Jdt 8,32 to moje Słowo na Wielki Post! Otrzymaj Słowo dla siebie!

Jdt 8,32 to moje Słowo na Wielki Post! Otrzymaj Słowo dla siebie!
DEON.pl

Księga Judyty to bardzo wyjątkowa księga Pisma Świętego. Nigdzie indziej w Biblii nie robi się takich rzeczy. I co lepsze, tę księgę napisał mężczyzna, ale on zrobił coś, czego żaden inny mężczyzna w Starym Testamencie, wydaje się, że nie dokonał.

Pomódl się o dobre przyjęcie tego Słowa:

Duchu Święty, otwórz mój umysł i otwórz moje serce, abym te natchnione przez Ciebie słowa czytając, poznawał i rozumiejąc przyjmował. Daj mi też siłę, abym posłuszny Bożemu natchnieniu mógł z radością kierować się nimi w życiu. Amen.

Tekst Twojego Słowa (Jdt 8, 32):

I odpowiedziała im Judyta: «Posłuchajcie mnie, a dokonam czynu, który pozostanie w pamięci z pokolenia na pokolenie dla dzieci naszego narodu».

Rozważanie Adama Szustaka OP:

Księga Judyty to bardzo wyjątkowa księga Pisma Świętego. Nigdzie indziej w Biblii nie robi się takich rzeczy. I co lepsze, tę księgę napisał mężczyzna, ale on zrobił coś, czego żaden inny mężczyzna w Starym Testamencie, wydaje się, że nie dokonał. Kobieta, która jest bohaterką tej księgi, ma na imię Judyta. Gdyby to dosłownie przetłumaczyć, to powiedzielibyśmy, że ma na imię po prostu Żydówka. Jak widzisz, to nawet nie jest imię własne. To tak brzmi, jakby autor natchniony powiedział, że w pewnym mieście żyła sobie pewna Żydówka. Bez imienia. Biblia, gdy opisuje kogoś bez imienia, to zawsze robi to w jednym celu: chce powiedzieć, że opowiada o każdej kobiecie. Gdy na przykład w Ewangeliach pojawia się człowiek bez konkretnego imienia, to zawsze jest to znak, że Biblia opowiada historię o tym, kto jej słucha. Gdy podaje imię, na przykład, gdy wymienia Piotra, to opowiada o nim, a nam nic do tego.

Oczywiście możemy się od niego czegoś nauczyć, możemy na niego popatrzeć, coś ciekawego odkryć, ale to jest historia Piotra, nie Twoja. Natomiast, gdy na przykład jest mowa o tym, że gdzieś szedł sobie jeden uczeń, a z nim szedł drugi, i jednego Biblia nazywa po imieniu, a drugiego nie, znaczy, że masz stanąć w miejscu tego drugiego, siebie samego tam postawić. W Księdze Judyty jest tak samo. Oczywiście z czasem to określenie stało się imieniem, i dziś wiele kobiet nosi to imię. Pierwotnie jednak było to zwykłe określenie mówiące o tym, że ta kobieta należy do narodu wybranego, że jest jedną z Żydówek mieszkających w tym mieście.

Rozważanie pochodzi z książki "Projekt Judyta"

Jak zrozumieć, co to Słowo oznacza dla mnie?

To Słowo może przeprowadzić Cię przez Wielki Post. Aby poznać je i odkryć jego znaczenie, musisz się nim modlić. Proponujemy Ci metodę modlitwy Słowem Bożym "Lectio Divina", którą Kościół modli się od wieków. Kliknij TUTAJ i czytaj, jak to robić »

Zachęcamy także do wchodzenia głębiej w Słowo Boże poprzez kontemplację ewangeliczną i modlitwę prostoty. To wymagająca forma - ale idealna na Wielki Post! Czytaj o tym, w jaki sposób stosować kontemplację Słowa Bożego»

Przeczytaj też te artykuły o rozumieniu Słowa Bożego i modlitwie Nim:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP
28,80 zł
32,00 zł

O kobiecej sile na przykładzie Judyty – jednej z najbardziej niezwykłych kobiet z kart Biblii.

Pierwotny projekt kobiety to piękna, wolna, niezależna, kompletna z tym, w co została wyposażona podczas stwarzania, osoba. Tymczasem dzisiejsze kobiety...

Skomentuj artykuł

Jdt 8,32 to moje Słowo na Wielki Post! Otrzymaj Słowo dla siebie!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.