Dlaczego tak bardzo wstydzimy się rozmawiać o seksie?

Dlaczego tak bardzo wstydzimy się rozmawiać o seksie?
(fot. Joanna Nix on Unsplash / aj)
2 lata temu
Julia Płaneta / wybieramymilosc.pl

Seks to nadal temat tabu, trochę wstydliwy, trochę niewygodny. Nie wiemy jak o nim rozmawiać. Dlaczego tak jest?

Dlaczego się wstydzimy?

Może być wiele powodów wstydu, wszystko zależy od naszej wcześniejszej historii. Może rodzice nie opowiedzieli nam o tym, że seks to coś dobrego? Może nigdy wcześniej o tym nie rozmawialiśmy i nie wiemy od czego zacząć? Może mamy za sobą trudne doświadczenia i nie chcemy do tego wracać?

>> W narzeczeństwie planujemy ślub i wesele, a co z seksem?

Odkrycie przyczyny naszego wstydu to już połowa sukcesu. Potem możemy próbować coś z tym wspólnie zrobić.

Próbujmy rozmawiać

Im bardziej się wstydzimy, tym bardziej próbujmy rozmawiać. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ rozmawianie już teraz pomoże nam rozmawiać później.

Jeżeli macie już za sobą opowiedzenie swoich historii i lęków, to sięgnijcie do książek, konferencji, tekstów w internecie i próbujcie nad nimi dyskutować. Może coś was zastanowiło, coś przykuło uwagę, coś was zaniepokoiło? Na pewno znajdziecie jakiś punkt zaczepienia do rozmowy.

Wymyślmy słownik naszego seksu

Czego potrzebujemy do rozmowy? Odpowiednich słów i określeń. Nauczmy nazywać się pieszczoty, seks, części ciała tak, żeby budziło to w nas pozytywne skojarzenia.

Wokół nas jest tyle bezpośrednich i wulgarnych określeń, że możemy czuć potrzebę stworzenia czegoś odrębnego. Takiego języka, który będzie wyrażać szacunek względem drugiej osoby, jej ciała i naszej bliskości.

Jak powinien wyglądać taki słownik? Sami dobrze wiecie, które określenia was zniechęcają, a które budzą w was dobre skojarzenia. Sami wiecie, jak powinien wyglądać taki słownik.

Zadanie domowe

Dlaczego wstydzisz się rozmawiać o seksie? Co jest dla Ciebie najbardziej krępujące?

Czy pamiętasz książkę / konferencję, która w ciekawy sposób pokazywała tą tematykę? Co Ci się spodobało, a co nie?

Jakie określenia związane z seksem są dla ciebie nieprzyjemne i wulgarne?

Jakie określenia związane z seksem wyrażają według ciebie szacunek?

* * *

Wybieramy miłość to nowy projekt, który stwarza miejsce i przestrzeń w internecie dla par i narzeczonych. Dla tych, którzy chcą rozwijać swoje relacje i szukają na to sposobów.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat narzeczeństwa i związków, zajrzyjcie na profil na Facebooku Wybieramy miłość.

Julia Płaneta - należy do wspólnoty Kurs Alfa u Kapucynów w Krakowie, współpracuje z portalem DEON.pl, prowadzi bloga wybieramymilosc.pl.

Dziennikarka i redaktorka, często ogarniacz wielu rzeczy naraz od terminów po dobrą atmosferę. Na co dzień pisze autorskie teksty oraz zajmuje się działem "Inteligentne życie" i blogosferą blog.deon.pl. Prowadzi także bloga wybieramymilosc.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ksawery Knotz OFMCap
17,43 zł
24,90 zł
Przedstawione rekolekcje poświęcone są życiu seksualnemu małżonków. Prowadzący wyjaśnia naukę Kościoła w tym trudnym obszarze i pokazuje proces coraz piękniejszego przeżywania życie intymnego nie tylko bez poczucia winy i grzechu, ale w poczuciu szczęścia i...

Skomentuj artykuł

Dlaczego tak bardzo wstydzimy się rozmawiać o seksie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.