Tak, ale..., ty zawsze...

Tak, ale..., ty zawsze...
(fot. yoshiffles / flickr.com)
8 lat temu
Elżbieta Sujak / slo

Psychologia komunikacji wyłoniła szereg typów wypowiedzi, które blokują rozmowę. Thomas Gordon nazwał je "fatalną dwunastką" - gdyż tyle ich zdarza nam się najczęściej. Odbiorca takich wypowiedzi czuje się traktowany "z góry" i reaguje obronnie.

Najczęściej wypowiedzi takie dotykają dzieci i dlatego autor ten zamieścił je w swojej książce "Wychowanie bez porażek". Ponieważ jednak w równej mierze dotyczą one komunikacji w ogóle i blokują wiele rozmów, pozostając poza świadomością nadawców, wydaje mi się pożytecznym przedstawić je tu za tym autorem:

Inni autorzy zwracają uwagę na blokady, które działają nie tyle zewnętrznie w postaci określonych zwrotów, co bardziej w sferze myśli, które towarzyszą słuchaniu: porównywanie siebie z rozmówcą (na swoją korzyść, lub niekorzyść), przygotowywanie własnej wypowiedzi w trakcie słuchania, ironiczne uwagi, ucieczki myślowe przy zachowaniu pozorów słuchania. Wszystkie te blokady naruszają więź, działają na niekorzyść wzajemnej relacji.

Należą do tej grupy także pewne zwroty, wypowiadane spontanicznie z podświadomym motywem obronnym (przed trudem podjęcia jakiegoś starania o zmianę w swoich zachowaniach), jak np. zaczynanie odpowiedzi od "tak, ale...". Zwrot ten stanowi odrzucenie każdej propozycji czy rady.

Ćwiczenie

Oczywiście niemożliwe jest wyeliminowanie wszystkich wymienionych blokad z codziennej komunikacji - samo usiłowanie tego stanowiłoby trud syzyfowy. Wystarczy, gdy zdam sobie sprawę z tego, które z nich zdarzają mi się najczęściej, wkradły się w mój styl komunikacji. Będzie dobrze, jeśli uda mi się zmniejszyć częstość występowania przynajmniej jednego z nich, tego, którym najczęściej ranie kogoś bliskiego.
Dobrze będzie także podjąć refleksję nad niepowodzeniem jakiejś rozmowy, odnaleźć błąd po swojej stronie zamiast dziwić się czyjejś drażliwości, uwalniając się od odpowiedzialności.

Fragment książki: ABC psychologii komunikacji - Elżbieta Sujak

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tak, ale..., ty zawsze...
Komentarze (11)
R
Rozmowny
13 sierpnia 2012, 06:32
Co za bełkot! Pięć minut rozmowy z autorem i "złapię" go na przynajmniej trzech wypowiedziach blokujących. A jeśli wydaje mu się, że "Zawsze mogę na tobie polegać" blokuje rozmowę, to chyba w jakimś Matrixie żyje.
Bolesław Zawal
Bolesław Zawal
12 sierpnia 2012, 13:12
10.Niczym zupełnie się nie przejmuję, ponieważ... ...nerwusy umierają młodo, a ja mam zamiar jeszcze się tu pokręcić !!! I do tego dodam tylko tyle 11.Tacy ludzie żyją dłużej... ...tylko po co???
E
Elżbieta
12 sierpnia 2012, 11:06
Mówiąc nie mówię jesdnocześnie tak dla czegoś innego, dla moich aktualnych potrzeb, które w ten sposób chcę spełnić, a możemy znaleźć coś innego wspólnego, taką strategię, która spełni potrzeby i moje i twoje. Może uda się nam jeżeli damy sobie wspólnie empatię.
MR
Maciej Roszkowski
11 sierpnia 2012, 10:53
Zawsze czytając takie poradniki chciałbym poznać dzieci autorów.
S
sk5vn
11 sierpnia 2012, 10:23
może być i tak, Ale mnie rozbawiłeś(aś). Kapitalny komentarz, brawo!!!
C
ciekawy
11 sierpnia 2012, 10:07
W takim razie nie można w ogóle rozmawiać?? Wszystkie mozliwosći dialogu w tych punktach wyczerpane. Zostańmy niemowami! :))
B
b
10 sierpnia 2012, 22:14
ciekawe jest to, że ten artykuł przydałby się większości psychoterapetów ;D
MB
może być i tak
10 sierpnia 2012, 21:59
1.Nie myję okien, ponieważ... ..... kocham ptaki i nie chcę, żeby jakiś uderzył w czystą szybę i zrobił sobie krzywdę. 2.Nie pastuję podłóg, ponieważ... ...boję się, że któryś z gości się pośliźnie i coś sobie złamie, a ja będę mieć wyrzuty sumienia. Do tego jeszcze mógłby mnie zaskarżyć. 3.Koty z kurzu są całkiem w porządku, ponieważ... ...dotrzymują mi towarzystwa. Ponadawałam im imiona, a one zgadzają się ze wszystkim, co mówię. 4.Pajęczyny zostawiam w spokoju, ponieważ... ...wierzę, że każde stworzonko powinno mieć swój dom. 5.Porządki wiosenne odpuszczam, ponieważ... ...lubię wszystkie pory roku jednakowo i nie chcę, żeby reszta była zazdrosna. 6.Nie wyrywam chwastów w ogrodzie, ponieważ... ...nie będę się przecież wtrącać w boskie sprawy. Bóg to projektant doskonały. 7.Nie chowam porozkładanych rzeczy, ponieważ... ...nikt ich potem nigdy w życiu nie znajdzie. 8.Kiedy robię imprezę, nie szykuję niczego wykwintnego, ponieważ... ...nie chcę, żeby się goście stresowali, co mają mi podać, kiedy idę do nich z wizytą. 9.Nie prasuję, ponieważ... ...wierzę etykietkom, na których napisano "nie wymaga prasowania". 10.Niczym zupełnie się nie przejmuję, ponieważ... ...nerwusy umierają młodo, a ja mam zamiar jeszcze się tu pokręcić !!!
L
leon
10 sierpnia 2012, 20:08
w dyskursie publicznym rozmowy blokuje pzrede wszystkim polityczna poprawnośc :D
10 sierpnia 2012, 20:07
 Czytałam kiedyś tę książkę. Było w niej jeszcze o tzw. aktywnym słuchaniu - bardzo dziś potrzebna umiejętność:) 
jazmig jazmig
jazmig jazmig
10 sierpnia 2012, 19:26
 Co to za blokady? Książkę tego autora można spokojnie zostawić w księgarni, szkoda na nią czasu.

Skomentuj artykuł

Tak, ale..., ty zawsze...
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.