Propozycje na Wielki Post od DEON.pl. Przeżyjmy razem ten czas

(fot. AJ)
Redakcja DEON.pl

Przed nami kolejny Wielki Post w cieniu pandemii. Jak nawrócić się w czterech ścianach? Jak odnaleźć na nowo drogę do Boga? Jak odkryć ciszę w swoim życiu? Na ten czas przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które pomogą Wam głębiej przeżyć każdy dzień.

Męskie rozmowy | poniedziałek

„Kiedy cały świat był zamknięty i wszyscy tylko oglądali Netflixa, papież Franciszek usiadł i napisał do całego Kościoła list o jednej ze swoich największych inspiracji, świętym Józefie” - mówi Paweł Kowalski SJ, który wspólnie z Pawłem Sawiakiem SJ, przez cały Wielki Post będzie prowadził cykl „Męskie rozmowy”. Jeśli interesuje cię tematyka ojcostwa i męskiego spojrzenia na świat, dołącz do „Męskich rozmów” Pawłów-jezuitów, skupionych wokół papieskiego listu na temat św. Józefa.

W ciemno za światłem, czyli jak nie stracić wiary | wtorek

  • "Jestem coraz bardziej rozczarowany Kościołem".
  • "Nie umiem rozmawiać z tymi, którzy odchodzą. Nie wiem, jak reagować na ich decyzję".
  • "Skoro ktoś porzuca Kościół to najwyraźniej nie był tu ze względu na Jezusa, tylko na ludzi!"

Odnajdujesz się w którejś z tych postaw? Zastanawiasz się, jak funkcjonować dziś w Kościele, gdy odchodzą kolejni wierni? Sam myślisz o odejściu? Posłuchaj rozmów dziennikarza i autora książek, Marcina Jakimowicza z o. Tomaszem Nowakiem OP, cenionym rekolekcjonistą, duszpasterzem i twórcą kanału Strefa Wodza. To szczera odpowiedź bez lukru dla wszystkich, którzy tracą nadzieję.

DEON.PL POLECA


(fot. Dariusz Kobucki)

Memento Mori | środa

Memento mori nie jest chwilowym trendem, lecz starożytną praktyką, do której zachęca Pismo Święte, Jezus, Ojcowie Kościoła i wielu świętych. Pamiętanie o nieprzewidywalności i nieuchronności śmierci paradoksalnie ma nam pomóc docenić życie, zmienić nawyki i doprowadzić ostatecznie do świętości. Gdy myślimy o śmierci, rozważamy kluczową tajemnicę naszej wiary, bo to właśnie śmierć została przemieniona przez Chrystusa.

Lektura „Wielkopostnika” siostry Theresy Alethei Noble pomoże ci spojrzeć na własną śmiertelność przez pryzmat niesamowitego daru zbawienia, a tym samym zgłębić jeszcze bardziej tajemnicę Wielkiej Nocy.

(fot. Eyasu Etsub / Unsplash)

Gdy bliźni jest w potrzebie | czwartek

Świat bez miłosierdzia byłby martwy. To właśnie miłosierdzie sprawia, że w ludzkich sercach pojawia się nadzieja i pragnienie czynienia dobra. W naszym wielkopostnym projekcie, dotyczącym dzieł miłosierdzia – miejsc, w których dobro staje się faktem w życiu konkretnych osób - będziemy pokazywać ludzi, wspólnoty i organizacje charytatywne, które w przeróżny sposób pomagają najbardziej potrzebującym.

(fot. depositphotos.com)

(NIE)Dostępność Boga | piątek

Problemy z modlitwą mamy wszyscy. Raz mniejsze, raz większe, czasem błahe, ale jednak. Jak znaleźć ich rozwiązanie? Od czego zacząć? W jaki sposób podejść do modlitwy? Rodzi się w nas wiele pytań na które trudno znaleźć odpowiedź. Jeśli mierzysz się z podobnymi kwestiami, te rekolekcje są dla ciebie. Spokojnie i bez pośpiechu odpowiedzą na twoje wątpliwości związane z każdą formą modlitwy.

(fot. Michał Lewandowski)

A Bóg widział, że były dobre | sobota

W ostatnich latach wiele mówi się o ekologii, o poszanowaniu stworzenia. Papież Franciszek wzywa wszystkich do troski o nasz „wspólny dom”. Dla niego jest to wyzwanie nie tyle techniczne, ekologiczne co bardziej społeczne, przywracające właściwy porządek i miejsce każdemu ze stworzeń.

Wielki Post jest czasem szczególnym, kiedy chcemy wracać do tego, co najważniejsze, przywracać codziennemu życiu właściwe znaczenie. Proponowane na ten okres, we współpracy z Modlitwą w drodze, medytacje „A Bóg widział…”, oparte na biblijnym opisie stworzenia, poprowadzą nas do doświadczenia Tego, który jest początkiem wszystkiego, co było, jest i będzie. On stwarza, powołuje do istnienia. Każdy z nas jest chciany i potrzebny. Inaczej by nie zaistniał. Bóg nie daje życia bytom zbędnym. Odkrywanie tego pozwoli nam odnaleźć swoje miejsce i wypełnić to, co jest naszym przeznaczeniem.

