Trwa Tydzień Małżeństwa. Co dobrego czeka na małżonków?

Trwa Tydzień Małżeństwa. Co dobrego czeka na małżonków?
Fot. Carly Rae Hobbins / Unsplash.com

Trwa Tydzień Małżeństwa. Co się będzie działo? W jakich miastach szukać małżeńskich wydarzeń na żywo? Co wartościowego znajdziemy w internecie?  

Tydzień Małżeństwa to coroczne wydarzenie, w Polsce wciąż jeszcze dość nowe, choć pierwsza edycja odbyła się w 2015 roku. Co roku odbywa się w tym samym terminie – od 7 do 14 lutego. Obchodzony obecnie w ponad 20 krajach Tydzień Małżeństwa to społeczna inicjatywa, zapoczątkowana w 1997 roku przez brytyjskie małżeństwo - Richarda i Marie Kane. Wokół inicjatywy w wielu krajach powstały już fundacje i stowarzyszenia, ale idea jest wciąż najprostsza: w wyznaczonym czasie każdy, kto chce zachęcić małżeństwo do budowania dobrej relacji i dbania o swój związek, może włączyć się w obchody Tygodnia Małżeństwa ze swoją inicjatywą.

-  Jako Ludzie Pełni Życia staramy się dążyć do świadomego życia, bo tylko w taki sposób możemy być wolni i w wolności podejmować decyzje - mówi Marta Jędrzejewska. Razem z mężem prowadzą stronę Ludzie Pełni Życia i pokazują, jak piękne i szczęśliwe może być małżeństwo. - Wierzymy, że skoro jesteśmy małżonkami, to tak, jak wszystkie inne małżeństwa, jesteśmy ambasadorami tej relacji. Dlatego z radością angażujemy się na miarę naszych możliwości w tę inicjatywę! W Tygodniu Małżeństwa chcemy naszym życiem pokazywać, że Boży zamysł na małżeństwo to propozycja, która może pomóc żyć pełnią życia. 

Jak informują organizatorzy, wydarzenia przeznaczone są zarówno dla osób będących małżeństwem od kilku miesięcy, jak i dla tych z kilkuletnim lub kilkudziesięcioletnim stażem. Tegoroczna, ósma edycja odbywa się pod hasłem „Moc w miłości”.  

DEON.PL POLECA

- Atmosfera wokół małżeństwa jest w naszych czasach, mówiąc łagodnie, mało atrakcyjna. Tydzień Małżeństwa traktujemy jako przeciwwagę do tej narracji, jako pokazanie, że małżeństwo to nie droga cierpienia, skazana na zakończenie rozstaniem, tylko piękna podróż w głąb własnego serca, którą odbywa się w towarzystwie jednego człowieka, przyjaciela, który zna nas najbardziej na świecie i kocha pomimo tego - mówi Marta Jędrzejewska. 

W jakich miastach odbywa się Tydzień Małżeństwa 2022?

Jak czytamy na stronie Tygodnia Małżeństwa, w tegorocznej polskiej edycji projektu bierze udział 17 miast, a właściwie miejsc, bo są wśród nich całe gminy. Na mapie Tygodnia Małżeństw jest więc Kraków i podkrakowska Bochnia, jest Wrocław i Legnica, jest Gdańsk, Jastarnia, Ełk, Olsztyn i Opole. W tej edycji zdecydowanie rządzi województwo wielkopolskie – mamy Poznań i podpoznańską gminę Czerwonak, Komorniki, Murowaną Goślinę, Chodzież, Swarzędz, Nowy Tomyśl, Śrem, a także gminę Dopiewo.

Jak znaleźć wydarzenie dla siebie? Najlepiej skorzystać ze oficjalnej strony Tygodnia Małżeństw zbierającej wszystkie inicjatywy i odsyłającej do wydarzeń w konkretnym miejscu. A wybór jest spory: randki małżeńskie, wyjścia do kina, konferencje, spotkania z psychologiem, potańcówki i romantyczne wieczory, a także indywidualne konsultacje terapeutyczne dla małżeństw.

Można pograć w planszówki, posłuchać wykładu o relacjach małżeńskich i o sakramencie małżeństwa, a także wziąć udział w adoracji lub mszy z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, choć inicjatywa jest skierowana do wszystkich małżeństw, nie tylko katolickich.

Tydzień Małżeństwa to także przeróżne warsztaty: od wspólnego gotowania, przez masaż, komunikację emocjonalną, taniec, morsowanie, trening chodzenia z kijami czy warsztaty… strzeleckie - po te zatytułowane „Jak się z tobą kochać – romantyczne warsztaty dla małżonków”.  

