Ksiądz zawieszony w czynnościach kapłańskich za wrzucenie zdjęć hierarchy i jego limuzyny na FB

Ksiądz zawieszony w czynnościach kapłańskich za wrzucenie zdjęć hierarchy i jego limuzyny na FB
(fot. shutterstock.com)
rferl.org / kw

"Okazuje się, że nie wolno pokazywać tablicy rejestracyjnej samochodu publicznie" - stwierdził ksiądz odsunięty od obowiązków po tym, jak opublikował zdjęcia auta patriarchy.

Ks. Aleksander Szramko z Mińska opublikował kilka fotografii na swoim profilu na Facebooku przedstawiające Patriarchę Cyryla - prawosławnego przywódcę Kościoła w Moskwie - oraz jego ochroniarzy i limuzynę.

DEON.PL POLECA
Trzy dni później otrzymał oficjalny list od głowy Kościoła prawosławnego na Białorusi, metropolity Pawła Ponomariowa. Został w nim poinformowany, że nie może on już sprawować dotychczasowych obowiązków parafii św. Michała Archanioła w Mińsku oraz że jest zawieszony w czynnościach kapłańskich przez najbliższy rok. Traci on prawo do "posługi kapłańskiej, noszenia krzyża i błogosławienia" z powodu "systematycznego publikowania w mediach materiałów dyskredytujących Kościół prawosławny, siejących wrogoś i nienawiść w sercach Jego wiernych".

И тут неожиданно подкатила машинка под номером 0002 ( первым у нас положено быть только одному человеку). И узре только задняя его :)

Opublikowany przez Alexander Shramko Sobota, 13 października 2018

"Naprawdę nie wiem, dlaczego [zdjęcia były] tak dużym problemem, ale powiedziano mi, że znieważyłem wszystkich - Białoruś, Kościół [prawosławny] i patriarchę" - powiedział ks. Szramko w wywiadzie dla svaboda.org.

Fotografie patriarchy Cyryla pojawiły się profilu ks. Szramki w związku z wizytą hierarchy na spotkaniu Świętego Synodu, który miał miejsce 15 października w Mińsku. To właśnie na tym zgromadzeniu religijnym Cyryl oficjalnie podjął decyzję o zerwaniu więzi z ekumenicznym Patriarchatem Konstantynopola z powodu decyzji o przyznaniu niezależności Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie, który znajdował się pod jurysdykcją Moskwy od 1686 roku.

Впрочем, вскоре и передняя. Но тут же сомкнули ангелы ряды.

Opublikowany przez Alexander Shramko Sobota, 13 października 2018

Do sprawy odniósł się też protodiakon Andriej Kurajew, który nie zgodził się z działaniami podjętymi przeciw ks. Szramko. "To jedna z tych decyzji, które podejmujemy, a potem się zastanawiamy" - powiedział Kurajew, znany teolog i prawosławny bloger. "Nie było powodu, by karać Szramkę" - dodał protodiakon - "Odwiedziny Cyryla w Mińsku będą teraz dokładnie zapamiętane właśnie ze względu na tę decyzję".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Ksiądz zawieszony w czynnościach kapłańskich za wrzucenie zdjęć hierarchy i jego limuzyny na FB
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.