Croissant dla zakochanych

Croissant dla zakochanych
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
mg

Po miesiącach przygotowań ceremonii ślubnej i po wyczerpujących nocnych tańcach na weselu - czas na odpoczynek. Do podróży poślubnej wraca się we wspomnieniach całe życie. A może Paryż? Nieprzypadkowo stolica Francji  jest jednym z najczęściej wybieranych miast na spędzenie miodowego miesiąca. 

To w Paryżu, mieście miłości, może nas budzić każdego ranka zapach świeżo mielonej kawy, chrupiącej bagietki  i czekoladowych rogalików. W ciągu dnia Para Młoda może wspólnie spacerować urokliwymi bulwarami, zwiedzać znane na całym świecie zabytki i rozkoszować się znakomitą francuską kuchnią. Wieczorami może wsłuchać się w szum Sekwany, a w restauracyjnym ogródku skosztować wyśmienitego wina.

Najlepiej oczywiście zamieszkać w tym czasie w okolicach centrum. Jednak osoby, którym się to nie uda bardzo łatwo dotrą do wybranych przez siebie obiektów dzięki dobrze rozbudowanej i skomunikowanej infrastrukturze. Planując kolejne atrakcje warto wiedzieć, że muzea we Francji zazwyczaj zamknięte są w poniedziałki.

Miasto nigdy nie zasypia, więc zakochani nie muszą nastawiać zegarków. Paryż, nie bez powodu, zwany jest też miastem światła, gdyż po zmroku rozświetlają go tysiące lamp ulicznych i świateł dobiegających z kawiarenek.

Każdy, kto przyjeżdża do stolicy Francji po raz pierwszy, chce zobaczyć miejsca znane z filmów i książek. Może nie uda się zobaczyć za pierwszym razem wszystkiego, ale będzie to tylko kolejny argument na długiej liście powodów, żeby odwiedzić Paryż ponownie.

Będąc w Paryżu koniecznie trzeba udać się na wyspę leżącą na Sekwanie Île de la Cité, gdzie znajduje się jeden z największych paryskich zabytków katedra Notre Dame.  Następnie warto udać się do dzielnicy łacińskiej, gdzie nadal wyczuwa się intelektualną atmosferę sprzed wieków. To tutaj mieści się Sorbona, najsłynniejszy francuski uniwersytet założony w XIII wieku a także Panteon - świątynia, obecnie pełniąca funkcję mauzoleum, gdzie spoczywają m.in. Wolter, Rousseau czy Hugo, i gdzie można obejrzeć wahadło Foucaulta.

Warto, chociaż z zewnątrz obejrzeć też Instytut Świata Arabskiego mieszczący się w nowoczesnym budynku ze szkła i aluminium oraz  przypominające swym kształtem cztery otwarte książki Bibliotekę Narodową. Odpocząć warto w Królewskim Ogrodzie Roślin Leczniczych (Jardin des Plantes), gdzie można podziwiać klomby z kwiatów, ogrody śródziemnomorskie i alpejskie, róże oraz rośliny tropikalne.

Na lewym brzegu rzeki znajduje się najstarszy kościół Paryża Saint-Germain-des-Prés, eleganckie Ogrody Luksemburskie oraz neoklasyczny teatr Odéon. Wielu uważa, że teren między nim a bulwarem Saint-Germain to najbardziej tętniący życiem rejon Paryża z licznymi kafejkami, kinami i modnymi butikami. Mając więcej czasu można odwiedzić muzeum Zadkine’a, Rodin’a i Bourdella oraz mieszczące się w byłej stacji kolejowej Muzeum d'Orsey. Znajdują się tu wybitne dzieła impresjonistów i postimpresjonistów, m.in. obrazy Moneta, Degasa, Maneta, Toulouse-Lautreca, Gauguina i Van Gogha. Odwiedzając dzielnicę Montparnasse, można też wjechać na wybudowaną tu w 1973 roku wieżę, z której rozciąga się jeden z najbardziej urokliwych widoków miasta.

