Jak dobrze się rozstać? Jak dobrze przeżyć rozstanie?

Jak dobrze się rozstać? Jak dobrze przeżyć rozstanie?
(fot. shutterstock.com)
Monika Chrzanowska

Mija zauroczenie, przechodzi zakochanie, nastaje szara rzeczywistość. Miłość. Mówi się, że ta prawdziwa może trwać wieki. Co, jeśli po latach związku jedna ze stron dochodzi do wniosku, że to jednak nie to? Nie ma jednej i uniwersalnej recepty na to, by odejść i nie ranić, my jedynie możemy się pokusić o kilka sugestii.

Decyzji o rozstaniu nie można podjąć w ciągu kilku chwil. Ona musi być przemyślana w sposób dojrzały i odpowiedzialny. W  momencie, gdy jesteśmy już w pełni przekonani o swoim zamiarze, musimy niezwłocznie o tym poinformować bliską nam osobę.

Jak dobrze się przygotować do tej rozmowy?

Pomyśl o tym na spokojnie

Nic nie przynosi gorszych skutków, jak decyzje, które są podejmowane pod wpływem emocji. Przemyśl, czy rozstanie jest jedynym rozwiązaniem waszych problemów. Znajdź powody, które przesądzają o tym, że lepiej będzie się wam żyło osobno. Ostateczna decyzja nie może się opierać na błahych, czy wyolbrzymionych problemach. Jeśli nie umiesz zdecydować, co przeważyło na twojej decyzji - napisz na kartce wszystko to, co cię trapi. Być może wystarczy szczera rozmowa, dzięki której odkryjecie siebie na nowo. Rozważ swoją decyzję na różnych płaszczyznach. Może trudności w waszym związku są do przezwyciężenia, a dzięki temu doświadczeniu jeszcze bardziej zbliżycie się do siebie.

Oddaj sprawę w dobre Ręce

Nie bój się powiedzieć Bogu o swoich problemach i wątpliwościach. On doskonale wie, dlaczego do Niego przychodzisz. W modlitwie podziękuj Mu za związek, którym cię obdarzył. Podziękuj za wszystkie chwile radości, za każdy sukces, ale nie zapominaj o chwilach, w których zauważyłeś Jego ingerencję. Powierz Bogu tę sprawę. Pozwól, by On cię prowadził przez najbliższe dni. Pomódl się w intencji tej osoby, z którą chcesz zakończyć związek. Poproś o wszystkie potrzebne łaski dla niego / dla niej.

Dobry przyjaciel też może służyć ci dobrą radą. Zwierz mu się, powiedz o swoich wątpliwościach, o tym, co ostatnio wydarzyło się przykrego. Przyjaciel to ten, który będzie umiał spojrzeć na tę sprawę obiektywnie. Być może on sam był kiedyś w posobnej sytuacji i przez swoje doświadczenie może pomóc ci w tej kwestii.

Znajdź odpowiednie miejsce na spotkanie

To, co cię otacza, wpływa na twoje samopoczucie. Umów się ze swoim partnerem w neutralnym miejscu. Najlepiej na świeżym powietrzu, gdzieś, gdzie nie spotkacie osób, które byłyby w stanie przerwać tą ważną rozmowę. Znajdźcie miejsce, w którym będziecie mogli porozmawiać na spokojnie. Może to być park miejski, polna dróżka, miejsce, w którym czujecie się wolni.

Zakończenie związku nie może być oznajmione poprzez rozmowę telefoniczną czy portale społecznościowe. Tę informację trzeba przekazać w sposób osobisty i bardzo delikatny.

Oto kilka wskazówek, jak dobrze przeprowadzić tę rozmowę

Powiedz uczciwie o swojej decyzji

Nie owijaj w bawełnę i nie mów zdaniami, których sens jest dwuznaczny. Powiedz swojemu partnerowi o decyzji, którą podjąłeś/podjęłaś. Nie bój się powiedzieć o rzeczach, które przeważyły o twojej decyzji. Przecież szczerość to podstawa w związku, dlaczego miałoby jej zabraknąć przy rozstaniu? Mów konkretnie i spokojnie. Postaw się na miejscu swojego partnera, pomyśl, jak ty byś się zachował/zachowała po usłyszeniu tych zdań. Zrób to, jak najdelikatniej potrafisz. Rozmowie nie powinien towarzyszyć dotyk. Każdorazowe przytulenie, czy nawet pocałunek sprawi, że w drugiej osobie pojawi się złudna nadzieja.

