Ksiądz nieraz słyszy "pochwalony". Unikajmy takich skrótów

Ksiądz nieraz słyszy "pochwalony". Unikajmy takich skrótów
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Blogi zmudzinski.blog.deon.pl

"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - na wieki wieków Amen" oraz "Króluj nam Chryste - zawsze i wszędzie" są powszechnie znane.

Niektórzy jednak nie pamiętają, że w okresie Wielkanocnym pozdrawiamy się słowami: "Chrystus Zmartwychwstał" i odpowiadamy: "Prawdziwie Zmartwychwstał". Różnie też pozdrawiamy się przy różnych okazjach. Dziś jednak coraz rzadziej.

Wychodząc, mówimy: "Zostańcie z Bogiem", a pozostający na miejscu odpowiadają wychodzącemu: "Boże prowadź". Spotykając kogoś przy pracy, mówimy: "Panie Boże dopomóż", na co on odpowiada: "Panie Boże zapłać" lub "Bóg zapłać".

Wchodząc do czyjegoś domu, pozdrawiamy mieszkańców słowami: "Pokój temu domowi" i w odpowiedzi słyszymy "i wszystkim jego mieszkańcom". Natomiast na najczęściej dziś używane "Szczęść Boże" odpowiadano zwykle "Daj Boże".

DEON.PL POLECA

Mamy tendencje do skracania tych pięknych pozdrowień. Zamiast "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" ksiądz słyszy nieraz po prostu "pochwalony". Unikajmy takich skrótów, by wszyscy wiedzieli, Kogo chwalimy. Warto też wiedzieć, że dzisiejsze pozdrowienie "Dzień dobry" jest skróconym chrześcijańskim pozdrowieniem sprzed setek lat, które brzmiało: "Daj ci Bóg dzień dobry".

Tekst pochodzi z bloga zmudzinski.blog.deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Ksiądz nieraz słyszy "pochwalony". Unikajmy takich skrótów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.