Góra Przemienienia. Bez Bożej pomocy wiara jest bezradna wobec tajemnicy Jezusa

Góra Przemienienia. Bez Bożej pomocy wiara jest bezradna wobec tajemnicy Jezusa
O. Wiesław Dawidowski OSA - wideoblog "Szukając śladów Jezusa"

Na Górze Przemienienia następuje odsłonięcie tajemnicy Jezusa - On jest Synem Bożym. Tym, kogo Ojciec wybrał, aby dokonał planu zbawienia świata - mówi o. Wiesław Dawidowski OSA prowadząc nas - w 15. odcinku wideobloga "Szukając śladów Jezusa - na Górę Tabor.

Góra Tabor tradycyjnie uznawana jest za miejsce, na którym dokonało się przemienienie Jezusa.

DEON.PL POLECA

- Tradycyjnie, bo wszyscy bibliści uważają, że nie mogło się to tutaj dokonać. Ale pielgrzymi przychodzą na tę górę od dawna szukając Boga – podkreśla o. Wiesław Dawidowski OSA, stojąc u podnóża położonej w Galilei Góry Tabor.

Jak wskazuje augustianin, od tego, czy mamy do czynienia z autentycznym miejscem opisanym w ewangelii, ważniejsze jest to, jakie przesłanie miał Jezus dla swoich uczniów, kiedy zabrał ich na górę i przemienił się wobec nich. O. Dawidowski tłumaczy, że tym wydarzeniem Jezus rozpoczyna swoją wędrówkę do Jerozolimy, ku górze, którą trzeba nazwać „domem Ojca”.

- Potrzebuje do tego trzech elementów: pierwszy to pomoc Ojca, drugi to przygotowanie apostołów na zgorszenie krzyża, trzeci - przygotowanie uczniów na to, kim On jest – wyjaśnia. A z pewnością niełatwo jest przyjąć, że człowiek narodzony z niewiasty jest Synem Bożym.

O czym w takim razie mówi przesłanie Góry Przemienienia?

- Tu następuje odsłonięcie tajemnicy Jezusa - On jest Synem Bożym. Tym, kogo Ojciec wybrał, aby dokonał planu zbawienia świata - tłumaczy nasz przewodnik.

Jak wyjaśnić to, co stało po Przemienieniu - dlaczego apostołowie nie mówili o tym wydarzeniu?

- Bo nie mieli klucza do zrozumienia tej tajemnicy - wyjaśnia o. Dawidowski.

Dlaczego w scenie Przemienienia pojawia się Mojżesz? Zobacz cały odcinek wideobloga o. Dawidowskiego

- Ewangelista Łukasz chce nam powiedzieć na tej górze, że wiara niepoparta żadnym wsparciem, żadną pomocą jest bezradna wobec tajemnicy bóstwa Jezusa z Nazaretu - dopowiada.

W jakieś osiem dni po tych mowach wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim. Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: «Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy [tamci] weszli w obłok. A z obłoku odezwał się głos: «To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!» W chwili, gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam. A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmiali o tym, co widzieli.
Łk 9, 28-36

Dlaczego w takim razie tradycja chrześcijańska kojarzy Górę Tabor z Górą Przemienienia. O. Dawidowski wskazuje, że w pobliżu położone są miejsca związana z życiem Jezusa - Nazaret i Kana Galilejska – i ich bliskość może być jedną z przyczyn wyjaśniających przyjęcie tej lokalizacji.

Nasz przewodnik jeszcze raz zwraca jednak uwagę, że nie pytanie o miejsce wydarzenia jest najważniejsze.

- Ważniejsza jest odpowiedź naszego serca na pytanie: kim On jest – zaznacza o. Dawidowski. I dodaje, że można nas porównać do tych, którzy są „ciągle w obłoku niewiedzy”. - Dopiero kiedy dotkniemy Jego obecności jako Zmartwychwstałego, gdy dotkniemy Jego obecności w Eucharystii, to wtedy, z Bożą pomocą, możemy powiedzieć: On jest Synem Bożym, w którym Bóg ma upodobanie. I to Jego powinienem słuchać – tłumaczy o. Wiesław Dawidowski.

 

Zobacz w DEON.pl wszystkie odcinki wideobloga o. Wiesława Dawidowskiego "Szukając śladów Jezusa"

Augustianin, doktor teologii fundamentalnej, publicysta. W latach 2009-2013 był chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W latach 2012-2021 był przełożonym prowincjalnym polskich augustianów. Autor tomików „Święty Augustyn” i „Święta Rita” w serii „Wielcy ludzie Kościoła”. Członek Zespołu Laboratorioum „Więzi”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Góra Przemienienia. Bez Bożej pomocy wiara jest bezradna wobec tajemnicy Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.