Diecezja Warszawsko-Praska

www.diecezja.waw.pl

Przygotowanie bezpośrednie do sakramentu małżeństwa obejmuje: udział w katechezie przedmałżeńskiej, rozmowy duszpasterskie z kapłanem, kontakt z parafialną poradnią Duszpasterstwa Rodzin. Przygotowanie do małżeństwa kończy tak zwany protokół przedmałżeński (egzamin przedślubny) wymagany przez prawo kanoniczne.

  1. Katechezy dla narzeczonych - 10 spotkań (w okresie 6 do 3 m-cy przed ślubem)
  2. Trzy spotkania w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego
  3. Spisanie protokołu przedślubnego w kancelarii parafialnej

Najpóźniej trzy miesiące przed ślubem oboje narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej w miejscu zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego i przynoszą ze sobą:

  • dowody osobiste,
  • metryki chrztu do ślubu (wypisane do 3 m-cy przed dniem przedłożenia w kancelarii),
  • zaświadczenie z USC o stanie wolnym - 3 kopie (te dokumenty potrzebne są w celu zawarcia tzw. ślubu konkordatowego czyli ze skutkiem cywilnym). Są ważne tylko 3 miesiące od daty wydania i muszą być aktualne w dniu ślubu. W innym wypadku potrzebny jest dokument kontraktu cywilnego),
  • świadectwa ukończenia katechizacji,
  • świadectwo ukończenia Katechez dla narzeczonych i odbycia spotkań w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego.

Zapowiedzi

Informację o zamiarze zawarcia małżeństwa należy podać do wiadomości publicznej, dlatego po spisaniu protokołu ogłasza się specjalny komunikat, czyli zapowiedzi. Narzeczony(a), który(a) mieszka w innej parafii niż ta, w której spisuje się protokół przedślubny, otrzymuje specjalny dokument, który zanosi do kancelarii swojej parafii w celu ogłoszenia także tam zapowiedzi.

DEON.PL POLECA


Zapowiedzi ogłasza się przez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń parafialnych (minimum 2 niedziele) lub przez podanie z ambony. Po ogłoszeniu zapowiedzi, należy dokument odebrać i zanieść do parafii, gdzie spisywany jest protokół przedślubny.

Sakrament pojednania

Zachęca się, by pierwszą spowiedź św. odbyć po spisaniu protokołu, a drugą dzień lub dwa przed ślubem kościelnym.

Rozmowa duszpasterska

Jest to spotkanie z ks. proboszczem lub ks. wikariuszem podsumowujące przygotowanie do ślubu. Powinno się odbyć około tydzień przed ślubem. Duszpasterz sprawdza, czy są już wszystkie dokumenty potrzebne do zawarcia małżeństwa sakramentalnego. Na tej rozmowie należy także ustalić, w jaki sposób poprosić organistę o grę na ślubie i kościelnego o przygotowanie kościoła.

Trzeba także poprosić ks. proboszcza o przygotowanie dokumentów, aby krewny lub znajomy kapłan mógł asystować przy ślubie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Diecezja Warszawsko-Praska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.