Jeden z najważniejszych uczonych twierdzi, że świat dąży do "ostatecznej katastrofy"

(fot. unsplash.com)
kw

Historia przyspiesza, prowadząc nas do ostatecznej katastrofy. Tylko wtedy, gdy to zrozumiemy, możemy spróbować uniknąć całkowitego zniszczenia.

Taką tezę stawia René Girard, wizjoner, jeden z największych europejskich myślicieli, dyskutując z Benoîtem Chantre’em nad niedokończonym dziełem Clausewitza O wojnie. Koniec jest bliski. Dotąd jednak byliśmy ślepi na to, co faktycznie do niego prowadzi.

Głównym tematem książki, jak ujmuje to sam Girard, jest realna "możliwość końca Europy, świata Zachodu i świata jako całości". Na przyjęcie tych słów znakomicie przygotowuje szkic o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego, pokazujący rewolucyjny charakter myśli francuskiego antropologa oraz inspirujący do dyskusji. Jak pisze autor wstępu: "Może jeszcze porozmawiamy, zanim czas się skończy? Na razie warto poczytać".

DEON.PL POLECA

Przeczytajcie, co o książce sądzi Bartosz Węglarczyk z Onetu:

Sławny francuski socjolog i historyk Rene Girard uważał, że nie potrafimy czytać von Clausewitza. Według niego pruski generał próbował nam przekazać o wiele ważniejszą myśl, niż tylko tę sławną o wojnie jako przedłużeniu polityki.

Zdaniem Girarda von Clausewitz uważał, i to według Francuza jest najważniejsze, że rozwój broni powoduje, iż prawdopodobieństwo globalnego konfliktu wzrasta, a maleją szanse instytucji politycznych na zapobieżenie mu.

Zmarły kilka lat temu Girard uważał, że świat właśnie zmierza do takiego konfliktu i że coraz trudniej jest mu zapobiec.

W październiku ukaże się u nas dzięki Wydawnictwo WAM polskie tłumaczenie rozmowy Girarda z Benoitem Chantre. To lektura obowiązkowa dla wszystkich ciekawych świata i dla wszystkich tych, którzy - tak jak ja - uważają, że nawet jeśli istnieje ułamek procenta, że Girard miał rację (a był to człowiek niezwykle mądry, niestety), to trzeba choć próbować coś z tym zrobić.

Edwin Bendyk zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne, napisał że "po «Koźle ofiarnym», to najważniejsza dla mnie książka René Girarda".

Profesor Zbigniew Mikołejko, polski filozof i historyk religii mówi, że:

"To najbardziej przejmująca, najbardziej bolesna z książek Girarda. Taka, która nie pozostawia żadnych złudzeń co do natury człowieczeństwa i kształtowanego przez nas świata. Świata opartego na naśladowczej przemocy, spętanego przez zło. Słowa Girarda, pochylonego z całą możliwą interpretacyjną - więc moralną - czujnością nad dziełem Clausewitza, są kamienne, są twarde".

René Girard (1923-2015) - wybitny francuski uczony, antropolog kultury, twórca teorii mimetycznej. Napisał wiele książek, m.in. Sacrum i przemoc, Kozioł ofiarny, Początki kultury.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jeden z najważniejszych uczonych twierdzi, że świat dąży do "ostatecznej katastrofy"
Komentarze (1)
QP
Qj Pus
10 października 2018, 07:59
Węglarczyk - tiaaaa