Podziękuj

Szczególnie w filmach jest ukazany sposób niewłaściwego zrywania z sobą. Dwa słowa i do widzenia. Taka postawa jest niezwykle krzywdząca zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony. Można powiedzieć, że ukazanie wdzięczności za poświęcony czas to cecha szlachetnych ludzi. Zatem podziękuj za każdą spędzoną wspólną chwilę, najlepszy wspólny wyjazd, za każdy prezent, który sobie daliście. Słowo DZIĘKUJĘ ma wielką moc, dlatego tak ważne jest docenienie drugiej osoby i podkreślenie tego, że wiele dla nas zrobiła.

Przeproś

Nie oszukujmy się, nikt nie jest idealny. Dlatego rozstanie jest skutkiem błędów popełnionych z dwóch stron.  Przeproś swojego partnera/partnerkę za chwile, w których zaniedbaliście waszą relację. Przeproś za krzywdy, które wyrządziłeś drugiej osobie. Dostrzeżenie swojego błędu jest o wiele cenniejsze niż nieustanne wytykanie potknięć bliźniego.

Nie zapominaj o swoim słuchaczu

Na każdym etapie swojej rozmowy pozwól drugiej osobie się wypowiedzieć. Nie rób z tego spotkania monologu. Moment zakończenia związku może się okazać waszą ostatnią rozmową. Nie pozwól, by druga osoba zapamiętała cię jako egoistę, która pilnuje tylko swego i jest bezwzględna dla innych. Kieruj się empatią i zrozumieniem, i daj dojść innym do słowa.

Pożegnaj się

Odejście bez słowa może bardzo ranić. Po podjęciu tak ważnej decyzji, podziękowaniu za okazane uczucia i przeproszeniu, przyszedł czas na pożegnanie. Ostatni raz spójrz głęboko w oczy i wyciągnij rękę do zgody. Nie pozwól, by druga osoba poczuła się odrzucona lub dyskryminowana. Jeśli masz taką potrzebę, podkreśl, że prosisz o zrozumienie ciebie i twojej decyzji.

Po tym spotkaniu skup się na sobie. Zajmij się sprawami, które sprawią, że odejdziesz myślami od zerwania ze swoim dotychczasowym partnerem. Wróć do swoich codziennych obowiązków. Czas po zerwaniu jest szczególny, przyjdzie chwila zwątpienia, czy ta decyzja była właściwa. Dlaczego? Bo poczujemy pustkę. A z nią każdy musi się zmierzyć. Dlatego niezmiernie ważne jest zachowanie spokoju ducha i zdrowego rozsądku.

Po zerwaniu bądź konsekwentny. Nie dawaj swojemu byłemu partnerowi złudnej nadziei, na to, że jeszcze będziecie kiedyś razem. Jeśli powiedziałeś jedno, to trzymaj się swojej decyzji i bądź odpowiedzialny za swoje zachowanie.

Daj czas na pogodzenie się z tą sytuacją swojemu partnerowi.  Niektórzy potrzebują na to kilka tygodni, a inni nawet kilka miesięcy. Jeśli nadal was łączą takie sprawy jak mieszkanie, czy firma, to porozmawiajcie o tym dopiero, jak opadną wam emocje. Zróbcie to dopiero wtedy, gdy będziecie na to gotowi.

I najważniejsze - pamiętaj o szacunku dla swojego partnera. Jeśli zdarzy wam się z sobą rozmawiać, to nie oskarżajcie się o wszelkie zło tego świata. Takie zachowanie prowadzi do zguby. W rozmowach ze znajomymi nie wyjawiaj sekretów swojego partnera. Jeśli byłeś/byłaś uczciwy względem swojej drugiej połówki w trakcie związku, to nie zapominaj, że najdelikatniejsze sprawy wciąż pozostają tylko i wyłącznie między wami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Chmielewska, Piotr Żyłka, Błażej Strzelczyk

Niepokorna zakonnica w rozmowie szczerej do bólu.

O siostrze Małgorzacie Chmielewskiej mówi się, że to zadziorna kobieta z charakterem. Już w wieku 10 lat została "ekskomunikowana" - z lekcji religii, bo zadawała za dużo pytań.

...

Skomentuj artykuł

Jak dobrze się rozstać? Jak dobrze przeżyć rozstanie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.