Za co można uzyskać odpust zupełny w Wielki Czwartek? To naprawdę proste

Fot. Depositphotos.com / sidneydealmeida.com
DEON.pl / mł

Czym jest odpust zupełny? To darowanie kar za odpuszczone już w sakramencie pokuty grzechy. Oznacza to, że usunięte zostają konsekwencje popełnionego przez nas zła. Kościół daje wiele okazji, by uzyskać ten odpust. Jeden z nich jest związany z Wielkim Czwartkiem.

Jak uzyskać odpust zupełny w Wielki Czwartek?

Odpust zupełny na Wielki Czwartek jest związany z pobożnym zaśpiewaniem lub odmówieniem pieśni "Sław języku tajemnice", bardziej znanym pod tytułem pochodzącym od kolejnej zwrotki: "Przed tak Wielkim Sakramentem". Napisał ją św. Tomasz, a w polskich kościołach najczęściej jest śpiewana podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu. W Wielki Czwartek jej odmówienie lub odśpiewanie jest jednym z warunków uzyskania odpustu zupełnego.

DEON.PL POLECA


Za kogo można ofiarować odpust zupełny w Wielki Czwartek?

Odpust - zupełny i cząstkowy - zawsze można ofiarować za siebie lub za osobę zmarłą. Nie możemy go za to ofiarować za osobę żyjącą inną niż my sami. Gdy ofiarujemy go za osobę zmarłą i spełnimy warunki do uzyskania odpustu zupełnego, ta osoba, jeśli wciąż przebywa w czyśćcu, zostaje natychmiast przeniesiona do nieba.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego w Wielki Czwartek

By uzyskać odpust zupełny, poza wymienioną pieśnią należy w Wielki Czwartek być w stanie łaski uświęcającej (lub, jeśli w niej nie jesteśmy, skorzystać z sakramentu spowiedzi) i przystąpić do Komunii św., a także wyrzec się przywiązania do grzechu i pomodlić się w intencjach ważnych dla papieża (może to być np. modlitwa "Ojcze nasz..." lub "Pod Twoją obronę...". ). Jeśli nie potrafimy zrezygnować z przywiązania do grzechu, odpust nie "przepada" - uzyskujemy wtedy odpust cząstkowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Za co można uzyskać odpust zupełny w Wielki Czwartek? To naprawdę proste
Komentarze (6)
MJ
~Maciej Jaworski
28 marca 2024, 07:38
... niemożliwe jest kochać bliźniego, ani siebie samego inaczej jak tylko Sercem Jezusa ...
AS
~Antoni Szwed
27 marca 2024, 19:47
"To darowanie kar za odpuszczone już w sakramencie pokuty grzechy. Oznacza to, że usunięte zostają konsekwencje popełnionego przez nas zła." Jest tak, jak głosi Kościół katolicki (nie jakaś denominacja protestancka), że czymś innym jest "odpuszczenie grzechów" (sakrament pokuty) a czymś innym "kara za odpuszczone grzechy" (odpusty dotyczą kar za grzechy). Tu mamy Boskie miłosierdzie w odpuszczeniu grzechów i Boską sprawiedliwość, która domaga się poniesienia adekwatnych kar za popełnione grzechy: tu na ziemi, lub po śmierci w czyśćcu. Odpust to dodatkowy i wyjątkowy akt łaski Boga.
P1
~Pawel 1661
26 marca 2024, 20:44
Aby otrzymać odpust zupełny wystarczy uwierzyć nie tylko w Boga ale również Bogu i poprosić o to Jezusa Chrystusa a zostaną ci odpuszczone nie tylko grzechy przeszłe I teraźniejsze ale również przyszłe mówi nam to sam Jezus w ewangelii św Jana 5;24 kto słucha słowa mojego I wierzy temu który mnie posłał ma żywot wieczny I nie stanie przed sądem lecz przeszedł ze śmierci do żywota I ja mu wierzę
ŁM
~Łukasz M
27 marca 2024, 18:31
To zdecydowanie nadinterpretacja… gdzie w tym wersecie jest napisane, że zostają nam odpuszczone wszystkie grzechy i to jeszcze te przyszłe? To nadwyrężanie miłosierdzia Bożego i grzech przeciwko Duchowi Świętemu! Widać sekciarski protestantyzm…
HA
~Hanna Antonczyk
26 marca 2024, 20:28
Bądź uwielbiony i kochany mój Ojcze!!! Kocham, ufam Tobie... Pan mój i Bóg mój!!!
J
Janusz
26 marca 2024, 19:21
Chwała Panu