15 rzeczy, które trzeba umieć w wieku 20 lat

15 rzeczy, które trzeba umieć w wieku 20 lat
(fot. shutterstock.com)
jp

Po maturze rozpoczynamy studia, a tym samym zaczynamy zupełnie inne, dorosłe życie. Warto dobrze wykorzystać ten czas. Będąc z dala od domu i rodziców, w końcu mamy możliwość, żeby zrobić coś naprawdę samodzielnie. Oto 15 rzeczy, których po prostu każdy powinien się nauczyć kończąc 20 lat.

1. Przygotowanie smacznego obiadu

DEON.PL POLECA
Wcześniej jedliśmy obiad w domu albo w szkolnej stołówce. Nie trzeba było niczego samodzielnie przyrządzać. Teraz warto to zmienić, bo kiedy będziemy potrafili sami zrobić kolację albo obiad, swobodnie zaprosimy przyjaciół na domówkę. Szukanie nowych przepisów i późniejsze próby w kuchni możemy również potraktować jako ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu.

2. Dyskutowanie

To ważne, aby nauczyć się wyrażać własne zdanie i umieć dyskutować na wiele tematów. Warto mieć umysł otwarty na nowe poglądy i spojrzenia, ale nie zapominać przy tym o wartościach, którymi się przede wszystkim kierujemy. Na studiach poznamy mnóstwo nowych ludzi zupełnie innych od nas, ale dzięki temu intrygujących i różnorodnych.

3. Rozmowa z osobą w każdym wieku

To nie ma znaczenia, czy rozmawiamy z osobą w podeszłym wieku, czy z przedszkolakiem. Każde z nich może nas nauczyć czegoś zupełnie innego. Dziecko przypomni nam, że można cieszyć się z najmniejszych rzeczy, a babcia opowie o tym, co jest najważniejsze. Starajmy się rozmawiać tak, żeby skupić się na drugiej osobie - na tym, co chce powiedzieć. Może potrzebuje porady w jakiejś kwestii? Zadawajmy dużo pytań i okazujmy zainteresowanie.

4. Obrona swoich wyborów

Codziennie podejmujemy decyzje w oparciu o określone wartości i poglądy. Warto przypominać sobie o tym, czym się kierujemy, i umieć to obronić. Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni, możemy się kogoś poradzić, poczytać i wysłuchać opinii jednej i drugiej strony, rzetelnie poznać temat, a dopiero potem świadomie dokonać wyboru.

5. Życie off-line

Przyjrzyjmy się swoim przyzwyczajeniom i nawykom. Jeśli zbyt często sprawdzamy maila, Facebooka albo inne portale społecznościowe w telefonie lub komputerze, warto to ograniczyć. Jeśli swój wolny czas spędzamy głównie przed ekranem komputera, pomyślmy o tym, żeby to zastąpić czymś innym. Mogą to być drobne rzeczy, na przykład codzienny półgodzinny spacer, w czasie którego wyłączamy telefon i rozglądamy się dookoła, żeby móc w pełni odpocząć.

6. Przyznanie się do błędu

Nie zawsze mamy rację, nawet jeśli tak nam się wydaje. Często się mylimy, jesteśmy przywiązani do swoich poglądów i tego, czym kierujemy się przy podejmowaniu decyzji. Z tego nieraz rodzą się niepotrzebne kłótnie, których przecież można by uniknąć. Warto nieraz przyznać się błędu, spróbować zrozumieć drugą osobę, być otwartym na inne spojrzenie.

7. Przewodnik

Studia to dobry czas na odnalezienie kogoś, kto może nas prowadzić, doradzać, ale też chętnie posłucha o różnych gnębiących nas problemach. Dobrze mieć osobę, która może stać się autorytetem i której zdanie się dla nas liczy. To może być przyjaciel, ksiądz, starszy kolega, ktoś z rodziny. Najważniejsze jest to, żebyśmy czuli się swobodnie i mieli pewność, że możemy na tego kogoś liczyć.

8. Odpuszczanie

Przejawem dojrzałego zachowania jest również odpuszczanie w sprawach, które tak naprawdę nie są dla nas istotne. Często kłócimy się z kimś wyłącznie o rację lub o wygraną. Warto w takich momentach sobie darować i w pewnym momencie przerwać niekończące się dyskusje, które do niczego nie prowadzą. To nie jest łatwe, ale warto skupić się na tym, ile spokoju dzięki temu uzyskamy.

