Jak pomóc dziecku w odnoszeniu sukcesów?

Jak pomóc dziecku w odnoszeniu sukcesów?
(fot. shutterstock.com)
Grace Ketterman / slo

Rodzice mogą pomóc nawet rocznemu dziecku poznać smak sukcesu, który jest kolejnym budulcem poczucia własnej wartości. Jak to zrobić?

Millie nie miała jeszcze roku, gdy jej mama zauważyła, że wyjmuje ona wszystkie zabawki z koszyka, a następnie wkłada je tam z powrotem. Mądra mama wykorzystała to typowe dla rocznego dziecka zachowanie, siadając koło Millie i chwaląc ją za pozbieranie wszystkich swoich zabawek. Przytuliła swoją córeczkę i pomogła jej bić brawo - oklaskiwać własny sukces. Trudno się dziwić, że Millie stała się schludnym dzieckiem i że była z siebie dumna.

Pomaganie dzieciom w odnoszeniu sukcesów oczywiście nie zawsze jest takie proste. Wiele dzieci ma widoczne uzdolnienia i zainteresowania i w ich przypadku sukces jest bardziej prawdopodobny niż jego brak. Inne dzieci nie przejawiają tak wyraźnych zainteresowań, są bardziej niefrasobliwe i o wiele trudniej zmotywować je do pracy. Niżej podaję ogólne zasady, których przestrzeganie pomoże ci doprowadzić twoje dzieci do sukcesu:

Zacznij od najwcześniejszego etapu życia dziecka. Zacznij od zaraz!

• Obserwuj swoje dziecko w różnym otoczeniu i w kontakcie z różnymi przedmiotami. Zobacz, jakie wybiera zabawki, kolory, materiały i czynności. Czy kocha muzykę? Czy lubi wytwarzać nowe przedmioty ze starych? W jakiej dziedzinie twoje dziecko dobrze sobie radzi? Zapytaj także, co sądzą o tym inne osoby.

DEON.PL POLECA

• Poznawszy talenty dziecka, szukaj zabaw, grup i porad, które pomogą dziecku w rozwijaniu własnych uzdolnień.

• Tak zorganizuj czas dziecku, aby miało systematycznie okazję do rozwijania swoich szczególnych uzdolnień; ilość czasu poświęcanego na ćwiczenie danej umiejętności będzie oczywiście zależała od wieku dziecka i jego zdolności koncentracji.

• Unikaj stosowania zbyt silnego nacisku i zrzędzenia, które psują zabawę i rodzą opór.

• Jeśli twoje dziecko starało się, jak mogło najlepiej, nie krytykuj rezultatu. Pochwal za to autentyczny wysiłek, włożony w wykonanie zadania.

• Wyrażaj uznanie za konkretne dokonania, aby dziecko poznało wartość swoich projektów i starań.

• Pomagaj dziecku w zdobywaniu samokontroli. W tym celu unikaj zwracania nadmiernej uwagi na negatywne emocje dziecka. Naucz je słów, za pomocą których będzie mogło wyrażać smutek, złość, lęk, podekscytowanie. Pomóż mu zrozumieć, w jakich okolicznościach rodzą się te uczucia. Pomóż mu dojść do tego, jak radzić sobie z trudnościami i jak rozwiązywać problemy.

• Pomóż dziecku, żeby nauczyło się doprowadzać rozpoczętą pracę do końca. Czasami po drodze dziecko musi zrobić sobie przerwę, ale zostań przy nim, dopóki zadanie nie zostanie pomyślnie ukończone. Potem je pochwal. Uczenie dziecka samokontroli i samodyscypliny służy rozwojowi jego umiejętności i budowaniu charakteru.

• Naucz dziecko, że porażka jest istotnym składnikiem sukcesu. Czasami nawet najzdolniejszemu i najbardziej pracowitemu dziecku coś się nie uda. Tylko ludzie, którzy nie starają się wykorzystać w pełni swoich możliwości, nigdy nie ponoszą porażek. Porażka może nauczyć nas niemal tak wiele jak sukces, jeżeli ją przeanalizujemy i wyciągniemy z niej wnioski na przyszłość.

To tyle, jeżeli chodzi o przyczynianie się do sukcesu dziecka w dziedzinach, które ono lubi i w których przejawia uzdolnienia.

A co z ciężką harówką, której jednakowo nie cierpią wszystkie dzieci - sprzątaniem domu, myciem naczyń, pracą w ogródku i odrabianiem zadań?

Organizuj rodzinne dni pracy. Wspólna praca w rodzinie, może nawet w większym stopniu niż wspólna zabawa, wytwarza silne więzi pomiędzy jej członkami, uczy wzajemnego szacunku i otwiera możliwości komunikacji. (Podczas wykonywania rutynowych prac moje dzieci otwierały się przede mną i dzieliły się swoimi najgłębszymi uczuciami, marzeniami i myślami.) Wspólna praca daje też młodszym dzieciom okazję, żeby uczyć się od starszych, a rodzicom pozwala nauczyć dzieci, jak najlepiej poradzić sobie z danym obowiązkiem. Jak zawsze, chwalenie się zarówno wkładem pracy, jak i osiągniętym rezultatem buduje w każdym dziecku pewność siebie i świadomość własnej wartości.

Pamiętaj, im bliżej będziesz swoich dzieci, choćby poprzez podejmowanie wspólnych działań, tym bezpieczniej będziecie się ze sobą czuli - i tym odporniejsze na wszelkie formy molestowania będą twoje dzieci.

Wiecej w książce: JAK UCHRONIĆ DZIECKO PRZED PRZEMOCĄ - Grace Ketterman

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak pomóc dziecku w odnoszeniu sukcesów?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.