Pomaganie biednym z Afryki jest dobre, ale czy zawsze warto to robić?

Pomaganie biednym z Afryki jest dobre, ale czy zawsze warto to robić?
Fot. Seth Doyle / unsplash.com
Globstory / YouTube.com

Kaja Kraska, która prowadzi na YouTube kanał podróżniczy Globstory wyjaśnia dlaczego nie zawsze warto pomagać ludziom z biednych krajów Afryki. – Kiedy zaczniemy rozdawać prezenty dzieci będą ze sobą konkurować. Będą te prezenty sobie wyrywać i trafią one nie do tych najbardziej potrzebujących – mówi vlogerka.

- Utarło się, że kiedy jedziemy na wakacje do Afryki, trzeba ze sobą coś zabrać. Dla miejscowych dzieci najczęściej cukierki, zeszyty i długopisy. Kiedy przyjeżdżamy na wakacje pod palmami, ale widzimy wokół nas biegające dzieci bez butów, które ewidentnie mają mniej niż my, ogarnia nas poczucie winy i chcemy zrobić cokolwiek, bo przecież każda pomoc się liczy. Ale niestety taka pomoc to nie pomoc – mówi Kaja Kraska.

- Można by pomyśleć, że skoro jest jakaś szansa, że cukierek zeszyt czy dolar komuś na chwilę umili dzień, a dla nas to przecież tak niewiele, to można pomóc. Niestety w tym przypadku tak to nie działa. Każde działanie ma swoje konsekwencje i choć czasem trudno uwierzyć, że niewinny prezent może wręcz zaszkodzić przykładów na to jest niestety wiele.

- Bez względu na to co spakujemy do walizki nigdy nie będzie tak, aby starczyło dla wszystkich dzieci. Dlatego, że kiedy zaczniemy w jakiejś miejscowości rozdawać prezenty, zbiegną się dzieci z całej okolicy, będą ze sobą konkurować. Będą te prezenty sobie wyrywać i trafią one nie do tych najbardziej potrzebujących dzieci, a do tych najsilniejszych albo do tych, których turyści, na pierwszy rzut oka, uznają za najbardziej potrzebujące – wyjaśnia vlogerka.

- Rozdawanie przypadkowym dzieciom na ulicy prezentów sprawia, że uczą się one, że żebranie popłaca i może to mieć bardzo różny skutek w zależności od miejsca, w którym jesteśmy. Zawsze powtarza się to, że buduje się gigantyczny dystans pomiędzy przyjezdnymi a miejscowymi. W pewnym momencie dzieci zaczną od nas tego oczekiwać albo wymagać.

- Pomaganie jest dobre. Natomiast nasze samopoczucie w związku z tym co zrobiliśmy, czy nasze poczucie dobrze wypełnionej misji nie jest barometrem tego, jaki jest ostateczny bilans, czy zrobiliśmy więcej dobrego, czy może więcej złego – pyta Kaja Kraska.

W jaki sposób można pomóc biednym z Afryki? - Już sam przyjazd do biednego kraju, kupienie czegoś w sklepie czy wynajęcie lokalnego przewodnika jest pomocą - wyjaśnia vlogerka.

Źródło: Globstory / YouTube.com

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Cieślak SJ
7,95 zł
15,90 zł
Ks. kard. Adam Kozłowiecki (1911-2007), człowiek oddany Bogu, Kościołowi i ludziom, gorliwy kapłan Chrystusowy radośnie i autentycznie głoszący całym swoim życiem Jego Ewangelię. Był wielkim misjonarzem - obrońcą praw człowieka i orędownikiem niepodległości narodów Afryki,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pomaganie biednym z Afryki jest dobre, ale czy zawsze warto to robić?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.