Porywający komentarz do Ewangelii? Wyjątkowa propozycja dla dzieci i rodziców

Porywający komentarz do Ewangelii? Wyjątkowa propozycja dla dzieci i rodziców
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
Dorota Cichocka, Anna Moszyńska

Mamy dla was nietuzinkowy pomysł na niedzielny, rodzinny czas ze Słowem Bożym. Uwaga, wasze dzieci mogą być zachwycone!

"Pogódź się szybko, dopóki jesteś w drodze"

Jezus dzisiaj mówi do nas: nie tylko czyny mogą być złe, ale także zamiary, które mamy w sercu. Możemy nic złego nie zrobić, ale się w sercu na kogoś się gniewać… Malujemy drogę naszego życia, na której się przepraszamy i przebaczamy sobie.

Kredkami do nieba?

"Kredkami do nieba" - to propozycja dla dzieci i rodziców. Zaproszenie do wspólnej i ciekawej medytacji nad Słowem Bożem, która polega na zorganizowaniu domowych zajęć plastycznych, inspirowanych Ewangelią.

Sprawdź, jak zrobić to z dzieckiem w waszym domu

Porywający komentarz do Ewangelii? Wyjątkowa propozycja dla dzieci i rodziców - zdjęcie w treści artykułu

Zanim wspólnie przeczytacie Ewangelię, znajdźcie odpowiedzi na kilka pytań

Czy ktoś z was był na jakiejś wyprawie, długo szedł drogą? Jakie znacie drogi? Są proste, szerokie autostrady, drogi szybkiego ruchu, drogi błotniste, wyboiste, kręte, serpentyny w górach, ścieżki polne, dróżki.

Czy można powiedzieć, że życie jest drogą? Dokąd ona prowadzi?

Przeczytajcie Ewangelię (Mt 5,21-25)

Jezus powiedział do swoich uczniów: Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie zabijaj»; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu «Raka», podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł «Bezbożniku», podlega karze pieklą ognistego.

Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar twój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj.

Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia.

Porozmawiajcie 

Pan Jezus dzisiaj mówi o prawie. Co to jest prawo? To zebrane zasady i przykazania, według których ludzie postępują. Jezus mówi o prawie żydowskim. Każde państwo ma swoje prawo.

Jeżeli ktoś źle postąpił można go według prawa osądzić. Co prawo mówiło o morderstwie? Co robiono z kimś, kto dopuścił się morderstwa, czyli kogoś zabił? Musiał zostać osądzony sprawiedliwie. Czy ktoś z nas kogoś zabił? Nie. A więc możemy być spokojni? Nie zawsze.

Pan Jezus mówi, że przed sądem powinien stanąć również ten, kto się gniewa na swojego brata! Czy my się czasem gniewamy na kogoś? No właśnie...

Jak nie wolno mówić do innych? "Raka"- inaczej można to przetłumaczyć "głupcze". Czy zdarza nam się czasem powiedzieć komuś, że jest głupi? Czy żałujemy tego? I przepraszamy za takie słowa?

Czy możemy mieć w sercu złość do kogoś, gdy idziemy do kościoła na Mszę świętą? Co nam radzi zrobić Pan Jezus? Co to znaczy pogodzić się z kimś póki jeszcze jest się z nim w drodze? Czy dobrze jest kończyć dzień gniewając się na kogoś?

Propozycja zajęć plastycznych 

Na długich, białych kartkach malujemy farbami wstęgę - naszą drogę życia, na niej dwie postacie z plasteliny i filców, które trzymają się za ręce i przebaczają sobie. Doklejamy specjalne oczka. Jedną z gotowych prac możecie zobaczyć na początku tego tekstu, na zdjęciu.

Potrzebne materiały:

biały papier, farby, pędzle, filce, plastelina, kleje, nożyczki, oczka.

Jeśli macie pomysł na inne zajęcia plastyczne, a w waszym domu są kredki i flamastry zamiast farb, zrealizujcie go!

Życzymy wspaniałego rodzinnego czasu z Ewangelią!

Więcej przeczytacie na blogu: Kredkami do nieba.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Porywający komentarz do Ewangelii? Wyjątkowa propozycja dla dzieci i rodziców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.