Jedna na cztery kobiety poroniła. Ta kampania pokazuje, czego nie powinny wtedy usłyszeć

(fot. shutterstock.com / facebook.com)
facebook.com / jp

Niezależnie od tego, kiedy stracimy dziecko, to ból i strata mogą być niezrozumiane przez innych. Często pierwszą reakcją jest łagodzenie sytuacji, nieraz mówimy "nie martw się, może będziesz miał dziecko, kiedy przyjdzie na to czas?".

Wiele osób ma dobre intencje, kiedy tak mówią, ale nie wiedzą, że tak naprawdę pogarszają sytuację. Nic nie zmieni faktu, że rodzice stracili dziecko, nic tego nie załagodzi. Stąd wzięła się kampania #theymattertoo, która pokazuje, jakich słów po stracie dziecka nie powinny usłyszeć kobiety.

>> Pierwszy w Polsce cmentarz dla nienarodzonych dzieci

DEON.PL POLECA

Każde zdjęcie w kampanii to jedna historia jednej kobiety. Kiedy pytają Shannon, ile ma dzieci, nie wie, co odpowiedzieć. Często mówi, że ma trzech synów, jeden z nich zmarł w 35. tygodniu ciąży.

Gdy Melissa mówi innym, że straciła córkę w 28. tygodniu ciąży, często słyszy poradę: "przecież możesz adoptować".

Andreę często pytają: kiedy będziesz mieć dzieci? Nikt z nich nie wie, że straciła dziecko w 9. tygodniu ciąży, swoje maleństwo nazywa dzisiaj aniołem.

Aubrey miała 15 lat, kiedy zdecydowała się na aborcję, usłyszała wtedy: "to nie jest dziecko". Kilka lat później poroniła, wówczas usłyszała to samo.

Każda historia jest zupełnie inna, ale każda z nich opowiada o stracie, z którą trudno jest się pogodzić. Pamiętajmy o tym, aby okazać prawdziwą empatię i wrażliwość na cierpienie drugiej osoby. Być może nie potrzebuje "dobrych rad", ale zwykłej obecności i towarzyszenia.

* * *

15 października w Specjalistycznej Poradni im. św. Joanny Beretty w Lublinie wyrusza grupa wsparcia dla osób, które przeżyły stratę dziecka. Spotkania będą bezpłatne i całkowicie anonimowe. Nie trzeba będzie się też zapisywać. Wystarczy przyjść na pierwsze spotkanie albo dołączyć na każdym ich etapie. W dowolnym momencie można zrezygnować. Spotkania będą odbywać się cyklicznie w 2. i 4. poniedziałki miesiąca o 17:30.

>> Ten projekt to prawdziwa pomoc dla rodziców po stracie dziecka

W 2016 r. zmarło ok. 1,5 tys. dzieci w wieku poniżej 1 roku życia, a prawie 1100 z nich umarło w ciągu pierwszego miesiąca od narodzin. W 2016 r. odnotowano również 41 946 poronień samoistnych. Dane pochodzą z opublikowanego w 2018 r. sprawozdania Rady Ministrów z wykonywania oraz skutkach stosowania w 2016 roku ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jedna na cztery kobiety poroniła. Ta kampania pokazuje, czego nie powinny wtedy usłyszeć
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.