8 rzeczy, których nie powinno się mówić singlom

8 rzeczy, których nie powinno się mówić singlom
(fot. shutterstock.com)
Julia Płaneta

"Na pewno kogoś znajdziesz". "Jeszcze masz czas. Nic się nie przejmuj". "Bardzo mi przykro, że ciągle nikogo nie masz" - poznaj osiem rzeczy, których nigdy nie należy mówić singlom.

Jesteś singlem, a twoi znajomi przy każdej okazji próbują cię pocieszyć? A może twój przyjaciel jest singlem i chcesz go wesprzeć? Przeczytaj, co przypomni mu o samotności, a co sprawi, że poczuje się przez ciebie zrozumiany.

Poznaj osiem rzeczy, których nigdy nie powinieneś mówić singlom:

1. "Przykro mi"

Wiele osób nie wie, co powiedzieć, kiedy dowiadują się, że ktoś jest singlem. Jedyne, co przychodzi im do głowy, to krótkie: "szkoda, przykro mi". To przypomina traktowanie takiego sposobu życia jak choroby, czyli czegoś, co ma charakter tymczasowy, wymaga od nas walki i bardzo często zasmuca.

Warto pamiętać o tym, że niektórzy spokojnie radzą sobie bez związku.

Zamiast okazywać współczucie, pozwól im wyrazić, co tak naprawdę czują w związku z tym stanem rzeczy. Może czekają na poznanie drugiej osoby? Może nie potrafią się zaangażować po poprzedniej relacji? Może boją się odrzucenia? Może po prostu wolą żyć samotnie?

Spróbuj najpierw wysłuchać i zrozumieć, a dopiero później szukać odpowiednich słów dopasowanych do czyjejś sytuacji.

2. "Jak to się stało, że nadal jesteś sama?"

To brzmi jak komplement, ale tak naprawdę przypomina singlowi o dojmującej samotności. Z jednej strony ktoś wskazuje na to, jak bardzo rozmówca jest wartościowy, ale z drugiej zwraca uwagę, jak ciężko znaleźć kogoś, kto tę wartość doceni.

Tak jakby bycie singlem było pewnego rodzaju karą, a z takimi ludźmi było coś nie w porządku, podczas gdy to nie jest żadna wada albo brak, który koniecznie trzeba uzupełnić.

Związek z drugą osobą nie jest czymś niezbędnym do życia - pamiętaj o tym w rozmowie z singlami.

3. "Powinnaś się z kimś umówić!"

Nie próbuj umówić kogoś na siłę, nie pytając o zdanie. Pozostaw możliwość odpowiedzi i decyzji tej osobie. Czasami singiel/singielka bardzo chętnie spotka się ze wspólnym znajomym, a czasami to ostatnia rzecz, o której myśli. Choćby dlatego warto go/ją wcześniej zapytać i nie aranżować wszystkiego samemu.

Lepiej pozostawić mu/jej pełną wolność co do spotkań. Jeśli bardzo będzie chciał/a coś zmienić w swoim życiu, to na pewno zajmie się tym samodzielnie, bez pomocy pośredników.

4. "Musisz mieć tyle wolnego czasu!"

To kolejny mit dotyczący singli - nadmiar wolnego czasu, który oznacza puste i nic nie znaczące życie - często ograniczające się tylko do szkoły, pracy i innych rutynowych obowiązków. Brak związku nie oznacza braku znajomych, rodziny, zainteresowań. A co najważniejsze - nie jest równoznaczny z brakiem sensu życia.

Tak naprawdę często to właśnie single prowadzą ciekawsze życie, ponieważ mogą sobie pozwolić na wiele dodatkowych aktywności, np. podróże czy wolontariat.

5. "Wykorzystaj ten czas do tego, żeby stać się kimś lepszym"

To, że ktoś nie jest w związku, nie oznacza, że się do niego przygotowuje. Tak naprawdę każdy moment w życiu jest dobry, żeby stawać się kimś lepszym, niezależnie od tego, czy jesteś żoną, mężem, nastolatkiem, dorosłym, osobą w podeszłym wieku, rodzicem.

To nie ma żadnego znaczenia. Jeśli by miało, oznaczałoby to, że w związku człowiek nie musi się już starać albo że dzięki tej relacji jest tak blisko ideału, że pozostało mu bardzo mało pracy nad sobą.

6. "Małżeństwo jest takie super!"

Często przedstawia się małżeństwo jako idealny obrazek, do którego powinniśmy dążyć. Z takiego podejścia mogą wyniknąć decyzje podjęte pochopnie i nieświadomie.
Dobrze przyjrzeć się takiemu małżeństwu, w którym można zobaczyć, jak jest naprawdę. Zobaczyć miłość, która raz upada, a raz się podnosi. Ludzie w małżeństwie mają lepsze i gorsze dni, ale mimo wszystko próbują codziennie wspólnie dążyć do jednego celu.

7. "…dlatego jesteś singlem"

Czasami wydaje nam się, że wiemy, dlaczego ktoś jest singlem, pomimo tego, że nie znamy całej jego historii. Pamiętaj, że to bardzo indywidualna sprawa. Może być kwestią wyboru, ale także przyczyn losowych. Może wynikać ze zranień, z prawdziwych problemów, które najpierw należy rozwiązać, a dopiero później można zacząć szukać drugiej połówki. Nie bagatelizuj uczuć i przeżyć drugiej osoby.

Spróbuj porozmawiać i zrozumieć tę historię. Nie osądzaj.

8. "Nie potrafię sobie wyobrazić, jak to jest być singlem. Nie wiem, jak ty to robisz"

Wielu ludzi lubi być singlami, ponieważ czują się wtedy wolni i niezależni. Nie wyobrażają sobie innego życia. Co ciekawe, nie wyobrażają sobie bycia w związku, więc nie ma się nad czym zastanawiać.

Bycie singlem to nie ukryty heroizm. Czasami codziennie sprawy wypełniają tyle naszego czasu, że nie wystarczy go na szukanie drugiej połowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

8 rzeczy, których nie powinno się mówić singlom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.