Tych religijnych prezentów nie kupuj na pierwszą komunię!

Tych religijnych prezentów nie kupuj na pierwszą komunię!
Fot. Paweł Worytko / Depositphotos.com
DEON.pl / mł

Pierwsza komunia to piękna uroczystość, ale prezenty dla jej bohaterów często spędzają bliskim sen z powiek.

Często nie podoba nam się komercjalizacja pierwszej komunii, ale mamy poczucie, że religijne prezenty przyniosą dziecku wyłącznie rozczarowanie. Jednocześnie chcemy podkreślić, że to ważny moment dla wiary i życia duchowego.

Warto zadbać o to, by dziecko poza zabawkami czy sprzętem elektronicznym dostało też prezent, który zachęci je do relacji z Bogiem. Tych prezentów lepiej jednak unikać.  

1. Moralizujące i brzydkie książeczki religijne. W księgarniach jest mnóstwo przesłodzonych książeczek o papieżu, brzydko ilustrowanych historii świętych, bajeczek „chrześcijańskich” na odległość zalatujących moralizującą puentą. Dzieci nie lubią brzydoty i lepiej nie sprawiać, że wiara będzie im się kojarzyła z dziwnymi obrazkami i nachalnym moralizowaniem.

2. Gadżety ze świętych miejsc. Woda ze świętego źródełka zapakowana w figurkę Matki Bożej, gipsowe figurki wątpliwej jakości, kubek z sanktuarium czy masowo produkowane obrazki maryjne obsypane bursztynem. Dla dziecka zdecydowanie mogą nie mieć takiej wartości, jakie widzą w nich dorośli.

3. Nieładne plakaty z religijnymi hasłami. Ideą plakatu jest ozdobienie przestrzeni, w której się znajduje. Ma przynosić relaks i radość. Nieładny i nie pasujący do wystroju pokoju plakat może być prezentem, który wyląduje za szafą i wychynie z niej, gdy dziecko już dorosłe będzie się wyprowadzać z domu. Jeśli chcemy kupić plakat, bo wiemy, że to może ucieszyć naszego dzieciaka – dobrze jest pozwolić mu wybrać grafikę i hasło samodzielnie.  

4. Twory artystyczno-religijne. Rzeźby nawiązujące do kształtu aniołów, gipsowe płaskorzeźby przedstawiające Ostatnią Wieczerzę, małe witraże z postaciami prawdopodobnie świętych i wszystko, co przyjdzie do głowy twórcom, a co dzieci doceniają bardzo rzadko

5. Modlitewniki dla dorosłych i kościelne śpiewniki. Wydają się bardzo praktyczne, ale warto pamiętać, że wszystkie dzieci przystępujące do pierwszej komunii dostają książeczkę do nabożeństwa lub mały modlitewnik w trakcie przygotowań do sakramentu. Śpiewnik może być za to niezłym pomysłem, gdy dziecko angażuje się w przykościelny chór albo scholę – warto jednak wcześniej o to zapytać.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Poznajcie prawdziwie wielkich bohaterów!

Abraham - Wybraniec, Józef - Sprawiedliwy, Mojżesz - Święty Prorok, Dawid - Nieustraszony Wojownik Pana, Salomon - Wielki Mędrzec, Daniel - Boży Bojownik, Królowa Estera - Waleczna Królowa, Paweł - Męczennik...

Skomentuj artykuł

Tych religijnych prezentów nie kupuj na pierwszą komunię!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.