Uwaga na zdrowie małych niejadków

Uwaga na zdrowie małych niejadków
(fot. Klara Kim/flickr.com)
11 lat temu
"Dziennik Polski" / PAP / drr

Co dziesiąty przedszkolak cierpi na neofobię żywieniową - alarmują krakowscy naukowcy, a informuje o tym "Dziennik Polski".

Agnieszka Kozioł-Kozakowska, doktorantka w Zakładzie Żywienia Człowieka Instytutu Zdrowia Publicznego UJ Collegium Medicum przeprowadziła pierwsze w Polsce badania dotyczące neofobii żywieniowej u przedszkolaków.

- Należy odróżnić dwa zjawiska. Są dzieci, które grymaszą przy stole i jest to normalne zjawisko w rozwoju i tworzeniu własnej autonomii malucha. Jednak problem neofobii dotyczy tych dzieci, które nie tylko niechętnie próbują nowości, ale w ogóle unikają jedzenia - tłumaczy Agnieszka Kozioł-Kozakowska.

W krakowskich badaniach wzięło udział 340 dzieci w wieku od dwóch do siedmiu lat, uczęszczających do dziesięciu krakowskich przedszkoli. Efekty neofobii nie są widoczne od razu. Dzieci - niejadki były tylko nieznacznie szczuplejsze od swoich rówieśników z większym apetytem.

- Zaobserwowano, że dieta niejadków jest uboga w białko. Dzieci spożywają również zbyt małą ilość witaminy E, która jest ważnym antyoksydantem - podkreśla specjalistka.

Rezultaty mogą się pojawić jednak za kilkanaście lat w postaci skłonności do zaburzeń żywieniowych: anoreksji, bulimii, otyłości oraz chorób układu krążenia, nowotworów, które są między innymi następstwem nieprawidłowego odżywiania. Więcej w "Dzienniku Polskim".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uwaga na zdrowie małych niejadków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.