Za co można uzyskać odpust zupełny w Wielki Czwartek? To naprawdę proste
Czym jest odpust zupełny? To darowanie kar za odpuszczone już w sakramencie pokuty grzechy. Oznacza to, że usunięte zostają konsekwencje popełnionego przez nas zła. Kościół daje wiele okazji, by uzyskać ten odpust. Jeden z nich jest związany z Wielkim Czwartkiem.
Jak uzyskać odpust zupełny w Wielki Czwartek?
Odpust zupełny na Wielki Czwartek jest związany z pobożnym zaśpiewaniem lub odmówieniem pieśni "Sław języku tajemnice", bardziej znanym pod tytułem pochodzącym od kolejnej zwrotki: "Przed tak Wielkim Sakramentem". Napisał ją św. Tomasz, a w polskich kościołach najczęściej jest śpiewana podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu. W Wielki Czwartek jej odmówienie lub odśpiewanie jest jednym z warunków uzyskania odpustu zupełnego.
Za kogo można ofiarować odpust zupełny w Wielki Czwartek?
Warunki uzyskania odpustu zupełnego w Wielki Czwartek
By uzyskać odpust zupełny, poza wymienioną pieśnią należy w Wielki Czwartek być w stanie łaski uświęcającej (lub, jeśli w niej nie jesteśmy, skorzystać z sakramentu spowiedzi) i przystąpić do Komunii św., a także wyrzec się przywiązania do grzechu i pomodlić się w intencjach ważnych dla papieża (może to być np. modlitwa "Ojcze nasz..." lub "Pod Twoją obronę...". ). Jeśli nie potrafimy zrezygnować z przywiązania do grzechu, odpust nie "przepada" - uzyskujemy wtedy odpust cząstkowy.
Skomentuj artykuł