Ta tradycja ma już ponad 1500 lat! Czy wiesz, czym są dni krzyżowe?

Ta tradycja ma już ponad 1500 lat! Czy wiesz, czym są dni krzyżowe?
Przydrożna kapliczka w Tatrach. Fot. Izja / Pixabay.com

Dni krzyżowe przypadają w tym roku na poniedziałek, wtorek i środę od 23 do 25 maja. To czas szczególnie ważny dla wierzących rolników, bo to właśnie im najbardziej zależy na tym, by sezon był urodzajny. A dni krzyżowe to nic innego, jak dni modlitwy o urodzaje.

Dla ludzi mieszkających w mieście hasło „dni modlitw o urodzaje” brzmi czasem zabawnie, jak wiejski relikt wiary. Tymczasem dla tych, których utrzymanie zależy od kapryśnej pogody, urodzaj jest błogosławieństwem, a życie szybko ich uczy pokory wobec sił natury. Nic więc dziwnego, że co roku zwracają się do Stwórcy o błogosławieństwo. Czy jest ono w „interesie” wyłącznie rolników? Ależ skąd. Urodzaj, dobre plony oznacza, że nie zabraknie żywności, że jej ceny będą przystępne, że ludziom nie będzie grozić głód. W czasach, gdy obecność produktów spożywczych na sklepowych półkach wydaje się czymś oczywistym, warto sobie uświadomić, ile różnych czynników wpływa na to, czy w zimie będziemy mogli jeść jabłka, a chleb ze względu na cenę nie stanie się produktem luksusowym.

Modlitwa o dobre plony

Dawniej dni krzyżowe były związane z procesjami błagalnymi do przydrożnych krzyże (i stąd wzięła się ich nazwa), teraz coraz częściej to msze i nabożeństwa odprawiane w kościołach. Zwyczajowo obchodzi się je przez trzy dni. W pierwszym odprawiana jest msza o błogosławieństwo zasiewów, w drugim – o uświęcenie pracy ludzkiej, w trzecim – za głodujących.

Jak wyjaśniał „Niedzieli” duszpasterz rolników ks. Kazimierz Guzy, to właśnie rolnicy wykonują objawiony na początku dziejów zamysł Boży, że człowiek ma czynić sobie ziemię poddaną, służyć braciom i doskonalić rzeczy stworzone.

Rolnictwo jest szczególnym powołaniem

- Praca na roli jest szczególnym powołaniem i ma wymiar społeczny. Rolnictwo jest fundamentem, na którym opiera się ogólnoludzki rozwój społeczeństwa. Dlatego kościół modli się o urodzaje, prosi o pogodę i zachowanie owoców ziemi. Czyni to zwłaszcza w poniedziałek, wtorek i środę, dni poprzedzające uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego – mówił ks. Guzy w wywiadzie.

Skąd wzięła się tradycja dni krzyżowych? Zapoczątkował ją św. Mamert, francuski biskup miasta Vienne, położonego niedaleko Grenoble. W trosce o swoich diecezjan, którzy doświadczali różnych klęsk – trzęsienia ziemi, nieurodzajów, pożarów, zainicjował właśnie dni krzyżowe. Przez trzy dni przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego zanoszono do Boga błagalne modlitwy o urodzaj, połączone z uroczystymi procesjami. Jak ważna okazała się ta tradycja, pokazuje fakt, że ma już ponad 1500 lat – gdyż przetrwała od ok. 470 roku aż do dziś.   

Jak wyjaśniał ks. Guzy, w polskich parafiach o charakterze typowo wiejskim w te dni często obchodzi się z procesją pola uprawne, a ksiądz kropi je wodą święconą i błogosławi. Trasa procesji przebiega wzdłuż polnych kapliczek i przydrożnych krzyży. Procesje na dni krzyżowe można spotkać w wielu polskich parafiach. 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Lenartowicz SJ

Taki jestem zaabsorbowany tymi moimi bakteriami, a tu dzisiaj trzeba coś powiedzieć o miłości…

Ojciec Piotr Lenartowicz (1934–2012) – barwna postać krakowskich jezuitów, profesor, filozof przyrody, doktor nauk medycznych, uwielbiany kaznodzieja. Jego niedzielne kazania przez...

Skomentuj artykuł

Ta tradycja ma już ponad 1500 lat! Czy wiesz, czym są dni krzyżowe?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.