Diecezja Ełcka
Na 3 miesiące przed planowanym terminem, narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej z następującymi dokumentami:
- metryka chrztu (nie starsza niż 3 miesiące) z parafii chrztu wraz z adnotacją o stanie wolnym oraz (ewentualnie) o przyjęciu sakramentu bierzmowania,
- świadectwo bierzmowania (jeśli na metryce chrztu nie ma adnotacji) z parafii, w której odbyło się bierzmowanie,
- dokumenty poświadczające ukończenie kursu przedmałżeńskiego lub też zaświadczenie o bieżącym uczestnictwie w takim kursie,
- dowody osobiste do wglądu.
Na podstawie tych dokumentów spisuje się protokół przedślubny. Jest to zestaw wielu pytań zadawanych osobno narzeczonej i narzeczonemu. Po spisaniu protokołu wygłaszane są zapowiedzi. Jeśli jedno z narzeczonych jest z innej parafii, w niej również wygłaszane są zapowiedzi.
Wygłoszenie zapowiedzi w innych parafiach musi być potwierdzone specjalnym formularzem dostarczonym do kancelarii parafialnej, w której planowany jest ślub.
Po spisaniu protokołu przedślubnego, narzeczeni powinni przystąpić do pierwszej spowiedzi przedślubnej - otrzymują stosowne karteczki, które podpisuje ksiądz w konfesjonale.
Kilka dni przed ślubem (termin ustalony z parafią) narzeczeni wraz ze świadkami zgłaszają się do kancelarii w celu spisania aktu ślubu. W przypadku gdyby świadkowie nie mogli stawić się osobiście, narzeczeni muszą znać ich imiona, nazwiska, wiek, adres zamieszkania. Należy też ustalić czas, kiedy świadkowie osobiście złożą swoje podpisy. Świadkowie nie muszą przynosić żadnego zaświadczenia. Formalnie mogą to być nawet osoby niewierzące, choć oczywiście wypada, by były katolikami i w czasie uroczystości mogły przyjąć Komunię Świętą.
W czasie tego spotkania omawia się również przebieg uroczystości. Z organistą omawia się oprawę muzyczną, z kościelnym wystrój kościoła. Również wykonywanie zdjęć i filmowanie powinno być wcześniej ustalone z księdzem udzielającym sakramentu.
Dzień przed ślubem narzeczeni powinni przystąpić do sakramentu pokuty - z potwierdzeniem na karteczce.
W dniu ślubu należy do kościoła przyjechać około 15 minut przed rozpoczęciem uroczystości. W zakrystii kościoła należy złożyć obrączki, akt ślubu sporządzony po ślubie cywilnym oraz (jeśli nie zrobiono tego wcześniej) kartki potwierdzające odbycie spowiedzi.
Skomentuj artykuł