9. Odpoczynek

Nieraz okazuje się, że nie potrafimy odpoczywać. Prowadzimy intensywny tryb życia - praca, studia, nauka, znajomi - to wszystko wymaga energii, ale równocześnie w ten sposób przyzwyczajamy się do tak wielu aktywności. Kiedy przychodzi dzień wolny albo święta, nie wiemy, co z tym czasem zrobić.

Nie potrafimy odpoczywać tak, żeby przyniosło nam to nowe siły. Warto zastanowić się nad tym, czy odpoczywamy albo jak chcielibyśmy to robić i co dostarcza nam nowej energii. Może okaże się, że zapomnieliśmy o swojej największej pasji i w ten sposób odkryjemy ją na nowo.

10. Odpowiedzi na krytykę

Warto oddzielić krytykę poglądów od krytyki kogoś i pamiętać o tym, że są to dwie osobne sprawy. Można z kimś podyskutować, nie zgadzać się w jakichś kwestiach, umieć odeprzeć argumenty drugiej strony, ale nie traktować tego zbyt osobiście i personalnie. Nie traktujmy odpowiedzi na krytykę jako powodu do większej kłótni, tylko do dyskusji i wymiany poglądów. Brońmy swoich racji, ale nie skreślajmy innych.

11. Opieka

Studia to dobry czas na zaangażowanie się w wolontariat niosący pomoc chorym, starszym albo dzieciom. W każdym większym mieście można znaleźć wiele fundacji, instytucji, organizacji, które się tym zajmują i szukają rąk do pracy.

W ten sposób możemy poznać wielu ciekawych ludzi, nauczyć się towarzyszenia drugiemu i niesienia pomocy. Pomimo tego, że to my przynosimy pomoc, to także wiele otrzymujemy. Dzięki temu później będziemy podobnie potrafili zajmować się swoimi bliskimi.

12. Otwartość

W czasie studiów poznamy wielu nowych ludzi - czy to na uczelni, czy dzięki swoim znajomym. To dobry czas na odnalezienie wartościowych relacji i pielęgnowanie ich. Warto być otwartym na nowe znajomości. Każdy z nas jest podobnie zestresowany poznawaniem ludzi, ale kiedy przejdziemy już ten początkowy etap, możemy odkryć ich niezwykłe historie.

13. Udzielanie porad

Kiedy znajdziemy już swojego przewodnika, spędźmy z nim trochę czasu, a będziemy sami potrafili udzielać porad innym. Być może za kilka lat to my będziemy mogli kogoś prowadzić i mu pomagać. Warto wyciągać wnioski ze swojego doświadczenia oraz konfrontować je z historiami innych.

14. Wyciszenie

W natłoku obowiązków warto nauczyć się wcześniej znajdywać spokojny czas każdego dnia. Taki czas, w którym zostawiamy telefon, komputer, innych ludzi. Taki, w którym odsuwamy wszystko na bok. Możemy wtedy na spokojnie pomyśleć, wyciszyć się, pomodlić. Czasami wystarczy tylko dwadzieścia minut albo pół godziny, żeby chociaż na chwilę wszystko odłożyć i odetchnąć.

15. Priorytety

Kiedy mamy dwadzieścia kilka lat, to warto powoli wyznaczać sobie priorytety. Co jest ważne, a co ważniejsze? Czy zależy nam tylko na studiach, karierze i pracy, czy chcemy ten czas wykorzystać trochę inaczej? Czy myślimy o małżeństwie i o rodzinie? Czy szukamy wspólnoty, w której moglibyśmy znaleźć ludzi kierujących się podobnymi wartościami?

Studia i czas bezpośrednio po studiach to okres poszukiwań. To czas, żeby się zastanowić nad tym, czego chcemy i do czego dążymy. Możemy się wtedy bardzo wiele nauczyć sami, ale także od innych ludzi. Wykorzystajmy ten czas jak najlepiej i zabierzmy się do pracy!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Margaret Silf

Sztuka podejmowania mądrych decyzji

Każdego dnia dokonujemy nawet kilkuset wyborów. Niejednokrotnie wiąże się to z dużym stresem. Margaret Silf daje wskazówki, jak sprawnie i umiejętnie podejmować decyzje. Pomaga uczynić proces decydowania mniej stresującym, a jednocześnie...

Skomentuj artykuł

15 rzeczy, które trzeba umieć w wieku 20 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.