Arturo Sosa SJ: jezuici mają pewien zły zwyczaj

Arturo Sosa SJ: jezuici mają pewien zły zwyczaj
(fot. Michał Lewandowski)
4 miesiące temu
Logo źródła: DEON LIVE DEON Live

Wspomina o nim sam generał Towarzystwa. Dodaje, co robi, żeby to zmienić.

Generał jezuitów, Arturo Sosa SJ w rozmowie z Jackiem Siepsiakiem SJ tłumaczy, jaki jest cel jezuickich preferencji oraz dlaczego nie uwzględniają one, tak ważnej dzisiaj, pracy w mediach.

"To jest swego rodzaju zaproszenie do zmiany. Do tego, żeby zmienić nasz sposób życia w jakiejkolwiek sferze apostolatu, a one wszystkie są równorzędne" - mówi.

"Celem preferencji jest to, żeby lepiej nami kierował Duch święty, a żeby kierował nami Duch święty, trzeba wyjść z samego siebie, opuścić samego siebie" - dodaje duchowny.

Wspomina także o złym zwyczaju, który mają jezuici i osoby z nimi współpracujące. Posłuchajcie sami.

Uwaga, żeby włączyć polskie napisy, kliknij ikonkę w prawym dolnym rogu koło ustawień. 

Generał jezuitów w projekcie "W życiu chodzi o #COŚWIĘCEJ"

Arturo Sosa SJ przyjechał z wizytą do Polski 6 maja. Spędził tutaj dwa tygodnie, spotykając się ze współbraćmi i współpracownikami jezuitów. Zakonnik podkreśla, że poznaje Boga w obliczu Chrystua. Mówi, że "twarz Chrystusa to twarz uchodźcy, osoby wykorzystanej, pogardzanej kobiety, osoby cierpiącej. W tych twarzach objawia się nam Bóg".

Pozostałe odcinki znajdziesz TUTAJ.

* * *

#COŚWIĘCEJ czyli co?

Gdzieś głęboko coś nam mówi, że coś nie gra. Czujemy, że życie nie może kończyć się na gonitwie za nie wiadomo czym, nie wiadomo gdzie i nie wiadomo po co. Wiecie, o co chodzi, prawda? Dlatego właśnie ruszyliśmy z nowym projektem.

Takim, w którym jest przestrzeń i czas na spokojne poszukanie odpowiedzi na naprawdę ważne pytania. I na zainspirowanie się do piękniejszego życia.

W czasie naszych wcześniejszych spotkań gośćmi byli: s. Anna Bałchan, Janina Ochojska, Włodek Markowicz, Magda Wiśniewska, Jaciek Mela, Piotrek Żyłka, Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, siostra Eliza i siostra Tymoteusza.

TUTAJ >> znajdziecie nagrania z poprzednich spotkań tego cyklu.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Werhun SJ
23,94 zł
39,90 zł

Wejdź w fascynujący świat modlitwy. Daj się prowadzić wyobraźni. Spotkaj Boga i wróć z Nim do swojej codzienności

Książka W głąb i z powrotem to pełen przygód program rozwoju duchowego, który pomoże ci spotkać Boga...

Skomentuj artykuł

Arturo Sosa SJ: jezuici mają pewien zły zwyczaj
Komentarze (3)
TS
~Tomek Sudol
31 grudnia 2019, 23:44
Ten zły zwyczaj to myślenie, że się pozjadało wszystkie rozumy? Benedyktyni czy np franciszkanie mają więcej pokory i skromności.
WG
W Gedymin
30 grudnia 2019, 14:37
Czy ktoś zrozumiał sens wypowiedzi generała? Odniosłem wrażenie, że dla ojca generała znaczenie słowa preferencje jest zupełnie inne niż dla większości (przynajmniej w Polsce). Internet daje Kościołowi dwie możliwości. Pierwsza to komunikacja do ludzi. Bezmiar możliwości nauczania, wychowywania, budowania ... . I tą możliwość Kościół wykorzystuje, i coraz szerzej. Ale jest i drugi kierunek. Komunikacja od wiernych, od ludzi, od świata. I tej Kościół się boi, unika. Bo przez wieki Kościół przyzwyczaił się słuchać tylko dwóch: spowiedzi i pochlebstw. Internet daje możliwość zadania pytania, zwrócenia uwagi, napomnienia ... Także na forum publicznym. Pytania bywają niewygodne, uwagi i napomnienia nieprzyjemne ... Dlatego ten kierunek komunikacji się ogranicza i likwiduje. Tak swego czasu postąpiła KAI, tą drogą poszedł również DEON (Najczęściej czytane, 7 pozycji, 2 z 1 komentarzem)
WG
W Gedymin
31 grudnia 2019, 20:47
Niektórzy moderatorzy DEON-u potwierdzają wierność klerykalizmowi. Szkoda.

Skomentuj artykuł

Arturo Sosa SJ: jezuici mają pewien zły zwyczaj
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.