacji z Nim - jak z nikim innym - najbardziej się opłaca tę cierpliwość mieć. I jeśli postanowisz sobie dziś, mimo wszystkich trudności, które przeżywasz, cierpliwie czekać na to, by Bóg pomógł Ci je rozwiązać albo rozwiązał je za Ciebie – nie zawiedziesz się.

Krok 11. Współpraca

To druga rzecz, która może zmienić mocno nasze życie – na lepsze. Współpraca z Bogiem. Jeśli Twoje życie duchowe dopiero się zaczyna, takie stwierdzenie może dziwić. Jeśli masz już takie doświadczenie na koncie – wiesz, ile lekkości, mocy i dobra może wnieść do Twojego życia działanie razem z Nim nie tylko w sprawach dotyczących religii, ale we wszystkich. Z robieniem przedświątecznych zakupów włącznie.

Dzisiejszy psalm mówi nam, że Bóg chce z nami taką umowę o współpracę zawrzeć. I jasno określa jej warunki. „Człowiek rąk nieskalanych i czystego serca, którego dusza nie lgnie do marności” – taki człowiek otrzyma błogosławieństwo od Pana, czyli mówiąc wprost – Bóg będzie wkładał w te sprawy, które będziecie robić razem, swoją część: wszechwiedzę, wszechmoc, troskę o Twoje dobro, załatwianie rzeczy niemożliwych i… poczucie humoru.

Zastanów się. Co czujesz, gdy słyszysz hasło „współpraca z Bogiem”? Czy masz już takie doświadczenie? W którym obszarze Twojego życia najbardziej potrzebujesz takiej współpracy? Co Cię przed nią powstrzymuje? Zanotuj swoje przemyślenia.

Krok 12. Zaufanie

To żadne zaskoczenie: dzisiejsza Ewangelia, czyli scena zwiastowania, jest jedną wielką historią o zaufaniu. Co zrobić, by ufać Bogu? W tym fragmencie Ewangelii są takie trzy wskazówki: poznawać Go, by wiedzieć coraz lepiej, jaki jest, a jaki nie jest, przyjmować, że Bóg może wiedzieć lepiej, i wierzyć, że dla Niego nic nie jest niemożliwe.

„Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego” – mówi Maryi archanioł Gabriel. Te słowa to fundament zaufania. Jeśli nie ma dla Niego nic niemożliwego, to On może zrobić dla mnie wszystko i nie ma takiej rzeczy, której nie mógłby zmienić. Jest tutaj taki haczyk, że można być chrześcijaninem i wierzyć, że tak jest, ale nie ufać Mu na tyle, żeby pozwolić Mu robić rzeczy niemożliwe w naszym życiu. Bo to niemożliwe może wywrócić je do góry nogami. Jest nieprzewidywalne. Nie można mieć takiego działania pod kontrolą.

A mimo to, mimo lęku, który robienie rzeczy niemożliwych od ręki może budzić – warto spróbować.

Pomyśl. W skali od jeden do dziesięciu – na ile punktów ufasz Bogu? Dlaczego na tyle? Co to mówi o Twojej relacji z Nim? Co mogłoby się zdarzyć w Twoim życiu, gdyby to było 10/10?

Niech ten Adwent przyniesie zmianę w Twoim życiu!

Zobacz odcinek 1: Co zrobić w Adwencie, żeby życie było lepsze? 

Zobacz odcinek 2: Cel, wsparcie, wpływ. Co nam o nich mówi w Adwencie Pismo Święte? 

Zobacz odcinek 3: Dobre rady, porażki, trudne pytanie. Adwent to dobry czas, żeby się im przyjrzeć 

 

Marta Łysek - dziennikarka i teolog, pisarka i blogerka. Poza pisaniem ogarnia innym ludziom ich teksty i książki. Na swoim Instagramie organizuje warsztatowe zabawy dla piszących. Twórczyni Maluczko - bloga ze Słowem. Jest żoną i matką. Odpoczywa, chodząc po górach, robiąc zdjęcia i słuchając dobrych historii. W Wydawnictwie WAM opublikowała podlaski kryminał z podtekstem - "Ciało i krew"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Notes stanowi narzędzie, które służy pomocy w czytaniu i rozważaniu Ewangelii według św. Jana, celem wejścia w relację z Tym, który jest obecny w Ewangelii, z Żywym Słowem - Jezusem Chrystusem.

Oprócz Ewangelii, podzielonej na...

Skomentuj artykuł

Trzy wskazówki w relacji z Bogiem, które rozświetlą Twoje życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.