Turcja: Hagia Sophia także dla chrześcijan?
Meczet-muzeum Hagia Sophia w Stambule mógłby służyć w dni powszednie muzułmanom, a w niedziele chrześcijanom - zaproponował Mehmet Akif Aydin z tureckiego Urzędu ds. Religii. Jego zdaniem, w ten sposób udałoby się osiągnąć kompromis w sporach wokół tej historycznej świątyni.
W rozmowie z dziennikiem „Zaman” z 6 października Akif Aydin, szef prorządowego Islamskiego Centrum Badawczego (ISAM) w Stambule, podkreślił, że rozwiązanie to nie tylko byłoby elementem łączącym muzułmanów i chrześcijan, ale także mogłoby umacniać ich gotowość do współistnienia.
Choć Hagia Sophia już od niemal 80 lat nie może być wykorzystywana dla celów sakralnych, w ostatnim czasie mnożą się żądania grup zarówno islamskich, jak i chrześcijańskich, w sprawie umożliwienia im odprawiania modłów lub nabożeństw pod jej kopułą.
Obiekt ten, zbudowany w IV wieku, ponad tysiąc lat był jedną z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa. Po zdobyciu Konstantynopola w 1453 r. przez Turków, przez kolejnych 500 lat służył jako najważniejszy meczet Cesarstwa Osmańskiego. W Republice Tureckiej od 1934 r. Hagia Sophia jest pomnikiem kultury i muzeum. Od tamtego czasu nie mogą jej wykorzystywać do celów religijnych ani chrześcijanie, ani muzułmanie. Ma to na celu uniknięcie konfliktów na tle religijnym.
Skomentuj artykuł