Jeden z najważniejszych uczonych twierdzi, że świat dąży do "ostatecznej katastrofy"

Jeden z najważniejszych uczonych twierdzi, że świat dąży do "ostatecznej katastrofy"
(fot. unsplash.com)
Logo źródła: WAM kw

Historia przyspiesza, prowadząc nas do ostatecznej katastrofy. Tylko wtedy, gdy to zrozumiemy, możemy spróbować uniknąć całkowitego zniszczenia.

Taką tezę stawia René Girard, wizjoner, jeden z największych europejskich myślicieli, dyskutując z Benoîtem Chantre’em nad niedokończonym dziełem Clausewitza O wojnie. Koniec jest bliski. Dotąd jednak byliśmy ślepi na to, co faktycznie do niego prowadzi.

Głównym tematem książki, jak ujmuje to sam Girard, jest realna "możliwość końca Europy, świata Zachodu i świata jako całości". Na przyjęcie tych słów znakomicie przygotowuje szkic o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego, pokazujący rewolucyjny charakter myśli francuskiego antropologa oraz inspirujący do dyskusji. Jak pisze autor wstępu: "Może jeszcze porozmawiamy, zanim czas się skończy? Na razie warto poczytać".

Przeczytajcie, co o książce sądzi Bartosz Węglarczyk z Onetu:

Sławny francuski socjolog i historyk Rene Girard uważał, że nie potrafimy czytać von Clausewitza. Według niego pruski generał próbował nam przekazać o wiele ważniejszą myśl, niż tylko tę sławną o wojnie jako przedłużeniu polityki.

DEON.PL POLECA

Zdaniem Girarda von Clausewitz uważał, i to według Francuza jest najważniejsze, że rozwój broni powoduje, iż prawdopodobieństwo globalnego konfliktu wzrasta, a maleją szanse instytucji politycznych na zapobieżenie mu.

Zmarły kilka lat temu Girard uważał, że świat właśnie zmierza do takiego konfliktu i że coraz trudniej jest mu zapobiec.

W październiku ukaże się u nas dzięki Wydawnictwo WAM polskie tłumaczenie rozmowy Girarda z Benoitem Chantre. To lektura obowiązkowa dla wszystkich ciekawych świata i dla wszystkich tych, którzy - tak jak ja - uważają, że nawet jeśli istnieje ułamek procenta, że Girard miał rację (a był to człowiek niezwykle mądry, niestety), to trzeba choć próbować coś z tym zrobić.

Sławny francuski socjolog i historyk Rene Girard uważał, że nie potrafimy czytać von Clausewitza. Według niego pruski...

Opublikowany przez Bartek Węglarczyk Środa, 29 sierpnia 2018

Edwin Bendyk zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne, napisał że "po «Koźle ofiarnym», to najważniejsza dla mnie książka René Girarda".

Profesor Zbigniew Mikołejko, polski filozof i historyk religii mówi, że:

"To najbardziej przejmująca, najbardziej bolesna z książek Girarda. Taka, która nie pozostawia żadnych złudzeń co do natury człowieczeństwa i kształtowanego przez nas świata. Świata opartego na naśladowczej przemocy, spętanego przez zło. Słowa Girarda, pochylonego z całą możliwą interpretacyjną - więc moralną - czujnością nad dziełem Clausewitza, są kamienne, są twarde".

René Girard (1923-2015) - wybitny francuski uczony, antropolog kultury, twórca teorii mimetycznej. Napisał wiele książek, m.in. Sacrum i przemoc, Kozioł ofiarny, Początki kultury.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
René Girard, Benoît Chantre

W pędzie ku zniszczeniu świata

Historia przyspiesza, prowadząc nas do ostatecznej katastrofy. Tylko wtedy, gdy to zrozumiemy, możemy spróbować uniknąć całkowitego zniszczenia.

Taką tezę stawia René Girard, wizjoner, jeden z największych europejskich myślicieli, dyskutując z...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jeden z najważniejszych uczonych twierdzi, że świat dąży do "ostatecznej katastrofy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.