Skąd pomysł? Z potrzeb, które mają małżeństwa

Za obchodami Tygodnia Małżeństwa kryje się prosta i piękna idea. Jak piszą na stronie koordynatorzy polskiej edycji, to po prostu czas cieszenia się swoim małżeństwem, celebrowania go w „okresie walentynkowym”.  Tydzień Małżeństwa w wymiarze „małżeńskim” zachęca do odnawiania pogłębiania wyjątkowej więzi między mężem i żoną,  a w szerszej perspektywie społecznej staje się okazją do mówienia o małżeńskich relacjach, o tym, jak są cenne i ważne, jak je pielęgnować, jak ratować, gdy małżeństwo ma się źle, gdzie i jakiej pomocy szukać.

Jednym z miast, w których Tydzień Małżeństwa odbywa się po raz pierwszy, jest Ełk. Skąd pomysł na włączenie się w inicjatywę?

- Pomysł wziął się po prostu z potrzeb małżeństw w Ełku, dlatego po raz pierwszy obchodzimy Tydzień Małżeństwa – mówi mi Monika Zubowicz, współorganizatorka Tygodnia Małżeństw w Ełku. – Zainteresowanie, jak na pierwszą edycję, jest spore. Największym zainteresowaniem cieszy się randka małżeńska. Okazuje się, że małżeństwa chcą ze sobą spędzić trochę czasu, zjeść coś dobrego, porozmawiać ze sobą.

Co jest najciekawszego w ełckim programie?

- Najciekawsze są małżeństwa, które się zapisują – śmieje się Monika Zubowicz. - Każde z nich ma bardzo ciekawą historię. Celem Tygodnia Małżeństwa jest tworzenie relacji, przede wszystkim małżeńskiej, ale też między małżeństwami. I choć trudno to może nazwać  „wspólnotą Tygodnia Małżeństwa”, to rzeczywiście coś w tym jest. I mam nadzieję, że tak nam tu zostanie.

Pokaż zdjęcie ślubne, cena zjedzie w dół

Poza wydarzeniami organizowanymi przez osoby i instytucje zaangażowane we wspieranie małżeństw chętni mogą skorzystać z przeróżnych „małżeńskich” zniżek. By załapać się na część z nich, wystarczy pokazać… ślubną fotografię. Wśród partnerów Tygodnia Małżeństwa są kwiaciarnie i kawiarnie, hotele i kluby fitness.

Można dostać voucher na kurs tańca, pizzę za pół ceny, wejść za darmo do klubu tanecznego albo wejść razem do kina na jednym bilecie. W Legnicy jeden z hoteli za okazaniem zdjęcia ślubnego obniża cenę pokoju i funduje małżonkom butelkę wina.

Tydzień Małżeństwa to też okazja do uzupełnienia małżeńskiej biblioteczki. Promocje na książki w tematyce małżeństwa i rodziny przygotowały wydawnictwa i księgarnie, a rabaty na konkretne tytuły wahają się od 5 do 40 proc. Na liście zniżek znajdziemy także gry wspierające relację małżeńską, a nawet rabat na odbitki zdjęć.  

Wydarzenia Tygodnia Małżeństw w internecie

Nie wszystkie wydarzenia odbywają się na żywo, w realnym świecie. Jeśli małżonkowie nie mogą się nigdzie wybrać – jest jeszcze druga opcja: skorzystać z wydarzeń online. Jednym z nich jest tygodniowe wyzwanie, organizowane na Facebooku przez Akademię Małżeństw i Rodzin, prowadzoną przez Barbarę i Przemysława Bratkowskich z Katowic.

- Oczywiście, że idealnie byłoby na żywo, ale skoro mamy takie narzędzie jak internet, i możemy dotrzeć do większej ilości osób, warto spróbować. Nawet jeśli na tysiąc osób udałoby nam się pomóc tylko trzem parom, jeśli dzięki tej akcji choć jedno małżeństwo zostanie uratowane, to będzie sukces - mówi mi Barbara Bratkowska, familiolog i wpólnie z mężem organizatorka wyzwania dla małżeństw.

Na czym polega wyzwanie? Codziennie od 7 do 14 lutego na Facebooku Akademii Małżeństw i Rodzin jest publikowany plakat z kodem QR do zeskanowania oraz linkiem do strony, która przekieruje chętnych do treści wyzwania. Każdego dnia wyzwanie jest inne. Co jest celem? Przede wszystkim wzmacnianie więzi małżeńskiej.

