Kto planuje, ten dłużej żyje. Planowanie finansowe jest powiązane z wyższym ryzykiem zgonu

Kto planuje, ten dłużej żyje. Planowanie finansowe jest powiązane z wyższym ryzykiem zgonu
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Jak wykazały badania przeprowadzone w USA i Wielkiej Brytanii, brak planowania finansowego jest powiązany z wyższym ryzykiem zgonu - informuje pismo „PLOS ONE”.

Osoby o mniej uprzywilejowanej pozycji społecznej mają niższą oczekiwaną długość życia, co może wynikać z szeregu prawdopodobnych czynników, takich jak mniejsza zdolność do wydawania środków na opiekę zdrowotną lub psychologiczne skutki nierówności ekonomicznych. Wcześniejsze badania pokazują również, że wiele gospodarstw domowych ma trudności z finansowym przygotowaniem się na starość.

Niewiele badań dotyczyło jednak tego, czy podejmowanie decyzji finansowych dotyczących przyszłości samo w sobie wiąże się z niższym ryzykiem śmierci.

Joe J. Gladstone oraz C. Sean Hundtofte przeanalizowali obejmujące okres 22 lat dane dotyczące 11 478 starszych osób mieszkających w USA i uczestniczących w badaniu Health and Retirement Study, a także dane z 10 lat dotyczące 11 298 osób z Wielkiej Brytanii biorących udział w badaniu English Longitudinal Study of Agein.

DEON.PL POLECA

Uczestnicy obu badań zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy zawierających pytania dotyczące zdrowia, oczekiwanej długości życia oraz tego, jak bardzo długoterminowo zazwyczaj planują swoje finanse, podejmując decyzje dotyczące wydatków lub oszczędzania.

Jak się okazało, w przypadku osób, które planowały swoje finanse bardziej długoterminowo, ryzyko zgonu w okresach objętych badaniem było mniejsze.

Związek ten potwierdził się nawet po statystycznym uwzględnieniu innych czynników, które mogą mieć wpływ na ryzyko śmiertelności, takich jak demografia, dochody i zgłaszana przez badanego przewidywana długość życia (która może wpływać na decyzje dotyczące planowania finansowego).

Ponadto osoby, które planowały bardziej długoterminowo deklarowały lepszy stan zdrowia, a związek ten był najsilniejszy w przypadku uczestników najmniej zasobnych finansowo. Zdaniem badaczy sugeruje to, że planowanie długoterminowe może być najbardziej korzystne dla zdrowia osób bez zasobów finansowych na wypadek dużych lub nagłych wydatków.

Zauważają również, że odkrycia te nie potwierdzają związku przyczynowo-skutkowego i potrzebne są dalsze badania, niemniej jednak uzyskane wyniki mogą pomóc w wysiłkach na rzecz zmniejszenia różnic w stanie zdrowia wśród osób starszych.

„Nasze badanie sugeruje, że brak planowania finansowego jest szkodliwy nie tylko dla portfela, ale także dla zdrowia i długowieczności. Zachęcając ludzi do myślenia o swoich przyszłych potrzebach i celach, być może będziemy w stanie poprawić ich samopoczucie i zmniejszyć dysproporcje dotyczące zdrowia” - wskazali naukowcy.  

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Celina Woryna

Wenanty Katarzyniec – troskliwy opiekun naszej codzienności

Czcigodny Sługa Boży Wenanty Katarzyniec, dobry kaznodzieja i pobożny kapłan. Wierni znają go przede wszystkim jako orędownika w problemach finansowych, ale doświadczają jego opieki również w innych codziennych...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kto planuje, ten dłużej żyje. Planowanie finansowe jest powiązane z wyższym ryzykiem zgonu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.