Walne Zgromadzenie przyjęło rezygnację ks. Stryczka i wybrało nowego prezesa

Walne Zgromadzenie przyjęło rezygnację ks. Stryczka i wybrało nowego prezesa
(fot. facebook.com/jacekwiosna.stryczek)
PAP / jp

Kim jest osoba, która zastąpi ks. Jacka Stryczka i podejmie próbę kierowania organizacją po trudnych dla nich chwilach?

Ks. Jacek Stryczek nie jest już prezesem stowarzyszenia Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę. W środę walne zgromadzenie tego stowarzyszenia przyjęło rezygnację księdza i powołało nowego prezesa - Joannę Sadzik, dotychczasową dyrektor Szlachetnej Paczki.

Ks. Stryczek nadal pozostaje członkiem Wiosny, nie pracuje w niej jednak i nie pełni żadnej roli.

W trakcie walnego zgromadzenia członkowie stowarzyszenia podziękowali księdzu za jego dotychczasową pracę i stworzenie jednej z największych organizacji pomocowych w Polsce. Ks. Stryczek założył stowarzyszenie Wiosna i był jej liderem przez 17 lat.

DEON.PL POLECA

Nowo wybrana prezes Joanna Sadzik jest menadżerem i trenerem z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu i budowaniu zespołów. Przez osiem lat pracowała jako trener i dyrektor zarządzający w firmie szkoleniowej. Do Wiosny trafiła w 2014 r. Zanim została dyrektorem jej programów społecznych, członkiem zarządu, wiceprezesem, a w końcu prezesem, przez dwa lata była wolontariuszką Szlachetnej Paczki. Z wykształcenia jest politologiem (specjalność dziennikarska), ukończyła też studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi oraz Szkołę Trenerów Wszechnicy UJ. Współzałożycielka Stowarzyszenia 4zmiana, wspierającego rodziców w procesie wychowania dzieci, prowadzi też szkolenia z zakresu CSR oraz wykłada na Uniwersytecie Dzieci. Ma dorosłą córkę i nastoletniego syna.

- Stoimy dziś przed wielkim wyzwaniem. Wiosna, a wraz z nią Szlachetna Paczka, znalazły się w momencie zwrotnym. Nie uciekamy przed tym wyzwaniem. Mierzymy się z nim. Wierzymy, że przejdziemy przez nie silniejsi - powiedziała Joanna Sadzik w swoim pierwszym wystąpieniu po objęciu nowej funkcji.

Jak zaznaczyła, przyszła do Wiosny, bo chciała zmieniać świat i w stowarzyszeniu przekonała się, że jest to możliwe. Wiosna i Szlachetna Paczka - mówiła - są dziełem dziesiątek tysięcy wolontariuszy, setek tysięcy darczyńców, przede wszystkim zaś tysięcy rodzin, które dzięki Paczce zmieniają swoje życie i sprawiają, że świat wokół nich staje się lepszy.

- Zamierzamy naprawić popełnione błędy i wyciągnąć z nich wnioski. I będziemy w tych działaniach w pełni transparentni. Wiemy, że wymaga to pokory, otwartości i wytężonej pracy. Jesteśmy na to gotowi, w przeciwnym razie nie byłoby nas tutaj. Wymaga też czasu i wsparcia tych, dla których Paczka jest ważna. Waszego (pracowników, wolontariuszy) wsparcia - powiedziała nowa prezes.

Ks. Stryczek złożył rezygnację 21 września, dzień po publikacji reportażu i wywiadu Janusza Schwertnera w portalu Onet. W reportażu wypowiadają się dawni i obecni współpracownicy duchownego. Publikacja opisuje obraźliwe względem pracowników zachowania prezesa Wiosny. W drugim tekście - wywiadzie ks. Stryczek odpiera zarzuty o mobbing.

>> Ks. Jacek Stryczek podał się do dymisji. "SZLACHETNA PACZKA jest najważniejsza"

Rezygnując z funkcji ks. Stryczek zaznaczył, że nie zgadza się z zarzutami wynikającymi z artykułu. "Jestem odpowiedzialnym liderem i uważam, że nie moja osoba, ale Paczka jest najważniejsza" - podkreślił i ocenił, że reportaż jest jednostronny. Zapowiedział także, że Wiosna z dużą starannością wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Dochodzenie ws. naruszenia praw pracowników w stowarzyszeniu Wiosna prowadzi krakowska policja. Wyjaśnień od księdza żąda także krakowska kuria.

>> Prokuratura zajęła się sprawą ks. Jacka Stryczka. Wiemy, jakie może postawić mu zarzuty

Stowarzyszenia Wiosna rozpoczęło działalność w 2001 r. i rozwinęło projekt Szlachetna Paczka. Pierwsza edycja Szlachetnej Paczki odbyła się w 2000 r. - wówczas grupa studentów duszpasterstwa akademickiego WIO (Wspólnota Indywidualności Otwartych), prowadzonego przez ks. Stryczka, obdarowała prezentami 30 ubogich rodzin.

W ramach ubiegłorocznej Szlachetnej Paczki wolontariusze przekazali świąteczne prezenty (słodycze, środki spożywcze i higieniczne, zabawki, sprzęt elektroniczny) ponad 20 tys. rodzin. Wartość pomocy wyniosła prawie 54 mln zł. W ciągu 18 lat Szlachetna Paczka pomogła ponad 150 tys. rodzin w potrzebie.

Stowarzyszenie Wiosna liczy 21 członków i zatrudnia 121 osób.

Szlachetna Paczka jest najbardziej znanym projektem stowarzyszenia Wiosny. Organizacja realizuje także inne akcje dobroczynne, edukacyjne, np. Akademię Przyszłości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Walne Zgromadzenie przyjęło rezygnację ks. Stryczka i wybrało nowego prezesa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.