Rodzinne posiłki oduczają dzieci kapryszenia

Rodzinne posiłki oduczają dzieci kapryszenia
(fot. simonella_virus / flickr.com)
8 lat temu
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Wspólne, rodzinne jedzenie posiłków jest dobrą metodą zachęcającą dzieci do eksperymentowania z nowymi rodzajami pokarmów - informuje serwis Sciencedaily.

Dlaczego dzieci kapryszą przy jedzeniu? I co w ogóle powoduje, że pojawia się u nich taka reakcja? - zastanawiała się Faye Powell z Loughborough University i członek Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego. Odpowiedzi na te pytania poszukiwała w trakcie obserwacji ponad 75 rodzin w porach posiłków.

Badania te pozwalają sądzić, że na widok nowości na stole dziecko mniej grymasi i chętniej po nie sięga, jeśli matka proponuje mu jedzenie w atmosferze przyjacielskiej relacji. Najwyraźniej nie działają za to wszelkie strategie związane z przymusem, np. wywieranie nacisku, namawianie albo szantaże.

To dopiero pierwsze wnioski z badania zaplanowanego zakrojonego na dłużej. W przyszłym roku Powell będzie obserwować te same dzieci, co dotychczas, aby się przekonać, jak rozmaite strategie karmienia, stosowane przez dłuższy czas, wpłynęły na reakcje pociech przy stole.

- W przypadku małych dzieci nawyki związane z odżywianiem i ich zachowanie przy jedzeniu jest tematem zainteresowania wady, ekspertów w dziedzinie zdrowia i samych rodziców - zauważa Powell. - Jednoczenie podczas rutynowych wizyt lekarskich nawet co czwarty rodzic mówi o niepokojach w związku z odżywianiem dziecka. Problemy związane z jego karmieniem są ważną kwestią, która może powodować w rodzinach stres i niepokoje.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rodzinne posiłki oduczają dzieci kapryszenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.