Milenialsi poszukiwali odpowiedzi w świecie, ale znaleźli je w klasztorze. Jak zareagowały siostry?

Milenialsi poszukiwali odpowiedzi w świecie, ale znaleźli je w klasztorze. Jak zareagowały siostry?
(fot. facebook.com/nunsandnones)

Milenialsi, czyli pokolenie dorastające na przełomie lat 90. i nowego milenium, bywają wskazywani jako grupa społeczna, która ma szczególny problem z poszukiwaniem sensu i wyznaczaniem celów w życiu. Ta grupa podjęła radykalne kroki, by przełamać ten stereotyp.

Historię projektu "Nuns and Nones" (Zakonnice i Żadni) opisał "The New York Times". Grupa Amerykanów po trzydziestce postanowiła zamieszkać na pół roku w zakonie Sióstr Miłosierdzia. Na pomysł wpadł 32-letni Żyd, Adam Horowitz oraz 79-letnia siostra Judy Carle z Bay Area. Horowitz, który jest działaczem społecznym, zastanawiał się ze znajomymi w jaki sposób mogliby nauczyć się radykalnego działania, które polega na pełnym poświęceniu dla sprawy i doszedł do wniosku, że najlepszymi nauczycielkami w tym zakresie będą… siostry zakonne.

DEON.PL POLECAWith stories about Nuns & Nones appearing in various publications, we're eager to begin to share more stories from our...

Opublikowany przez Nuns and Nones Czwartek, 21 marca 2019

"To radykalne, cholernie twarde kobiety, które poświęciły swoje życie dla sprawiedliwości" - mówi Sarah Bradley, jedna z uczestniczek projektu, na co dzień aktywistka społeczna.

Chociaż pokolenie milenialsów jest najmniej wierzącym w całych Stanach Zjednoczonych (jedynie 27% uczestniczy w jakichkolwiek praktykach religijnych), to zaskakująco dużo osób poczuło powołanie do życia w zakonie. Taka decyzja ucieszyła również siostry, ponieważ średni wiek zakonnicy w USA zbliża się do 80. lat i najzwyczajniej w świecie potrzebują one pomocy.

Photo: S. Smith Patrick

Opublikowany przez Nuns and Nones Piątek, 16 listopada 2018

Z tego egzotycznego połączenia pokoleń urodziło się coś naprawdę interesującego. Siostry były zaskoczone tym, że młodych interesowały zwłaszcza ich śluby. Milenialsi pasjami czytali również książki o regule wspólnoty, bo chcieli poznać w jaki sposób zakonnice łączą życie codzienne z religią i rytuałem. Młodzi nie pytali o to w co wierzą siostry, ale jakie praktyki duchowe stosują. Jedna z uczestniczek projektu zaczęła nawet chodzić na poranną mszę z siostrami.

Chociaż rano uczestnicy "Nuns and Nones" udawali się do pracy, to wracali do klasztoru popołudniu i spędzali tam cały wieczór. Pomagali siostrom w codziennych obowiązkach i razem spędzili Wielkanoc. Czytali Pismo Święte, a ci wychowani w tradycji żydowskiej zaprosili siostry na szabatową kolację.

Opublikowany przez Nuns and Nones Czwartek, 14 czerwca 2018

Młodzi znaleźli w klasztorze pokój i dyscyplinę, ale również zakonnice zyskały na ich obecności. "Jednym z problemów ze starzeniem się jest by nie skupiać się tylko na bólu i stękaniu. Poczułam, że ich obecność wezwała mnie do patrzenia szerzej. W bardzo prostym zakresie przełamałam swoją nieufność, która powstrzymywała mnie od rozmawiania z młodymi ludźmi" - mówi siostra Janet Rozzano.

Sarah Bradley podkreśla, że doceniła czystość seksualną. "Zdałam sobie sprawę, że czystość jest zaproszeniem do właściwego związku i nie chodzi tu wyłącznie o celibat. W czasach #MeToo potrzebujemy właściwych relacji. Potrzebujemy wiedzieć, czym jest szacunek względem osobowości drugiego człowieka i siebie samego, oraz co to znaczy być wiedzionym przez miłość, a nie egoistyczne potrzeby".

"Czystość to także oddanie siebie pewnej drodze życia" - dodaje David Bronstein, 31-letni nauczyciel akademicki. "To zorientowanie się na ducha i społeczność" - wyjaśnia.

Uczestników pociągnęły również śluby ubóstwa, a w dość zaskakujący sposób także posłuszeństwa, w którym znaleźli wezwanie do słuchania drugiego człowieka i dialogu. Odpowiedzi, których milenialsi szukali w świecie, znaleźli w Kościele, a wielu uczestników zyskało nowe spojrzenie na tradycję, z której wychodzą. Pilotażowy projekt cieszył się ogromnym powodzeniem, dlatego obecnie "Nuns and Nones" wdrażane jest w kilkunastu miastach w USA. Zainteresował również społeczność międzynarodową.

Historię poznałem dzięki "The New York Times".

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Werhun SJ

Wejdź w fascynujący świat modlitwy. Daj się prowadzić wyobraźni. Spotkaj Boga i wróć z Nim do swojej codzienności

Książka W głąb i z powrotem to pełen przygód program rozwoju duchowego, który pomoże ci spotkać Boga...

Skomentuj artykuł

Milenialsi poszukiwali odpowiedzi w świecie, ale znaleźli je w klasztorze. Jak zareagowały siostry?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.