"Klapsy mogą prowadzić do problemów psychicznych w dorosłości". Najnowsze badania dają do myślenia

"Klapsy mogą prowadzić do problemów psychicznych w dorosłości". Najnowsze badania dają do myślenia
(fot. deposit photos)

Najnowsze badania pod kierunkiem A. Grogan-Kaylor i Sh. Lee - profesorów z University of Michigan - dowodzą, że klapsy mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym w dorosłości.

"Klapsy" w artykule "Spanking and adult mental health impairment" w czasopiśmie "Child Abuse & Neglect" poświęconym psychologii dziecięcej, definiowane są jako "zadawanie bólu, ale nie ran, aby poprawić lub kontrolować zachowanie małoletnich".

Uczeni wskazują, że klapsy są formą fizycznego znęcania się i wynikają z zaburzeń w relacjach w gospodarstwie domowym. Z badań wynikło, że ok. 55 procent osób, które wzięły udział w badaniu, doświadczyły przemocy w postaci klapsów (częściej byli to mężczyźni).

Grzegorz Kramer SJ: stanowczo mówię "nie" biciu dzieci >>

Badania wykazały, że klapsy prowadziły częściej do depresji i innych problemów psychologicznych w dorosłości. Co więcej, z badań wynika również, że osoba dorosła, która w przeszłości była "wychowywana" za pomocą klapsów, będzie sięgać po narkotyki i alkohol statystycznie o wiele częściej. W przypadku takich osób jest również o wiele bardziej prawdopodobne, że dokonają prób samobójczych.

DEON.PL POLECA

Dlatego też autorzy stwierdzają wprost, że klapsy mają podobne efekty do innych form molestowania emocjonalnego czy fizycznego i "nie powinny być nigdy używane względem dzieci i nastolatków w jakimkolwiek wieku".

Jedna z głównych autorek, prof. Tracie Afifi, podkreśla, jak ważne jest zapobieganie nadużyciom w wychowaniu domowym: "Prewencja powinna być głównym kierunkiem w publicznych inicjatywach zdrowotnych, które podejmujemy" — podkreśla Afifi.

W artykule naukowym wykorzystano też dane z badania CDC-Kaiser ACE, w którym wzięło udział ponad 8300 osób w wieku od 19 do 97 lat, które otrzymywał klapsy w pierwszych 18 latach życia lub byli poddawani emocjonalnemu molestowaniu (byli obrażani lub przeklinani).

Wolę prowadzić dziecko "na smyczy" niż je uderzyć. Klaps to nie metoda >>

"Child Abuse & Neglect" to jedno z czołowych czasopism zajmujących się psychologią dzieci na świecie. Artykuł "Spanking and adult mental health impairment" został wybrany artykułem naukowym roku.

Można go znaleźć (w języku angielskim) tutaj >>

Karol Wilczyński - redaktor portalu DEON.pl. Prowadzi projekt "Przyjąć przybysza". Współtwórca islamistablog.pl oraz inicjatywy Rethinking Refugees

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

"Klapsy mogą prowadzić do problemów psychicznych w dorosłości". Najnowsze badania dają do myślenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.