Croissant dla zakochanych - zdjęcie w treści artykułu

(fot. shutterstock.com)

Spacerując w kierunku Pól Marsowych i Wieży Eiffla  warto poświęcić chwilę na obejrzenie kompleksu Les Invalides z charakterystyczną złota kopułą. Budowla została ufundowana przez Ludwika XIV jako pierwszy państwowy szpital dla rannych na polu walki żołnierzy. Turystów przyciąga również znajdujący się w nim grób Napoleona. Wieżę Eiffla można w okresie letnim zwiedzać do północy, co pozwala uniknąć tłumów i cieszyć się nocną panoramą miasta.

Chętni mogą też poznać najsłynniejszy uśmiech świata znajdujący się w Luwrze. Jeżeli jednak brakuje nam czasu możemy ograniczyć się do obejrzenia na dziedzińcu muzeum szklanej piramidy I. M. Peia. W pobliżu mieści się też Muzeum Oranżerii z ogromnymi obrazami Moneta przedstawiającymi lilie wodne, Plac Vendôme czy majestatyczny Palais-Royal i jego ogród.

Obowiązkowym punktem wycieczki jest spacer po brukowanych uliczkach Montmartre’u, który jako ostatnia dzielnica Paryża zachował swój prowincjonalny charakter. Jest to dzielnica cyganerii, kabaretów i rozrywki.

Croissant dla zakochanych - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. shutterstock.com)

To tu można zrobić sobie zdjęcie przed słynnym Moulin Rouge z czerwoną imitacją młyna na dachu. Niezapomniany widok na panoramę miasta mają odwiedzający Montmartre, którzy udadzą się do znajdującej się na szczycie wzgórza Bazyliki Najświętszego Serca (Sacre-Coeur).

Croissant dla zakochanych - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. shutterstock.com)

W trakcie pieszych wycieczek po paryskim bruku możemy zobaczyć piękne, liczne mosty, w tym najstarszy z nich Pont-Neuf. Spacerując wzdłuż Sekwany można zajrzeć do pudeł na straganach bukinistów, w których znajdują się nie tylko stare książki, ale też archiwalne numery magazynów, kartki pocztowe, znaczki, grafiki i plakaty.

Croissant dla zakochanych - zdjęcie w treści artykułu nr 3

(fot. shutterstock.com)

Miejscami, których nie można pominąć są również Plac Zgody (Place de la Concorde), Plac Bastylii i Cmentarz Père-Lachaise, gdzie pochowany jest Chopin, Balzac, Proust, Delacroix i Piaf. Koniecznie trzeba przespacerować się alejami Pól Elizejskich, które biegną od Luwru do Łuku Triumfalnego.

Warto zwiedzić też nowoczesny Wielki Łuk znajdujący się w dzielnicy La Défense.

Jest też coś dla zmęczonych - leniwy rejs stateczkiem po Sekwanie. Warto wejść na kawę do jednej z licznych kafejek, gdzie można posłuchać piosenek Édith Piaf lub Charlesa Aznavour’a. Można także usiąść na ławce w jednym z wielu paryskich parków i odpoczywając poprzyglądać się przechodzącym ludziom.

Croissant dla zakochanych - zdjęcie w treści artykułu nr 4

(fot. Sorbis / Shutterstock.com)

Nie można zapomnieć, że kuchnia francuska jest uznawana za jedną z najsmaczniejszych.  Bardzo dobrych lokali gastronomicznych jest tak wiele, że problemem pozostanie tylko wybór miejsca.

Nawet jeżeli nie możecie pozwolić sobie na trwającą cały miesiąc podróż, to magiczne miasto nie pozwoli nam zapomnieć wspólnie spędzonych pierwszych chwil małżeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Croissant dla zakochanych
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Croissant dla zakochanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.