Co dziesiąty mężczyzna uważa, że gwałt w małżeństwie nie istnieje

Co dziesiąty mężczyzna uważa, że gwałt w małżeństwie nie istnieje
(fot. depositphotos.com)
"Wysokie Obcasy" / jb

"Gazeta Wyborcza" dotarła do wyników badania "Ogólnopolskiej diagnozy zjawiska przemocy w rodzinie", które zostało przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rok temu na grupie dwóch tysięcy respondentów z 16 województw.

Dane nigdy nie zostały publiczne opublikowane, o czym informował w tegorocznym raporcie Rzecznik Praw Obywatelskich.

DEON.PL POLECA
>> TUTAJ przeczytaj więcej

Jak wynika z treści raportu, 30% respondentów stosuje przemoc w rodzinie, a 20% stosowało ją kilka lub kilkakrotnie razy. Ponadto 10% dorosłych osób uznaje za normalne różne rodzaju przemocowe działania. 9% badanych (11% mężczyzn i 6% kobiet) uważa, że gwałt w małżeństwie nie istnieje. Podobny wynik dotyczył przekonania, że "w sprawach seksu żona zawsze powinna zgadzać się na to, co chce mąż".

DEON.PL POLECA

Badania poruszyły także tematykę przemocy wobec dzieci. 9% osób uważa, że "rodzice mają prawo bić swoje dzieci", a co trzeci badany doświadczył w dzieciństwie przemocy fizycznej i psychicznej. Drugi rodzaj przemocy jest najbardziej powszechny. Natomiast o przemocy seksualnej mówiło 5% badanych. 

"Ten rodzaj przemocy rzadko wychodzi na jaw, gdyż Polacy wstydzą się mówić o tej sferze życia, a ponadto wiedza o przemocy seksualnej jest bardzo mała i często zachowania będące jej przejawem nie są tak postrzegane" - czytamy w raporcie.

Respondenci zostali zapytani także o ocenę działań państwa wobec przemocy domowej, aż 72% z nich uważa, że prawo niedostatecznie chroni osoby doświadczające przemocy. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wunibald Müller

Żeby pokonać depresję, trzeba jej wysłuchać

Depresja przypomina nam, że ciemna, czarna, szara strona rzeczywistości jest w nie mniejszym stopniu częścią naszej egzystencji niż jej strony radosne, jasne i barwne. Trzeba uznać tę ciemną stronę...

Skomentuj artykuł

Co dziesiąty mężczyzna uważa, że gwałt w małżeństwie nie istnieje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.