5 powodów, dla których Pismo Święte zaleca "czuwanie"
To sformułowanie bardzo często pada z ust Jezusa. Pojawia się także w pismach św. Pawła. Dowiedz się, jak należy je rozumieć.
"Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym" (Łk, 21, 36).
1. Czuwanie kojarzy się nam przede wszystkim z niespaniem w godzinach nocnych. "Strzegący nocne straże" pasterze ujrzeli Anioła Pańskiego, który oznajmił im radosną wieść o narodzeniu Jezusa. Niekoniecznie czuwali apostołowie, którzy posnęli, gdy Jezus modlił się w Ogrójcu. Bodaj najbardziej przejmująco pisze o tym św. Marek w swojej Ewangelii.
2. Czuwanie w Piśmie Świętym to jednak coś znacznie więcej niż tylko powstrzymanie się od snu. Chrześcijanin powinien czuwać przez cały dany mu przez Boga czas. I trudno uznać to za heroizm. Jest to raczej kwestia dobrego nawyku, konfrontowania tego, co robię i co mówię z przekazem Dobrej Nowiny.
3. W czuwaniu nie mamy być podobni do zająca, który skulony pod krzakiem drży i czuwa, by nie stać się łupem drapieżnika czy myśliwego (niestety!).
4. Czuwanie pozwala nam dostrzec to, co w codziennym zabieganiu mogłoby ujść naszej uwadze. Czuwanie jest więc także czujnością. Czujnością na mojego bliźniego, na jego problemy, cierpienia, łzy. Jeśli tej czuwającej czujności nam zabraknie, to możemy przejść przez swoje życie doskonale obojętni na innych i to niekoniecznie ze złej woli.
5. Czuwanie jest też nieodłącznym atrybutem mądrości. Mądry człowiek wie, że ma dążyć do królestwa, które nie jest z tego świata. Czuwanie ma zapobiec temu, by mimo woli nie zrobił sobie tego królestwa tu i teraz, wpierw ogłosiwszy się królem. Czuwanie pozwala też oprzeć się pokusie zła, a diabeł, jak mówi Pismo Święte, krąży wokół nas jak lew ryczący.
Jezus, wzywając nas do czuwania i czujności, czyni to z miłości; nie chce, aby ten, za kogo oddał swoje życie, stał się łupem Złego. Czuwając, możemy spojrzeć w "twarz" Złego i odwrócić się od niego. "Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny".
Wpis pierwotnie ukazał się na blogu "Blog - Rafał Krysztofczyk"
Poznaj także nowy cykl DEON.pl w którym biskup Grzegorz Ryś odpowiada na najtrudniejsze pytania związane z Biblią. Wszystkie odcinki znajdziesz TUTAJ
Skomentuj artykuł