Propozycje na Wielki Post od DEON.pl. Przeżyjmy razem ten czas

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl. Przeżyjmy razem ten czas
(fot. AJ)
Redakcja DEON.pl

Przed nami kolejny Wielki Post w cieniu pandemii. Jak nawrócić się w czterech ścianach? Jak odnaleźć na nowo drogę do Boga? Jak odkryć ciszę w swoim życiu? Na ten czas przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które pomogą Wam głębiej przeżyć każdy dzień. 

Męskie rozmowy | poniedziałek 

„Kiedy cały świat był zamknięty i wszyscy tylko oglądali Netflixa, papież Franciszek usiadł i napisał do całego Kościoła list o jednej ze swoich największych inspiracji, świętym Józefie” - mówi Paweł Kowalski SJ, który wspólnie z Pawłem Sawiakiem SJ, przez cały Wielki Post będzie prowadził cykl „Męskie rozmowy”. Jeśli interesuje cię tematyka ojcostwa i męskiego spojrzenia na świat, dołącz do „Męskich rozmów” Pawłów-jezuitów, skupionych wokół papieskiego listu na temat św. Józefa.

DEON.PL POLECA
W ciemno za światłem, czyli jak nie stracić wiary | wtorek

  • "Jestem coraz bardziej rozczarowany Kościołem".
  • "Nie umiem rozmawiać z tymi, którzy odchodzą. Nie wiem, jak reagować na ich decyzję".
  • "Skoro ktoś porzuca Kościół to najwyraźniej nie był tu ze względu na Jezusa, tylko na ludzi!"

Odnajdujesz się w którejś z tych postaw? Zastanawiasz się, jak funkcjonować dziś w Kościele, gdy odchodzą kolejni wierni? Sam myślisz o odejściu? Posłuchaj rozmów dziennikarza i autora książek, Marcina Jakimowicza z o. Tomaszem Nowakiem OP, cenionym rekolekcjonistą, duszpasterzem i twórcą kanału Strefa Wodza. To szczera odpowiedź bez lukru dla wszystkich, którzy tracą nadzieję.

(fot. Dariusz Kobucki)(fot. Dariusz Kobucki)

Memento Mori | środa

Memento mori nie jest chwilowym trendem, lecz starożytną praktyką, do której zachęca Pismo Święte, Jezus, Ojcowie Kościoła i wielu świętych. Pamiętanie o nieprzewidywalności i nieuchronności śmierci paradoksalnie ma nam pomóc docenić życie, zmienić nawyki i doprowadzić ostatecznie do świętości. Gdy myślimy o śmierci, rozważamy kluczową tajemnicę naszej wiary, bo to właśnie śmierć została przemieniona przez Chrystusa.

Lektura „Wielkopostnika” siostry Theresy Alethei Noble pomoże ci spojrzeć na własną śmiertelność przez pryzmat niesamowitego daru zbawienia, a tym samym zgłębić jeszcze bardziej tajemnicę Wielkiej Nocy.

(fot. Eyasu Etsub / Unsplash)(fot. Eyasu Etsub / Unsplash)

Gdy bliźni jest w potrzebie | czwartek

Świat bez miłosierdzia byłby martwy. To właśnie miłosierdzie sprawia, że w ludzkich sercach pojawia się nadzieja i pragnienie czynienia dobra. W naszym wielkopostnym projekcie, dotyczącym dzieł miłosierdzia – miejsc, w których dobro staje się faktem w życiu konkretnych osób - będziemy pokazywać ludzi, wspólnoty i organizacje charytatywne, które w przeróżny sposób pomagają najbardziej potrzebującym.

(fot. depositphotos.com)(fot. depositphotos.com)

(NIE)Dostępność Boga | piątek

Problemy z modlitwą mamy wszyscy. Raz mniejsze, raz większe, czasem błahe, ale jednak. Jak znaleźć ich rozwiązanie? Od czego zacząć? W jaki sposób podejść do modlitwy? Rodzi się w nas wiele pytań na które trudno znaleźć odpowiedź. Jeśli mierzysz się z podobnymi kwestiami, te rekolekcje są dla ciebie. Spokojnie i bez pośpiechu odpowiedzą na twoje wątpliwości związane z każdą formą modlitwy.

