Propozycje na Wielki Post od DEON.pl. Przeżyjmy razem ten czas
Przed nami kolejny Wielki Post w cieniu pandemii. Jak nawrócić się w czterech ścianach? Jak odnaleźć na nowo drogę do Boga? Jak odkryć ciszę w swoim życiu? Na ten czas przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które pomogą Wam głębiej przeżyć każdy dzień.
Męskie rozmowy | poniedziałek
„Kiedy cały świat był zamknięty i wszyscy tylko oglądali Netflixa, papież Franciszek usiadł i napisał do całego Kościoła list o jednej ze swoich największych inspiracji, świętym Józefie” - mówi Paweł Kowalski SJ, który wspólnie z Pawłem Sawiakiem SJ, przez cały Wielki Post będzie prowadził cykl „Męskie rozmowy”. Jeśli interesuje cię tematyka ojcostwa i męskiego spojrzenia na świat, dołącz do „Męskich rozmów” Pawłów-jezuitów, skupionych wokół papieskiego listu na temat św. Józefa.
W ciemno za światłem, czyli jak nie stracić wiary | wtorek
- "Jestem coraz bardziej rozczarowany Kościołem".
- "Nie umiem rozmawiać z tymi, którzy odchodzą. Nie wiem, jak reagować na ich decyzję".
- "Skoro ktoś porzuca Kościół to najwyraźniej nie był tu ze względu na Jezusa, tylko na ludzi!"
Odnajdujesz się w którejś z tych postaw? Zastanawiasz się, jak funkcjonować dziś w Kościele, gdy odchodzą kolejni wierni? Sam myślisz o odejściu? Posłuchaj rozmów dziennikarza i autora książek, Marcina Jakimowicza z o. Tomaszem Nowakiem OP, cenionym rekolekcjonistą, duszpasterzem i twórcą kanału Strefa Wodza. To szczera odpowiedź bez lukru dla wszystkich, którzy tracą nadzieję.
(fot. Dariusz Kobucki)
Memento Mori | środa
Memento mori nie jest chwilowym trendem, lecz starożytną praktyką, do której zachęca Pismo Święte, Jezus, Ojcowie Kościoła i wielu świętych. Pamiętanie o nieprzewidywalności i nieuchronności śmierci paradoksalnie ma nam pomóc docenić życie, zmienić nawyki i doprowadzić ostatecznie do świętości. Gdy myślimy o śmierci, rozważamy kluczową tajemnicę naszej wiary, bo to właśnie śmierć została przemieniona przez Chrystusa.
Lektura „Wielkopostnika” siostry Theresy Alethei Noble pomoże ci spojrzeć na własną śmiertelność przez pryzmat niesamowitego daru zbawienia, a tym samym zgłębić jeszcze bardziej tajemnicę Wielkiej Nocy.
(fot. Eyasu Etsub / Unsplash)
Gdy bliźni jest w potrzebie | czwartek
Świat bez miłosierdzia byłby martwy. To właśnie miłosierdzie sprawia, że w ludzkich sercach pojawia się nadzieja i pragnienie czynienia dobra. W naszym wielkopostnym projekcie, dotyczącym dzieł miłosierdzia – miejsc, w których dobro staje się faktem w życiu konkretnych osób - będziemy pokazywać ludzi, wspólnoty i organizacje charytatywne, które w przeróżny sposób pomagają najbardziej potrzebującym.
(fot. depositphotos.com)
(NIE)Dostępność Boga | piątek
Problemy z modlitwą mamy wszyscy. Raz mniejsze, raz większe, czasem błahe, ale jednak. Jak znaleźć ich rozwiązanie? Od czego zacząć? W jaki sposób podejść do modlitwy? Rodzi się w nas wiele pytań na które trudno znaleźć odpowiedź. Jeśli mierzysz się z podobnymi kwestiami, te rekolekcje są dla ciebie. Spokojnie i bez pośpiechu odpowiedzą na twoje wątpliwości związane z każdą formą modlitwy.
(fot. Michał Lewandowski)
A Bóg widział, że były dobre | sobota
W ostatnich latach wiele mówi się o ekologii, o poszanowaniu stworzenia. Papież Franciszek wzywa wszystkich do troski o nasz „wspólny dom”. Dla niego jest to wyzwanie nie tyle techniczne, ekologiczne co bardziej społeczne, przywracające właściwy porządek i miejsce każdemu ze stworzeń.
Wielki Post jest czasem szczególnym, kiedy chcemy wracać do tego, co najważniejsze, przywracać codziennemu życiu właściwe znaczenie. Proponowane na ten okres, we współpracy z Modlitwą w drodze, medytacje „A Bóg widział…”, oparte na biblijnym opisie stworzenia, poprowadzą nas do doświadczenia Tego, który jest początkiem wszystkiego, co było, jest i będzie. On stwarza, powołuje do istnienia. Każdy z nas jest chciany i potrzebny. Inaczej by nie zaistniał. Bóg nie daje życia bytom zbędnym. Odkrywanie tego pozwoli nam odnaleźć swoje miejsce i wypełnić to, co jest naszym przeznaczeniem.
Plaża zbawionych | niedziela
Współczesny człowiek nie umie odpoczywać. Wiecznie zagoniony z trudem odrywa myśli od pracy, kłopotów i codziennych stresów. A przecież Jezus mówi, by powierzyć Mu wszystkie zmartwienia, lęki i sprawy, które nas przerastają. Zachęca, by stanąć przed Nim w prawdzie i „nagości”, złapać oddech i żyć w pełni.
Komentarze do Pisma Świętego ks. Andrzeja Draguły to znakomita diagnoza współczesnego świata i człowieka, to także słowa, które mają moc i prowadzą do działania. Nie wahajmy się. Plaża zbawionych jest na wyciągnięcie ręki.
(fot. youtube.com / Zjazd Gnieźnieński)
* * *
Dołącz do Insta Postu
Kolejny dzień scrollujesz facebooka i instagrama? Nie wiesz, czego szukasz, choć mijają kolejne godziny? A czy jest w Twoim życiu miejsce na... ciszę, czas bez telefonu, oddech? Jeśli nie, to Insta Post jest właśnie dla Ciebie. To dzięki niemu odnajdziesz ciszę i siebie, a potem będziesz potrafił wchodzić w relacje z innymi. Zadania będą pojawiać się tylko trzy razy w tygodniu na instastory, więc spokojnie znajdziesz na nie czas. Zaczynamy już 17 lutego, w Środę Popielcową.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Uczynki miłosierdzia względem duszy – spojrzenie kobiety i mężczyzny
W czasie Wielkiego Postu proponujemy także cykl rozważań na temat uczynków miłosierdzia względem duszy: grzesznych upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych. Cykl został pomyślany jako dwugłos męski i kobiecy, by skorzystać z bogactwa naszych wrażliwości i poszerzać „wyobraźnię miłosierdzia”. O napisanie felietonów poprosiliśmy p. Ewę Skrabacz oraz o. Józefa Augustyna SJ. Niech one nam pomogą lepiej przeżyć ten szczególny dla nas czas.
fot. fot. G.Lanoń (Archiwum ks. Józefa Augustyna SJ) [CC BY-SA 3.0] / archiwum prywatne autorki
Skomentuj artykuł