Plaża zbawionych | niedziela

Współczesny człowiek nie umie odpoczywać. Wiecznie zagoniony z trudem odrywa myśli od pracy, kłopotów i codziennych stresów. A przecież Jezus mówi, by powierzyć Mu wszystkie zmartwienia, lęki i sprawy, które nas przerastają. Zachęca, by stanąć przed Nim w prawdzie i „nagości”, złapać oddech i żyć w pełni.

Komentarze do Pisma Świętego ks. Andrzeja Draguły to znakomita diagnoza współczesnego świata i człowieka, to także słowa, które mają moc i prowadzą do działania. Nie wahajmy się. Plaża zbawionych jest na wyciągnięcie ręki.

(fot. youtube.com / Zjazd Gnieźnieński)

* * *

Dołącz do Insta Postu

Kolejny dzień scrollujesz facebooka i instagrama? Nie wiesz, czego szukasz, choć mijają kolejne godziny? A czy jest w Twoim życiu miejsce na... ciszę, czas bez telefonu, oddech? Jeśli nie, to Insta Post jest właśnie dla Ciebie. To dzięki niemu odnajdziesz ciszę i siebie, a potem będziesz potrafił wchodzić w relacje z innymi. Zadania będą pojawiać się tylko trzy razy w tygodniu na instastory, więc spokojnie znajdziesz na nie czas. Zaczynamy już 17 lutego, w Środę Popielcową.

Uczynki miłosierdzia względem duszy – spojrzenie kobiety i mężczyzny

W czasie Wielkiego Postu proponujemy także cykl rozważań na temat uczynków miłosierdzia względem duszy: grzesznych upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych. Cykl został pomyślany jako dwugłos męski i kobiecy, by skorzystać z bogactwa naszych wrażliwości i poszerzać „wyobraźnię miłosierdzia”. O napisanie felietonów poprosiliśmy p. Ewę Skrabacz oraz o. Józefa Augustyna SJ. Niech one nam pomogą lepiej przeżyć ten szczególny dla nas czas.

fot. fot. G.Lanoń (Archiwum ks. Józefa Augustyna SJ) [CC BY-SA 3.0] / archiwum prywatne autorki

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl. Przeżyjmy razem ten czas
Komentarze (7)
JO
Jan Ops
19 lutego 2021, 20:15
Gdzie są te rekolekcje? Szukam i nic nie widzę :(
WG
W Gedymin
18 lutego 2021, 08:54
Potrzebne są też inne rekolekcje. Rekolekcje dla biskupów i księży "prowadzone" przez świeckich, nawet przez ateistów. Nie takie gdzie świeccy tłumaczyli by Pismo św, pouczali ... , ale takie gdzie świeccy stawialiby pytania, zwłaszcza takie, których Kościół, kler boi się zadać. Bo bardzo wielu ludzi Kościoła zamiast pytania "czy to co robię jest dobre?" w rachunku sumienia, rekolekcjach szuka odpowiedzi na "dlaczego to co robię jest dobre?"
JJ
~Jan Jan
17 lutego 2021, 17:10
1 Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie1 w Boga? I we Mnie wierzcie! 2 W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. 3 A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem.
JJ
~Jan Jan
17 lutego 2021, 17:02
24 Chrystus bowiem wszedł nie do świątyni, zbudowanej rękami ludzkimi, będącej odbiciem prawdziwej [świątyni], ale do samego nieba, aby teraz wstawiać się za nami przed obliczem Boga, 25 nie po to, aby się często miał ofiarować jak arcykapłan, który co roku wchodzi do świątyni z krwią cudzą. 26 Inaczej musiałby cierpieć wiele razy od stworzenia świata. A tymczasem raz jeden ukazał się teraz na końcu wieków13 na zgładzenie grzechów przez ofiarę z samego siebie. 27 A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd, 28 tak Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia14 grzechów wielu, drugi raz ukaże się nie w związku z grzechem, lecz dla zbawienia tych, którzy Go oczekują. ( Hbr 9 )
SJ
~S J
17 lutego 2021, 10:38
Memento Mori pochodzi ze starożytności?
JJ
~Jan Jan
17 lutego 2021, 15:53
17 Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść - przeklęta3 niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia. 18 Cierń i oset będzie ci ona rodziła, a przecież pokarmem twym są płody roli. 19 W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie, póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz!»4
GG
~gosinny gosc
16 lutego 2021, 23:03
Ludzie, pokutujcie w poście za KK w Polsce bo to co się dzieje ... Boże, miej litość nad nami.