(fot. Michał Lewandowski)(fot. Michał Lewandowski)

A Bóg widział, że były dobre | sobota

W ostatnich latach wiele mówi się o ekologii, o poszanowaniu stworzenia. Papież Franciszek wzywa wszystkich do troski o nasz „wspólny dom”. Dla niego jest to wyzwanie nie tyle techniczne, ekologiczne co bardziej społeczne, przywracające właściwy porządek i miejsce każdemu ze stworzeń.

Wielki Post jest czasem szczególnym, kiedy chcemy wracać do tego, co najważniejsze, przywracać codziennemu życiu właściwe znaczenie. Proponowane na ten okres, we współpracy z Modlitwą w drodze, medytacje „A Bóg widział…”, oparte na biblijnym opisie stworzenia, poprowadzą nas do doświadczenia Tego, który jest początkiem wszystkiego, co było, jest i będzie. On stwarza, powołuje do istnienia. Każdy z nas jest chciany i potrzebny. Inaczej by nie zaistniał. Bóg nie daje życia bytom zbędnym. Odkrywanie tego pozwoli nam odnaleźć swoje miejsce i wypełnić to, co jest naszym przeznaczeniem.

 

Plaża zbawionych | niedziela

Współczesny człowiek nie umie odpoczywać. Wiecznie zagoniony z trudem odrywa myśli od pracy, kłopotów i codziennych stresów. A przecież Jezus mówi, by powierzyć Mu wszystkie zmartwienia, lęki i sprawy, które nas przerastają. Zachęca, by stanąć przed Nim w prawdzie i „nagości”, złapać oddech i żyć w pełni.

Komentarze do Pisma Świętego ks. Andrzeja Draguły to znakomita diagnoza współczesnego świata i człowieka, to także słowa, które mają moc i prowadzą do działania. Nie wahajmy się. Plaża zbawionych jest na wyciągnięcie ręki.

(fot. youtube.com / Zjazd Gnieźnieński)(fot. youtube.com / Zjazd Gnieźnieński)

* * *

Dołącz do Insta Postu

Kolejny dzień scrollujesz facebooka i instagrama? Nie wiesz, czego szukasz, choć mijają kolejne godziny? A czy jest w Twoim życiu miejsce na... ciszę, czas bez telefonu, oddech? Jeśli nie, to Insta Post jest właśnie dla Ciebie. To dzięki niemu odnajdziesz ciszę i siebie, a potem będziesz potrafił wchodzić w relacje z innymi.  Zadania będą pojawiać się tylko trzy razy w tygodniu na instastory, więc spokojnie znajdziesz na nie czas. Zaczynamy już 17 lutego, w Środę Popielcową.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez DEON.pl (@deon_pl)

Uczynki miłosierdzia względem duszy – spojrzenie kobiety i mężczyzny 

W czasie Wielkiego Postu proponujemy także cykl rozważań na temat uczynków miłosierdzia względem duszy: grzesznych upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych. Cykl został pomyślany jako dwugłos męski i kobiecy, by skorzystać z bogactwa naszych wrażliwości i poszerzać „wyobraźnię miłosierdzia”. O napisanie felietonów poprosiliśmy p. Ewę Skrabacz oraz o. Józefa Augustyna SJ. Niech one nam pomogą lepiej przeżyć ten szczególny dla nas czas.

fot. fot. G.Lanoń (Archiwum ks. Józefa Augustyna SJ) [CC BY-SA 3.0] / archiwum prywatne autorkifot. fot. G.Lanoń (Archiwum ks. Józefa Augustyna SJ) [CC BY-SA 3.0] / archiwum prywatne autorki

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Propozycje na Wielki Post od DEON.pl. Przeżyjmy razem ten czas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.