Archidiecezja Poznańska
Najpóźniej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu należy zgłosić się do ks. Proboszcza (w parafii narzeczonego lub narzeczonej), z kompletem wymaganych dokumentów.
Należą do nich:
- akt chrztu obojga narzeczonych (aktualny, tzn. nie starszy niż trzy miesiące),
- świadectwo ukończenia katechezy z zakresu szkoły ponadpodstawowej/ ponadgimnazjalnej,
- dowody osobiste narzeczonych,
- świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej,
- zaświadczenie o uczestnictwie w trzech spotkaniach w Poradni dla Narzeczonych.
W wypadku zawierania małżeństwa konkordatowego należy do biura parafialnego dostarczyć dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeszkód cywilnych do zawarcia małżeństwa.
Jeżeli kandydaci zawarli już związek cywilny, przedstawiają stosowny akt; w wypadku wdowców i wdów konieczny jest również akt zgonu małżonka.
Bliższe przygotowanie dokonuje się w czasie Katechez przedmałżeńskich. Narzeczeni zobowiązani są do uczestnictwa w 12 katechezach (najczęściej podzielonych na sześć spotkań), w czasie których omawia się najistotniejsze zagadnienia życia małżeńskiego i rodzinnego.
Kolejnym elementem przygotowania są spotkania w Poradni dla Narzeczonych. W czasie trzech spotkań, mających charakter bardziej indywidualny, jest okazja, by zapoznać się z nauczaniem Kościoła na temat życia, jego przekazywania i ochrony. Na pierwsze spotkanie narzeczeni powinni zgłosić się przynajmniej trzy miesiące przed planowanym ślubem.
Bezpośrednio do dnia ślubu przygotowują spotkania z Księdzem Proboszczem, w czasie których omawia się zagadnienia związane ze znaczeniem chrześcijańskiego małżeństwa jak również z liturgią tego sakramentu.
Ważnym elementem tego czasu jest przystąpienie do Sakramentu Pojednania, do którego należy się szczególnie przygotować. Narzeczeni powinni przystąpić do tego sakramentu przynajmniej dwukrotnie, na początku podjętych przygotowań i w przeddzień ślubu.
Skomentuj artykuł