- Prowadziliśmy podobną kampanię rok temu i mieliśmy bardzo pozytywny odzew. Pary pisały do nas, że nasza akcja pomogła im uporać się z niektórymi trudnościami – opowiada Barbara Bratkowska. - W ramach wyzwań zachęcamy małżonków do podjęcia jednego zadania na jeden dzień, które ma na celu wzmocnić ich więź małżeńską. Podczas programu małżonkowie mają okazję rozwiązywać różne testy, dowiadują się, jak reagują na konflikty i jak sobie w nich radzą, poznają również, jaki jest ich język miłości. Dodatkowo pomagamy im na nowo odkrywać ich mocne strony, którymi zachwycili się jeszcze przed zawarciem małżeństwa, a które po latach spowszedniały. Jedno z zadań to na przykład wypisanie 10 cech, które w sobie podziwiają, a następnie zachęta, by odczytali je na przemian, jednocześnie argumentując, dlaczego podziwiają właśnie te cechy u siebie. Zapraszamy w ten sposób do wzbudzenia na nowo czułej miłości, która otwiera na dalszy dialog.

Inicjatyw w sieci jest więcej. To na przykład challenge „uMOCnij swoje małżeństwo w 7 dni”, dyskusja Małżeństwo – game over czy reaktywacja? czy też webinar  „MOC Boga, rozmów i seksu”. Część wydarzeń w sieci jest zebrana w odpowiedniej zakładce na stronie Tygodnia Małżeństw, części trzeba szukać na własną rękę. Pomaga w tym hasztag #tydzienmalzenstwa, prowadzący do inspirujących treści na Facebooku i na Instagramie.

Co dobrego Tydzień Małżeństwa może przynieść małżeństwom?

- Codzienność pędzi i wsysa, a dni bardzo szybko zamieniają się w miesiące. Łatwo stracić tę bliskość, która sprawiła, że chcieliśmy być ze sobą na zawsze. Tydzień Małżeństwa osobiście traktujemy jako szansę, zatrzymanie w tym biegu i skupienie na naszej relacji. Owoce tego tygodnia trzymają nas bardzo długo - mówi Marta Jędrzejewska. 

- Chodzi nam o to, żeby w tym tygodniu podkreślić rolę i wagę małżeństwa w kształtowaniu całego społeczeństwa, kraju, świata. Dążymy do tego,  żeby rzeczywiście małżeństwa miały czas dla siebie, mogły budować relację, żeby się to nie ograniczyło tylko do tego tygodnia - – mówi Monika Zubowicz.  - Tydzień Małżeństwa ma być impulsem do wprowadzenia stałej zmiany, to jest tylko krótki przystanek w całej pracy. Chcemy, żeby to działanie się nie zamknęło tylko w tej tygodniowej kampanii, żeby rzeczywiście był ten permanentny rozwój więzi małżeńskiej. Bo z niej ma wynikać nasza satysfakcja z małżeństwa

- Nasze ostatnie wyzwanie dotyczy pojednania. Naszą ideą było to, aby małżonkowie sobie przebaczyli– podkreśla Barbara Bratkowska. - Pracujemy na co dzień z małżeństwami i dostrzegamy, z jakimi trudnościami obecnie zmagają się małżeństwa i rodziny. Czasem niektórych kryzysów nie musiałoby być, gdyby małżonkowie ze sobą po prostu rozmawiali. Zależało nam, aby nasze wyzwania pomogły małżonkom podjąć dialog i były początkiem nowego - dalszej pracy nad pielęgnowaniem związku.

Wydarzenia w ramach Tygodnia Małżeństw można znaleźć na stronie www.tydzienmalzenstwa.pl.
Bieżących informacji można też szukać na facebookowym profilu inicjatywy: 

 

Zobacz także: Gdy w mediach o małżeństwie cicho sza

 

 

Marta Łysek - dziennikarka i teolog, pisarka i blogerka. Poza pisaniem ogarnia innym ludziom ich teksty i książki. Na swoim Instagramie organizuje warsztatowe zabawy dla piszących. Twórczyni Maluczko - bloga ze Słowem. Jest żoną i matką. Odpoczywa, chodząc po górach, robiąc zdjęcia i słuchając dobrych historii. W Wydawnictwie WAM opublikowała podlaski kryminał z podtekstem - "Ciało i krew"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Betty Drescher, John Drescher

Każdy dzień to okazja, żeby pokochać na nowo

Jedną z najtrafniejszych definicji miłości wypowiedział ktoś, kto miał za sobą wiele lat małżeństwa: „Miłość jest tym wszystkim, przez co się razem przeszło”.

John i Betty Drescherowie...

Skomentuj artykuł

Trwa Tydzień Małżeństwa. Co dobrego czeka na małżonków?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.