Małe dzieci doceniają dobre intencje

Małe dzieci doceniają dobre intencje
Maluchy odwdzięczają się pomocą :) (fot. flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Małe dzieci doceniają dobre intencje innych, nawet jeśli nie przynoszą im one oczekiwanych korzyści - wykazały badaczki z Kanady. Informację na ten temat podaje pismo "Psychological Science".

Prof. Valerie Kuhlmeier z Queens University w Kingston (prowincja Ontario) razem ze swoją doktorantką - Kristen Dunfield - przeprowadziły trzy eksperymenty, w których udział wzięło 16 dzieci w wieku około 21 miesięcy oraz dwie aktorki.

W pierwszym doświadczeniu jedna z pań nie chciała podawać dzieciom zabawki, podczas gdy druga miała szczere chęci, ale nie udawało jej się to - kładła zabawkę na brzegu pochyłego stolika i obserwowała z zaskoczeniem, jak ta staczała się na podłogę.

Gdy dzieci miały następnie okazję, by pomóc którejś z aktorek 75 proc. z nich decydowało się pomóc tej, która próbowała - choć bez sukcesu - udostępnić im zabawkę.

W drugim doświadczeniu obydwie kobiety próbowały dostarczyć dzieciom upragniony przedmiot, ale jednej z nich się to nie udawało. Okazało się, że maluchy odwdzięczały się pomocą w równym stopniu, bez względu na to czy otrzymały zabawkę czy nie.

DEON.PL POLECA

W trzecim teście obydwu aktorkom udawało się podać zabawkę dzieciom, przy czym jedna z nich nie zwracała uwagi na dziecko w czasie tej czynności. W odpowiedzi na to 75 proc. maluchów było skłonnych pomóc kobiecie, która okazywała im pozytywne emocje, a nie tej, która była wobec nich obojętna.

Zdaniem autorek pracy, oznacza to, że dla małych dzieci liczą się dobre intencje innych ludzi, a nie końcowe efekty ich działań.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Małe dzieci doceniają dobre intencje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.