Polaka uszczęśliwia praca. Co ty na to?

Polaka uszczęśliwia praca. Co ty na to?
Tym, co Polakom daje największą satysfakcję, jest praca (fot. chernobylbob / flickr.com)
"Metro" / PAP / slo

Polaka uszczęśliwia praca. Tak najkrócej można streścić jedną z tez najnowszego badania Eurobarometru o zdrowiu psychicznym Europejczyków. Nawet najbardziej zapracowani menedżerowie czują się lepiej, niż kobiety zajmujące się domem - akcentuje "Metro".

Autorzy przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej raportu, szczegółowo przyjrzeli się kondycji psychicznej ponad 12 tys. Europejczyków. Z raportu Eurobarometru wynika, że w dobrym samopoczuciu nie odstajemy od mieszkańców innych krajów Unii. W Polsce dobre samopoczucie ma 54 proc. badanych (unijna średnia to 61 proc.) W Holandii, Irlandii, Finlandii i Luksemburgu szczęśliwe jest niemal 80 proc. społeczeństwa. Za to w Grecji i na Litwie - zaledwie 40 proc. Tym, co Polakom daje największą satysfakcję, jest praca. Aż 84 proc. ma poczucie, że przełożeni ich doceniają. Więcej sygnałów uznania dostają Duńczycy, Szwedzi i Cypryjczycy. Najbardziej niedoceniani czują się Rumuni, Węgrzy, Czesi i Francuzi.

Menedżerowie czują się znacznie lepiej niż inne grupy zawodowe. Mimo że bardziej zmęczeni (56 proc. - o 3 proc. więcej niż średnia), to jednak doceniani (82 proc.), rzadziej wpadają w psychiczne dołki. Są przekonani, że ich zajęcie odpowiada zdobytym kwalifikacjom (85 proc. - w innych grupach to 70 proc.). Raport Eurobarometru nie pozostawia też złudzeń, jak fatalny wpływ na samopoczucie ma brak aktywności zawodowej - zauważa gazeta.

Co trzecia kobieta, która zajmuje się domem, przyznała w badaniu, że jest w złym stanie psychicznym. Zmęczona codziennymi i obowiązkami jest ponad połowa z nich, wypalonych jest 45 proc. Niestety Polska należy do siedmiu państw Unii, gdzie różnice w poziomie zatrudnienia mężczyzn i kobiet z roku na rok się pogłębiają. Wśród kobiet po 55. roku życia pracuje u nas zaledwie 20 proc. - niemal o połowę mniej niż średnia unijna.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polaka uszczęśliwia praca. Co ty na to?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.