Szkoła wiedźm i czarownic dla dzieci

Szkoła wiedźm i czarownic dla dzieci
Dziecko uczy się i poznaje świat głównie poprzez zabawę, a więc i poprzez zabawę zostaje wprowadzone w świat magii i ezoteryzmu (fot. bernat.../ flickr.com)
Logo źródła: Sygnały troski Małgorzata Więczkowska / slo

Poruszanie tematyki magii, astrologii, wiedzy ezoterycznej i okultystycznej w prasie dla dzieci i młodzieży jest coraz bardziej powszechne. W czasopismach znajdziemy reklamy salonów wróżek, opowieści o duchach, czarodziejkach, potworach, którzy posługują się tajemniczymi zaklęciami i przedmiotami. Dziś takie treści w prasie już nikogo nie dziwią.

Wielu odbiorców nawet się do tego przyzwyczaiło i nie widzi w tym nic złego ani groźnego. Na rynku wydawniczym dostrzeżemy wiele tytułów czasopism dla dzieci, które już nie jako dodatek, ale jako programowe działanie propagują astrologię, magię, kluby czarodziejek, ich zloty oraz różnego rodzaju praktyki ezoteryczne (różdżkarstwo, chiromancję, wróżenie z kart, fusów, numerologię, wykorzystywanie amuletów i talizmanów). Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy wspomniane treści przedstawia się dzieciom w formie zabawy, konkursów, quizów, komiksów.

Już pobieżna analiza zawartości poszczególnych numerów (ukazało się ich już około 190) daje dużo do myślenia. Redakcja stara się stworzyć magiczne zainteresowania dzieci na każdą okoliczność. Znajdziemy tu czary, wróżby i przepowiednie w roku szkolnym i w czasie wakacji, na karnawał, ale i na święta Bożego Narodzenia czy na Wielkanoc. Redakcja przedstawia nie tylko teoretyczne strony magii, ale uczy czytelniczki, jak ją wykorzystywać w życiu codziennym. Do pisma dołącza atrakcyjne gadżety, którymi niejednokrotnie są rekwizyty niezbędne do zabaw w czary. Znajdziemy tam np.: wahadełko, chińskie monety szczęścia, runy Wikingów, karty tarota, szklaną kulę oraz wiele innych przedmiotów służących do wróżenia czy też mających zabezpieczyć przed różnymi złymi wpływami (amulety i talizmany). Ponadto redakcja zachęca do tworzenia klubów czarodziejek i regularnego spotykania się. Spotkanie takie powinno mieć swój program, stąd drukowanie różnych propozycji. Jedna z czytelniczek tak to opisuje: „Dziś odbyło się pierwsze zebranie naszego klubu W. I. T. C. H.

Oto plan jego przebiegu:

  1. Czytanie <<W. I. T. C. H.>> z podziałem na role,
  2. Wróżby przy zgaszonym świetle…”.

Zainteresowanie ezoteryzmem, proponowanym jako natychmiastowe rozwiązanie codziennych problemów, może wyrządzić olbrzymie szkody w umysłach i psychice dzieci i młodzieży. Może przyczynić się do wykreowania pokolenia nowych niewolników, uwięzionych w swoich własnych zachowaniach. Horoskopy, wróżby i magia to interes dla licznych salonów astrologicznych, również w Polsce. Dlatego jest oczywiste, że istnieje ktoś, kto bogaci się kosztem dzieci i młodzieży, wciągając je niezauważalnie w pułapkę ezoteryzmu. W związku z powyższymi rozważaniami zwracajmy uwagę na to, jaką prasę czyta najmłodsze pokolenie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szkoła wiedźm i czarownic dla dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.