"Mały książę" i zagubiony mężczyzna

"Mały książę" i zagubiony mężczyzna
(fot. still searching / flikcr.com)
Józef Augustyn SJ / slo

Zagubienie mężczyzny dzisiaj przejawia się w niechęci do rzeczywistego dojrzewania osobowego. W miarę, upływu lat coraz bardziej widoczny jest rozdźwięk pomiędzy wiekiem a dojrzałością, emocjonalną, i duchową.

Niedojrzałość ujawnia się, w tendencji do bawienia się życiem, w niechęci do budowania trwałych związków uczuciowych, przerzucaniu ciężaru życia na najbliższe otoczenie, w braku odpowiedzialności za własne zachowania.

Wielu dorosłych mężczyzn przyjmuje postawy i zachowania dojrzewających chłopców. Popularność "Małego księcia" świadczy, że reprezentuje on zbiorowego bohatera dzisiejszego społeczeństwa zachodniego.

Współczesny męski bohater jest tak wrażliwy, że nie chce mieszkać na Ziemi, zakochany w swej róży, odlatuje na inna planetę. W istocie rzeczy wynika to z tęsknoty za idealna atmosfera raju, jaki stwarza dziecku matka.

Jeżeli niedojrzały mężczyzna zawrze związek małżeński, nie wejdzie w głębsza relację emocjonalna z żoną, i z dziećmi; będzie skoncentrowany na sobie i własnych subiektywnych przeżyciach. W sytuacji trudności będzie wycofywał się, w swój własny chłopięcy świat; jego własne hobby będą dla niego ważniejsze niż obowiązki męża i ojca.

Jako mąż i ojciec będzie nieodpowiedzialny.

Kiedy zaś "mały książę" zakocha się w innej kobiecie, czasami młodszej kilkanaście lat od siebie, będzie gotów dla swojej "nowej róży" zostawić  żonę i dzieci. Będzie to kolejna próba odnalezienia raju. Nieodpowiedzialność "małego księcia" uderza nie tylko w jego najbliższych, ale także w niego samego.

Fundamentalna zasada "małego księcia", którego równie dobrze można nazwać Piotrusiem Panem, brzmi: życie ma być zawsze niesamowicie wielką, i ciekawą, przygodą. Zasada ta nie daje się, jednak zastosować praktycznie.

Nieustanne poszukiwanie nowych przygód czyni życie "małego księcia", czy tez Piotrusia Pana, jałowym, pustym i pełnym niepokoju. Zaś jego nostalgia za rajską, miłością, i przyjaźnią, czyni go w końcu wyizolowanym i samotnym zarówno w domu rodzinnym, jak tez wśród przyjaciół.

Nierzadko dopiero pod wpływem upojenia alkoholowego ujawnia się, jego frustracja i rozżalenie na cały świat.

Więcej w książce: Ojcostwo - Józef Augustyn SJ

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Mały książę" i zagubiony mężczyzna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.