Nieleczona depresja prowadzi nawet do śmierci

Nieleczona depresja prowadzi nawet do śmierci
(fot. depositphotos.com)
jb / onet.pl

Jak podaje Onet.pl, w Polsce szykuje się reforma psychiatrii dziecięcej. Powstanie sieć poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych, w każdej z nich będzie można znaleźć psychologa, psychoterapeutę i terapeutę środowiskowego.

O tym, jakie potrzeby w zakresie psychiatrii dziecięcej są najbardziej pilne, co trzeba zmienić, jak rodzice mogą pomagać dzieciom rozmawiała Agnieszka Sztyler-Turovsky z Pawłem Kukizem-Szczecińskim, pediatrą i psychiatrą, byłym kandydatem na rzecznika praw dziecka.

Całość wywiadu przeczytasz tutaj.

Kukiz-Szczeciński podkreśla, że "rodzice muszą zrozumieć, że problemy psychiczne u dziecka są niemal zawsze związane z trudnościami wewnątrz rodziny". Nie mówi tylko o drastycznych sytuacjach, ale także o słabej komunikacji między członkami rodziny lub o migracji zarobkowej. Zaznacza, że podstawą skutecznej terapii jest systemowa terapia rodzinna, w którą angażują się rodzice, ale także rodzeństwo dziecka.

DEON.PL POLECA

Podkreśla, że "nieleczona depresja prowadzi niestety do cierpień a często też do śmierci".

Zwraca uwagę na to, że jest zbyt mało psychiatrów dziecięcych, nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Jako rozwiązanie widzi naukę rozwiązywania mniejszych problemów przez pediatrów i lekarzy rodzinnych. Za najpilniejsze uważa edukację rodziców i fachowców.

Jako główny problem dzieci podaje depresję. Jak mogą zapobiec jej rodzice? "Przede wszystkim żyć w przyjaźni z dzieckiem. Rozmawiać, budować zaufanie, wówczas dziecko samo nas zaalarmuje". Zaznacza, że "nie należy bać się psychiatry i zastosowania leków". Opisuje mit, który mówi o tym, że osoba zażywająca antydepresanty to osoba chora psychicznie.

Za modelowy system pomocy psychologicznej dzieciom uznaje się holenderski, który opiera się na centrach zdrowia psychicznego działających poza szpitalami, centrach interdyscyplinarnych, gdzie pracują zespoły fachowców: psychologowie, lekarze, pielęgniarki, pracownicy socjalni. Dodatkowo specjaliści często odwiedzają pacjentów w domach. 

***

Samobójstwo nie jest jakimkolwiek wyjściem. Jeśli masz takie myśli lub nie możesz sobie poradzić z chorobą, a może jest w twoim otoczeniu osoba, której chcesz pomóc - skorzystaj z tych źródeł, szukając pomocy:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wunibald Müller

Żeby pokonać depresję, trzeba jej wysłuchać

Depresja przypomina nam, że ciemna, czarna, szara strona rzeczywistości jest w nie mniejszym stopniu częścią naszej egzystencji niż jej strony radosne, jasne i barwne. Trzeba uznać tę ciemną stronę...

Skomentuj artykuł

Nieleczona depresja prowadzi nawet do śmierci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.