Diecezja Opolska
Małżeństwo powinno być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z narzeczonych posiada stale lub tymczasowe zamieszkanie. Tam też należy załatwiać sprawy przedślubne.
Jeżeli ślub ma się odbyć poza parafią zamieszkania, należy poprosić kapłana z parafii zamieszkania o wypisanie zgody na spisanie protokołu przedmałżeńskiego poza parafią oraz na zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii (w zaświadczeniu musi być ujęta parafia docelowa, w której zamierza się spisać protokół i zawrzeć związek małżeński).
Narzeczeni, mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński, winni zgłosić się do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed zamierzonym terminem ślubu w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego. Wcześniej należy uzgodnić termin spotkania z kapłanem.
Dokumenty wymagane do sakramentu małżeństwa:
- metryka chrztu (ważna 6 miesięcy),
- metryka zgonu współmałżonka (dotyczy owdowiałych),
- dowód osobisty,
- zaświadczenie o przyjętym sakramencie bierzmowania (lub odpowiednia adnotacja na metryce chrztu),
- zaświadczenie o udziale w konferencjach dla narzeczonych (kurs przedmałżeński) i rozmowach w Katolickiej Poradni Rodzinnej,
- świadectwo ukończenia katechezy w szkole średniej,
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego - ważne trzy miesiące - niezbędne, gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.
Na podstawie powyższych dokumentów zostanie spisany protokół przedślubny oraz zapowiedzi. Każde zamierzone małżeństwo należy podać do publicznej wiadomości, nie tylko z tej racji, że wierni są w sumieniu zobowiązani wyjawić znane im przeszkody, ale także dlatego, że małżeństwo winno być faktem znanym wspólnocie parafialnej, do której należą narzeczeni.
Zapowiedzi są głoszone w parafii narzeczonego i narzeczonej. Strona, która mieszka w innej parafii, niż ta, w której odbędzie się ślub, otrzyma prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w swojej parafii. Po wygłoszeniu zapowiedzi, zaświadczenie o tym fakcie należy dostarczyć do kancelarii parafii, w której zostanie zawarte małżeństwo.
Po spisaniu protokołu przedślubnego należy w najbliższym czasie przystąpić do sakramentu pokuty. Przy konfesjonale na początku spowiedzi należy zaznaczyć, iż jest to spowiedź przedślubna.
Skomentuj artykuł