Działanie jest cenniejsze niż samo myślenie i analizowanie. Jak zacząć podejmować decyzje?

Działanie jest cenniejsze niż samo myślenie i analizowanie. Jak zacząć podejmować decyzje?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

Problemy lękowe wraz z upływem czasu mogą doprowadzić do wykształcenia mechanizmów ucieczkowych, opartych na podejmowaniu decyzji z poziomu lęku. Staramy się wtedy, aby nie doszło do sytuacji, której się boimy. Są to zatem raczej decyzje o tym, czego nie robić. W konsekwencji zbieramy przykre doświadczenia mówiące o naszej bezradności i szereg utraconych szans własnego rozwoju.

Zniewolenie lękiem powoduje, że w pewnym momencie nie podejmujemy wolnych decyzji o tym, co zamierzamy robić, które z marzeń realizować. Wybieramy tylko bezpieczniejsze rozwiązania, zazwyczaj to, co znane. Łatwiej jest pozostać przy tym, co łatwe, w czym mamy już doświadczenie, niż spróbować czegoś zupełnie nowego.

Nieznane niesie ze sobą ryzyko porażki, niepowodzenia. Często zatem generuje lęk i to zupełnie bezpodstawny, bo nawet nie wiemy, czego się boimy. Jest to lęk przed utratą tego, co już mamy.

Lęk odbiera prawdziwe życie

Dobrze to pokazuje tkwienie w różnych trudnych, czasem bardzo raniących relacjach podtrzymywanych z lęku przed samotnością. Podobnie jest w sytuacjach, w których działamy na własną szkodę z obawy przed tym, co pomyślą ludzie i przed utratą dobrej reputacji, pracy, znajomych czy innych korzyści.

Wiele osób woli tkwić w jakimś nieszczęściu, postępować wbrew samemu sobie lub pozwalać innym na złe traktowanie niż spróbować nowego rozwiązania, które może doprowadzić do wspaniałych zmian. Dobrze wiemy, że to nielogiczne, oczekiwać, że to samo działanie przyniesie różne efekty.

Lęk jednak sprawia, że szukamy wielu usprawiedliwień i wymówek, aby nie dokonać żadnej zmiany.

Co czego zacząć naukę podejmowania decyzji?

Zmiana jest koniecznym warunkiem naszego rozwoju. Dlatego bardzo ważne jest podejmowanie decyzji.

Warto tutaj zacząć od prozaicznych wyborów na temat tego, co będziemy jeść, co kupić w sklepie, w co się ubrać, jak spędzić popołudnie.

Ważne, aby mieć świadomość, że podejmujesz decyzje, i najlepiej robić to szybko. Tym sposobem wytrenujesz umysł i nauczysz się samodzielności. Dobrym treningiem podejmowania błyskawicznych decyzji jest też prowadzenie auta, zwłaszcza kiedy się tego uczymy.

Im więcej małych decyzji w ciągu dnia, tym łatwiej będzie dokonać zmiany w poważniejszych aspektach życia.

* * *

Fragment pochodzi z książki „Życie w nowym rytmie. Jak przezwyciężyć lęk i stres” wydanej nakładem wyd. WAM.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Dziurdzia

Wyzwól się z lęku, który cię paraliżuje!

Skoro określone sytuacje mogą wywołać fobie, to inne doświadczenia, a nawet już same procesy myślowe, mogą je uleczyć. To od nas zależy, na czym chcemy się koncentrować. Praktyka...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Działanie jest cenniejsze niż samo myślenie i analizowanie. Jak zacząć podejmować decyzje?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.